RAWien "kehitys" iPadissa

M.D.

Käyttääkö kukaan iPadia RAWien kehitykseen? Tässä vähän omia kokemuksia: Kuvat siirtyvät suht nopeasti Camera Connection Kitillä Padin importoitujen kansioon, josta ne voi siirtää haluamaansa kansioon tai pilveen. Kehittämiseen olen käyttänyt Photogeneä, jolla onnistuvat kaikki tarpeelliset säädöt. Siinä on lisäksi muutamia automaattiasetuksia (improve dark photo, dynamic, vivid, jne) ja mahdollisuus talentaa omia asetuksia. Photogene avaa aina automaattisesti RAWin, eikä koske kameran kehittämään JPEGiin. Valmiin tuotoksen voi sitten tallentaa haluaansa muotoon, kokoon ja sijaintiin (iPadin valokuviin, sähköpostiin, pilveen, jne). Minulla on myös Snapspeed, mutta en ole sillä saanut auki RAWia vaan pelkästään mukana tulevan JPEGin. Ilmeisesti sen saisi toimimaan, jos sallisi sijaintitiedon tuolle appsille. Snapspeedin etuna on mahdollisuus tehdä monipuolisesti paikallisia säätöjä kuvaan. Siinä ei kuitenkaan ole läheskään yhtä monipuolisia säätöjä muuten - mm. kohinan poistot puuttuvat kokonaan. Käytännössä siis kehitys Photogenellä, ja sitten tehtyyn JPEGiin mahdollisesti jotain pientä säätöä Snapspeedillä.

Pari asiaa tuottaa päänvaivaa:
1. Haluan kuvata RAW JPEG -moodissa, koska osa JPEGeistä on suoraan kelvollisia sellaisenaan, enkä halua käyttää aikaa kehittääkseni samannäköisen kuvan uudelleen. iPad ei pysty erottamaan näitä kahta "formaattia", vaan näyttää kuvan yhtenä. Jos haluan poistaa Padista pelkän RAWin tilaa viemästä mutta jättää JPEGin, se ei onnistu edes millään appsilla. Tämä ei ole ongelma, jos kehitän RAWista uuden JPEGin. Tällöin voin poistaa alkuperäisen RAWin ja alkuperäisen JPEGin sen mukana. Minulla on asennettuna FileBrowser, joka näkee .CR2 ja .JPG tiedostot erillisenä, mutta silläkään ei voi deletoida toista niistä. Siirtää voi.
2. Kuvien arkistointi! Padiinhän ei mahdu mitään. Muisti on koko ajan täynnä. Ja iPadiin ei voi normaalisti kytkeä ulkoista kovalevyä. Pilvipalvelut ovat muuten hyvä ratkaisu, mutta lataus niihin on liian hidasta. Seuraavaksi koitan virittää reitittimeen USBilla kovalevyn, jonne kuvat siirtyisivät WLANin kautta FileBrowserilla.

Kertokaahan kokemuksia!

6

208

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ipadille voit hommata wlan muistikortinlukijan tai kiintolevyn, joka toimii sitten tietysti myös tietokoneissa.
      Itse käytän tuota muistikortinlukijaa tiedostojen siirtelyihin.

      Photoshop on kanssa hyvä ohjelma, mutta empä ole ipadillä vielä edes tajunnut raw kuvia availla ja en tiedä avaako edes, tuskin.
      Eipä muutenkaan taida olla kovin järkevää kun raw vaatii tietokoneeltakin aikamoista tehoa.

      Joka tapauksessa, jos ipadiä haluaa tiedoston hallinnassa / tallentelussa käyttää niin kannattaa tutustua näihin ulkoisiin lukijoihin, toimiipa tuossa elokuvatkinusb kiintolevyltä itsellä.
      http://www.kingston.com/us/wireless

    • Aukaseeko tuo Photogene softa suoraan jotenkin raw kuvat kortilta vai pitääkö ne ensin importata ipadin kuvat sovellukseen?

      • M.D.

        Luulen, ettei Photogene pääse käsiksi kuin Padissa fyysisesti oleviin kansioihin. Eli kyllä varmasti täytyy ensin importoida. Tiedostojen hallintaan laitteen ulkopuolella (ja sisällä) suosittelen tuota FileBrowseria. Sinne saa kansioina samaan näkymään pilvipalvelut, ulkoiset kovalevyt, jne. Tuolla voi myös selata valokuvia ilman, että niitä ensin lataa laitteeseen.


      • M.D. kirjoitti:

        Luulen, ettei Photogene pääse käsiksi kuin Padissa fyysisesti oleviin kansioihin. Eli kyllä varmasti täytyy ensin importoida. Tiedostojen hallintaan laitteen ulkopuolella (ja sisällä) suosittelen tuota FileBrowseria. Sinne saa kansioina samaan näkymään pilvipalvelut, ulkoiset kovalevyt, jne. Tuolla voi myös selata valokuvia ilman, että niitä ensin lataa laitteeseen.

        Hyvältä vaikuttaa tuo Photogene4 kun testailin, nopeaan kuvan muokkaukseen kätevä ja mikä parasta on se että saa vesileimat ja metadatat kirjoitettua / näkymään.

        Kameran se tunnistaa asetuksissa mutta ei importtaa ainakaan suorilta, mutta väliäkö tuolla.


    • khdjwhef

      Pitääkö tuollaisia siirto-ohjelmia käyttää?
      En tiedä ipadista, mutta Macissa voi kortinlukijan avata tiedostokansiona ilman mitään ohjelmia, jolloin kuvat näkyy rinnakkain CR2 jpg.

      • Kyllähän ne tietokoneessa avautuu, myös Windowsissa.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rasismia kaikkialla näkevät ovat Suomen tyhmimpiä ihmisiä

      ja monillahan kuluu myös mielialalääkkeitä, eli päässä on ongelmia. Mutta he eivät tajua kuinka paljon ja ihan todellis
      Maailman menoa
      298
      6588
    2. Ei kahta sanaa etteikö Petteri Orpo hyväksy rasismia

      Koska jatkaa hallituksessa rasistisen perussuomalaisiksi itseään kutsuvan puolueen kanssa. Se on Petteri Orpon arvomaai
      Maailman menoa
      49
      5786
    3. Mitkäs nuorisoporukat ovat toisia nuoria ryöstelleet (selvää rassismia)

      No poliisi kertoo, että maahanmuuttajataustaisia ovat, ja isot porukat sillä yhden suomalaisen uhrin kimpussa on ollut j
      Maailman menoa
      184
      5236
    4. Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen

      Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi
      Maailman menoa
      61
      4033
    5. Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä

      ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan
      Maailman menoa
      38
      3318
    6. Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto

      Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava
      Maailman menoa
      5
      3293
    7. HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi

      Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok
      Maailman menoa
      52
      3227
    8. Töppö-persut ovat todella tyhmiä

      sen kertoo tämäkin avaus: "Persujen suosio vain laskee" Töppö-persu vaan unohtaa, että ennen tätä galluppia persujen kan
      Maailman menoa
      29
      2998
    9. Maataloustuet voi poistaa, naudan tuottajahinta pompsahtanut 25 %

      Enää ei tarvitse veronmaksajien tukea, koska maajussi saa lihasta nyt hyvää hintaa. https://yle.fi/a/74-20198739
      Maailman menoa
      11
      2222
    10. Mitäpä ostaisin ja lähettäisin Metsa Manille joulupäkitsiä?

      Vähän vaikea miettiä ja keksiä eikä pelkkää rahalahjaa oikein kehtoo. Kertokaapa te?
      Tuusniemi
      38
      998
    Aihe