Mikäköhän vaivaa? >:O

ahonen_01

Morjesta. Palstasta en oo varma mutta aivan sama :D. Oon tossa viimeaikoina miettinyt kun oon ollut yksin kotona ( Oon 13v ) ja mua ihmetyttää se, että jos lähden vaikkapa keittiöön, mun on lähes aina pakko katsoa seläntaakse tai ympärille, koska minusta tuntuu, että siellä on joku. Munmielestä toi on aika pelottavaa :(... Mutta laitetaanhan tähän toinenkin, oon viimeaikoina miettinyt, miksi pohkeeni on aivan s""%#¤ kipeä? Esim. jos venyttelen, pohje jää todella kipeäksi hetkeksi aikaa. Heräsin tänään klo 00.01 siihen kun pohkeeseeni rupesi sattumaan todella paljon. Teki mieli itkeä kipuun, mutta en itkenyt onneks :). Jos voisitte vastata molempiini " kysymyksiin ":). Ja tuo 1. kysymys on jatkunut yli vuoden reilusti, ennen muuttoa. Kiitos ja kumarrus jos viitsitte vastata :)

2

288

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mnii

      1. Kyse voi olla pelosta, jonka alkuperää et vaan muista. Ehkä näit kauhuelokuvan, tai joku säikäytti, tai lapsena koit jotain vastaavaa, ja jokin tapahtuma palautti sen mieleesi. Pohdi, voisiko taustalla olla jotain tuollaista. Jos on, sen voi kohdata kunnolla, eikä enää pelota. Esim. jos kyse on leffasta, niin muistutat itseäsi vaan aina, että leffa oli höpöhöpöä, eikä siellä oikeasti mitään ole. Sillä pelko laantuu ajan kanssa. Hormonisi jylläävät myös, joten se voi olla vaan vilkkaan mielikuvituksen tuotetta. Jos tuohon alkaa liittyä pakkomielteitä (esim. haluat aina koputtaa puuta tai vaikka ovenkahvaa, ettei selän takana olisi oikeasti mitään), niin kannattaa puhua vaikka terkkarille.

      2. Kuvaamasi kipu on kramppi, jolloin lihas jäykistyy voimakkaasti. Krampit johtuvat yleensä suolojen puutteesta, ja niitä esiintyy yleisimmin liikunnan jälkeen tai aikana. Esim. Gatoraden tai vastaavien urheilujuomien nauttiminen voi auttaa. Sitten kannattaa ostaa magnesium-tabletteja tai porejuomaa, sillä se auttaa nopeasti. Magnesium puutos tulee helposti liikunnan aikana, eikä se ole vaarallinen, mutta krampit ovat kiusallisia ja kivuliaita. Krampin aikana koeta varovasti venyttää jalkaa tai hieroa lihasta, niin se helpottaa nopeammin. Ja ehkäisyyn tosiaan ota magnesiumia tai urheilujuomaa. :)

      • kramppiveks

        Kramppi saattaa johtua myös liian vähäisestä vedenjuonnista. Itselläni oli kramppeja usein teini-iässä ja vedenjuomisen lisääminen poisti ne kokonaan. Nykyisin juon reilun 2 litraa vettä päivässä, ei ole kramppeja enää näkynyt. Krampin aikana työnnä kantapäätä eteen ja varpaat ylös, se katkaisee kivun heti. Hieromiset sun muut eivät auta mitään.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät

      Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain
      Maailman menoa
      268
      9409
    2. Kunnissa - siis myös kaupungeissa - viihtyvät ovat kommunisteja

      Nehän ovat osa yhteiskunnan tuottamia instansseja, joista on vain haittaa veronmaksajille ja yrittäjlle, kuten ollaan ve
      Kommunismi
      5
      2811
    3. Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi

      Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim
      Maailman menoa
      245
      2028
    4. Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous

      saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha
      Maailman menoa
      105
      1940
    5. Missä vaiheessa

      Päätit irl luovuttaa minun suhteeni?
      Ikävä
      144
      1447
    6. SDP todellisuudessa pahin pettäjä koskaan - se syyllistyi valtiopetokseen 1918

      kun aloittivat kapinan maan laillista valtiojärjestystä vastaan. Punaiset saivat tukea Neuvosto-Venäjän bolsevikeilta,
      Maailman menoa
      65
      1429
    7. Iski taas katumus kun en jutellut sun kanssa

      Silloin kun halusit. Mutta en enää voi sille mitään, en saa muutettua sitä hetkeä..
      Ikävä
      131
      1363
    8. Kyriake=Kirkko

      Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko
      Kaste
      93
      1016
    9. Uusi mahdollisuus

      Mitä tekisit toisin, jos saisit siihen mahdollisuuden?
      Ikävä
      71
      921
    10. Odotanko ihan

      Turhaan jotain välillemme?
      Ikävä
      40
      848
    Aihe