Koskee sydämeen elää kylmässä parisuhteessa!!!!

Loukattu nainen!!!

Olen 45 vuotias nainen.. Elän parisuhteessa 53 vuotiaan kihlattuni kanssa ja yhdessä olemme olleet vuoden. Asumme yhdessä virallisen epävirallisesti. Alussa seksi oli aivan mieletöntä. Lähes jokailta ja muutenkin mieheni halusi kosketella ja usein en saanut nukkua paljoakaan.. Sitten alkoi vähitellen hiipumaan tilanne... Ihmettelin asiaa kovasti... Nyt seksiä on todella harvoin... Mieheltäni on leikattu selkä tosin kahdesti. Hänellä on lannerangan rappeuma.. Selässä on kovia kroonisia kipuja.. Nukkuminen on huonoa hänellä.. Tuntuu siltä, että häntä ei kiinnosta kokoasia... Ei ole haluja ollenkaan.. Olen puhunut asiasta.. Useita kertoja.. Hän toteaa, "että miksi jäkätän?" Että tuoko parantaa asiaa? MIKÄ SITTEN PARANTAA????? Hänellä ei ole satavarmasti toista naista.. Ei ole "kaappihomo"... Hän ei halua erota, vaikka olen siitäkin puhunut.. Hän on, vaan tunteiltaan kylmä.. Saattaa joskus halata ja antaa suukon.. Ymmärrän hänen kipunsa ja sen, että päälletuleminen voi sattua selkään, mutta en ymmärrä täydellistä kylmyyttä...... Silti voi hyväillä ja koskea... Hän ei voi edes koskea minua... Minulle riittäisi hyväilyt ja tyydyttäminen muilla tavoin.... Mutta, kun ei niin ei... Hän ei kuulemma tiedä syytä itsekkään tilanteelle... En ole ruma, tai muuten ei naisellinen... Olen vihainen, turhautunut, loukkaantunut.. Olen suutuksissani sanonut, että en takaa kauan kestän tätä... Hän silti haluaa olla ja jatkaa... OUTOA!!!!!!! Minulle tulee ajatus psyykkisestä sairaudesta... Traumasta... Voi auttakaa minua jotka olette kokeneet samaa... Ajatuksia,, Neuvoja.. Terapiaakin olen ajatellut...

2

405

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ole tukena

      Et ole loukattu vaan täysin ymmärtämätön.

      Miehesi selkä on leikattu kahteen kertaan, hänellä on kipuja.Sinä näet vain itsesi, vaikka miehesi on todella vaikeassa tilanteessa.
      Uskon vakaasti, että miehen kylmyys johtuu tuosta kivusta, ihminen johon sattuu voi olla todella kosketuksia karttava, sillä kivun kanssa elämisessä kyllä ei kestä edes toisen kosketusta.

      Itse olen tuon selkäleikkauksen läpikäynyt ja sitä ennen kahdeksan kuukauden ajan kivun, niin että yhtäkään kokonaista yötä en nukkunut, jouduin nousemaan ylsö kahden tunnin välein, yritin nukkua nojatuolissa. Lääkäreissä juoksin, pitivät narrinaan, kyllä särkylääkkeitä tuli ja lähetteitä erilaisiin fysioterapioihin, mutta sellainen kun magneettikuvaus oli täysin mahdoton ajatus heille.

      Vihdoin olin niin huonossa kunnossa, että en enää päässyt rappusia myöten sinne lääkäriin ja suoraan sanoen yhdellä jalalla enää liikuinkaan, silloin tuli pikainen lähete suoraan vastaanotolta sairaalaan ja leikkauspöydälle.

      No tämä pitkitetty aika sai sen aikaan, että jotakin ehti lopullisesti rikkoontua, vaikka kipu jäikin leikkauspöydälle.

      Parisuhteessa on ollut suorastaan katko, sen ole pystynyt todella seksiin, koska jokainen asento silloin sai niin suuren kivun aikaan ja nyt sitten haittaa nämä kehon tuhoutuneet asiat, olen menossa taasen leikkaukseen, jossa yritetään näitä parantaa.
      Olen todella pelännyt menettäväni puolisoni tämän kaiken vuoksi, joten suurin toiveeni tähän uuteen leikkaukseen on, että saisin elämäni takaisinpuolison kanssa.
      En voi muuta kuin kiittää häntä vierellä olosta, tosin aina kun menee jonnekin alkaa vaivata mieltä, hakeeko hän muualta sitä mitä ei voi kotoa saada, mutta uskalla en edes millään tasoa juttua ottaa esille.

      Joten et ole millään tavalla loukattu, älä edes sellaista ajattele, miehelläsi on tarpeeksi vaikeaa ilman tuollaista asennettasi.

      • Ei helppo tilanne..

        Mieheni sanoi, että hänellä on ollut samaa ongelmaa aiemminkin naisten kanssa... Loukkaannuin juhannuksena, kun hän narahti nettiseksin katsomisesta ja sanoi, että siellä hän käy välillä... Ja on nimitellyt välillä rumasti.. Ymmärrän kivut, mutta en täydellistä kylmyyttä.. On paljon vaadittu myös kumppanilta jos hellyyttä ei yhtään.. Itsetuntoni on kuralla tästä kaikesta... Masentunut hän on ollut myös.. Toki sekin vaikuttaa... Mutta, kun kosketus lisää yhteenkuuluvuuden tunnetta ja ilman lämpöä tuo suhde on platoninen... Kuin sisko ja sen veli suhde... Ehkä terpapia voisi olla paikallaan..


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      172
      1137
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      132
      857
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      84
      793
    4. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      738
    5. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      55
      549
    6. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      37
      541
    7. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      296
      538
    8. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      215
      489
    9. Pakkomielle

      Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs
      Ikävä
      45
      482
    10. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      49
      477
    Aihe