Koskee sydämeen elää kylmässä parisuhteessa!!!!

Loukattu nainen!!!

Olen 45 vuotias nainen.. Elän parisuhteessa 53 vuotiaan kihlattuni kanssa ja yhdessä olemme olleet vuoden. Asumme yhdessä virallisen epävirallisesti. Alussa seksi oli aivan mieletöntä. Lähes jokailta ja muutenkin mieheni halusi kosketella ja usein en saanut nukkua paljoakaan.. Sitten alkoi vähitellen hiipumaan tilanne... Ihmettelin asiaa kovasti... Nyt seksiä on todella harvoin... Mieheltäni on leikattu selkä tosin kahdesti. Hänellä on lannerangan rappeuma.. Selässä on kovia kroonisia kipuja.. Nukkuminen on huonoa hänellä.. Tuntuu siltä, että häntä ei kiinnosta kokoasia... Ei ole haluja ollenkaan.. Olen puhunut asiasta.. Useita kertoja.. Hän toteaa, "että miksi jäkätän?" Että tuoko parantaa asiaa? MIKÄ SITTEN PARANTAA????? Hänellä ei ole satavarmasti toista naista.. Ei ole "kaappihomo"... Hän ei halua erota, vaikka olen siitäkin puhunut.. Hän on, vaan tunteiltaan kylmä.. Saattaa joskus halata ja antaa suukon.. Ymmärrän hänen kipunsa ja sen, että päälletuleminen voi sattua selkään, mutta en ymmärrä täydellistä kylmyyttä...... Silti voi hyväillä ja koskea... Hän ei voi edes koskea minua... Minulle riittäisi hyväilyt ja tyydyttäminen muilla tavoin.... Mutta, kun ei niin ei... Hän ei kuulemma tiedä syytä itsekkään tilanteelle... En ole ruma, tai muuten ei naisellinen... Olen vihainen, turhautunut, loukkaantunut.. Olen suutuksissani sanonut, että en takaa kauan kestän tätä... Hän silti haluaa olla ja jatkaa... OUTOA!!!!!!! Minulle tulee ajatus psyykkisestä sairaudesta... Traumasta... Voi auttakaa minua jotka olette kokeneet samaa... Ajatuksia,, Neuvoja.. Terapiaakin olen ajatellut...

2

328

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ole tukena

      Et ole loukattu vaan täysin ymmärtämätön.

      Miehesi selkä on leikattu kahteen kertaan, hänellä on kipuja.Sinä näet vain itsesi, vaikka miehesi on todella vaikeassa tilanteessa.
      Uskon vakaasti, että miehen kylmyys johtuu tuosta kivusta, ihminen johon sattuu voi olla todella kosketuksia karttava, sillä kivun kanssa elämisessä kyllä ei kestä edes toisen kosketusta.

      Itse olen tuon selkäleikkauksen läpikäynyt ja sitä ennen kahdeksan kuukauden ajan kivun, niin että yhtäkään kokonaista yötä en nukkunut, jouduin nousemaan ylsö kahden tunnin välein, yritin nukkua nojatuolissa. Lääkäreissä juoksin, pitivät narrinaan, kyllä särkylääkkeitä tuli ja lähetteitä erilaisiin fysioterapioihin, mutta sellainen kun magneettikuvaus oli täysin mahdoton ajatus heille.

      Vihdoin olin niin huonossa kunnossa, että en enää päässyt rappusia myöten sinne lääkäriin ja suoraan sanoen yhdellä jalalla enää liikuinkaan, silloin tuli pikainen lähete suoraan vastaanotolta sairaalaan ja leikkauspöydälle.

      No tämä pitkitetty aika sai sen aikaan, että jotakin ehti lopullisesti rikkoontua, vaikka kipu jäikin leikkauspöydälle.

      Parisuhteessa on ollut suorastaan katko, sen ole pystynyt todella seksiin, koska jokainen asento silloin sai niin suuren kivun aikaan ja nyt sitten haittaa nämä kehon tuhoutuneet asiat, olen menossa taasen leikkaukseen, jossa yritetään näitä parantaa.
      Olen todella pelännyt menettäväni puolisoni tämän kaiken vuoksi, joten suurin toiveeni tähän uuteen leikkaukseen on, että saisin elämäni takaisinpuolison kanssa.
      En voi muuta kuin kiittää häntä vierellä olosta, tosin aina kun menee jonnekin alkaa vaivata mieltä, hakeeko hän muualta sitä mitä ei voi kotoa saada, mutta uskalla en edes millään tasoa juttua ottaa esille.

      Joten et ole millään tavalla loukattu, älä edes sellaista ajattele, miehelläsi on tarpeeksi vaikeaa ilman tuollaista asennettasi.

      • Ei helppo tilanne..

        Mieheni sanoi, että hänellä on ollut samaa ongelmaa aiemminkin naisten kanssa... Loukkaannuin juhannuksena, kun hän narahti nettiseksin katsomisesta ja sanoi, että siellä hän käy välillä... Ja on nimitellyt välillä rumasti.. Ymmärrän kivut, mutta en täydellistä kylmyyttä.. On paljon vaadittu myös kumppanilta jos hellyyttä ei yhtään.. Itsetuntoni on kuralla tästä kaikesta... Masentunut hän on ollut myös.. Toki sekin vaikuttaa... Mutta, kun kosketus lisää yhteenkuuluvuuden tunnetta ja ilman lämpöä tuo suhde on platoninen... Kuin sisko ja sen veli suhde... Ehkä terpapia voisi olla paikallaan..


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitkä asiat

      tekevät vaikeaksi kohdata kaivattusi?
      Ikävä
      73
      863
    2. Miltä se tuntuu

      Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s
      Ikävä
      104
      718
    3. 35
      587
    4. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      46
      580
    5. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      35
      577
    6. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      40
      575
    7. En mahda sille mitään

      Olet ihanin ja tykkään sinusta todella paljon.
      Ikävä
      29
      572
    8. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      50
      540
    9. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      34
      537
    10. Sinunkin pitää jättää

      Se kaivattusi rauhaan.
      Ikävä
      35
      474
    Aihe