Mitä laittaisin?

perepeku

Minulla olisi mökillä sellainen ehkä n.4x3 metrin kokoinen ala johon haluaisin istuttaa jotain kaunista. Alue on loiva rinne ja on ehkä puoli varjoinen, toki siihen välillä ainakin aamupäivisin paistaa aurinkokin. Siinä on joskus jotain yritetty kasvattaakin (siemenistä) mutta huonoin tuloksin, tosin silloin aluetta varjostivat puut enemmän kuin nyt. Mitähän taimia siihen voisi istuttaa, mitä värikkäämpiä, sen parempi! Korkeuskin olisi hyvä olla maks. 50cm. Tarkoitus olisi taimille vähän kuoppaa kaivaa ja tuoda parempaa multaa, kuinka syvälle kaivaa, ja onnistuuko istutus syksymmälläkin, vai mikä on paras ajankohta?

2

139

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kukka huolettomille

      Kokeile valkoista leimua.Hohtaa valkoisuudellaan kesäyössä ja varjossa.
      Leviää julmetusti.Tuoksuu muuten ihanasti,tuoksun voi tunnistaa jo kaukaa.Nousee maasta aina.Vanhemmiten luo kukkameren.Ei vaadi kastelua.

      • korjaus

        Otetaanpa uusiksi.
        Siis suosittelin lajina leimua,kun oma puutarhani on sitä täynnä.Mutta eipäs se leimua olekkaan.
        Googlen kuvahausta selvisi juuri,että puutarhani on täynnä siis rohtosuopayrttiä,jota olen siis kutsunut viimeiset 5v leimuksi,koska en huonona puutarhurina tiennyt mistä lajista oli kysymys.Naapuri kutsui leimuksi ja leimuna olen sitä siitä asti sitten pitänyt.

        Kysinen kasvi tuoksuttaa koko pihamaan ja antaa valkoisessa kukinnossaan häivähdyksen vaaleanpunaista.Idioottivarma kasvi.Äityy helposti rikkaruohoksi ja ei vaadi lainkaan maanparannusta ja minkäänlaista hoitoa.Nousee kovankin talven jälkeen ja kestää niin piiskaavaa sadetta kuin trooppista hellettäkin.Helppo levitellä kaikkialle juurikarkulaisista.
        Ehdoton suosikkini.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      101
      7453
    2. 83
      5082
    3. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      79
      4879
    4. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      132
      4278
    5. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      10
      3068
    6. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      52
      2709
    7. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      40
      2616
    8. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      53
      2257
    9. Törkeää toimintaa

      Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818
      Ylivieska
      10
      2231
    10. Suudeltiin unessa viime yönä

      Oltiin jossain rannalla jonkun avolava auton lavalla, jossa oli patja ja peitto. Uni päättyi, kun kömmit viereeni tähtit
      Ikävä
      21
      1850
    Aihe