Poikkesin ohikulkumatkalla Rantasalmella ja huomasin aivan ihanan pienen kahvila, Yrittäjänä nuori, reipas nainen. Kahvi oli erittäin hyvää ja pulla maukasta. Kahvila oli todella siisti ja avara.
Kuinka kunta ei tuo juuri tuollaisia pieniä yrityksiä millään tavalla? Maalaistori on kuulemma kunnan tukema. Ihmettelen kovasti että kunta tukee vain vähän aikaa pyörivää yritystä joka vuosi. Juttelin ihmisten kanssa ja kauhistelin heidän kertomaa. Maalaistorilla on esim.entinen yrittäjä joka leipoo tuotteitaan melko epämääräisissä olosuhteissa. Pullissa on esimerkiksi ollut käsikarvoja ja epämääräisiä papanoita. Miksi kunta tukee tälläitä toimintaa ? Itse pieneltä paikkakunnalta kotoisin olevana en voi todeta muuta kuin että onneksi meidän kunta tukee nimenomaan uusia yrittäjiä tavalla tai toisella. Toivon nuorelle yrittäjänaiselle paljon tsemppiä kun on rohkeasti uskaltanut aloittaa ominvoimin yrityksen. Aion myös kertoa ystävilleni ja tutuilleni että poikkeavat kahvilassa. Minulle ainakin tuli hyvä mieli yrittäjän rohkeudesta
Kahvila Rantasalmella
4
498
Vastaukset
- jones18
Samaa mieltä !
- Ninako
Rantasalmen "kunta" on aina tukenut mitä ihmeellisimpiä yrityksiä. Nimenomaan sellaisia jotka ei jostain syystä pyöri kuin kuukauden ja sitten jo lappua luukulle laittavat. Olen samaa mieltä että kunnan pitäisi nimenomaan tukea tavalla tai toisella uusia, nuoria yrittäjiä.
- Esko67
1) Yrittäjänä ei toimi nuori nainen vaan eläkeläinen,entinen puutarha-alan yrittäjä
2)Kunta ei tue juuri millään tasolla toimintaa,muutoin kuin tilojen vuokraamisessa. - BX-1
No olisit nyt laittanu jotku koordinaatit tuosta kahvilasta, niin osuis kohdalle - kohta moporeissulle noille kulmille ja kivat taukopaikat on aina plussaa. ....ABC.llä on hyvät vessat, pelkästään :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään
"Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El746344MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!
Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny415418Orpon hallitus paskoi kaikki hommat
ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.614274NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu
narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun734142Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois
Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja673901Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?
Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.751233- 3281095
- 601060
Onko kaivattusi muuttunut sinä aikana
Kun olet hänet tuntenut? Jos, mihin suuntaan? Mistä epäilet muuttumisen johtuneen?32880Toivotko, että
Toivotko, että hän yrittäisi jutella sinulle? Vai toivotko, että itse voisit mennä juttelemaan?62821