Miksi kuvat moninkertaistuvat itsestään läppärille?

Aloitteleva harrasta

Kiitos jo etukäteen jos joku auttaa!
Kamera on Nikon J2. Kortinlukija hama. Kun laitan kortinlkijan läppäriin kiinni ja avaan TARKASTELE KUVIA (siis ei tuonti) niin kuvat tulevat 5-6 kertaisina läppärille :O ??

3

291

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hiukan lisätietoi

      Läppärissäsi ei tietenkään ole minkään merkkistä käyttöjärjestelmää joka kannattaisi mainita, tai sillä versionumeroa tms?

      Minkä nimisiin kansioihin ne kuvat 6-kertaisesti kopioituvat koneellasi? Tekeekö vaikka CD-levyn tai USB-tikun kanssa samaa, että kuvat kopioituu moninkertaisesti? Jos ei tee, niin silloin siitä (irrallisesta ?) kortinlukijastasi ja sen asetuksista pitää alkaa etsiä vikaa.

    • ljfkahjfh

      Jos tarkastelet kuvia kortilta ja ne yleensä tulee koneelle on vikaa asetuksissa. Monissa tietokoneissa on automaattinen kuvien lataus, kun kortti laitetaan lukijaan alkaa palkki juosta.
      Tuollaiset ohjelmat kannattaa poistaa. Se on voinut tulla myös kameran mukana.

      Katsele kuvat tiedostonhallinnassa ilman mitään ohjelmia niin kuvien ei pitäisi siirtyä mihinkään. Kortti näkuu siirrettävänä levyasemana.

    • Ovatko ne siellä toden totta moneen kertaan, siellä kovalevyllä?

      Minulla ei ole koskaan käynyt näin vaan joudun aina ilmoittamaan mitkä kuvat ja vielä mihin ne kopioidaan ja sinnehän ne luikkivat. Kun ne ovat kovalevyllä kopioin ne sieltä varmuuskopiolevylle ja tyhjennän sen jälkeen sen muistikortin kuvistaan.

      Nyt kerro mikä läppäri, mikä käyttis, mitä ohjelmia käytät eli mikä käynnistyy kun laitat kortin lukijaan?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      274
      4694
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      134
      3040
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      44
      2867
    4. Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?

      Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k
      Maailman menoa
      29
      2851
    5. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      76
      1801
    6. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      106
      1654
    7. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      28
      1521
    8. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      60
      1429
    9. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      95
      1292
    10. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      215
      1180
    Aihe