Mulla on lievää vajaatoimintaa, johon vinguin lääkityksen, mahdollisimman pieni annos 0.25migrog tai jotain..mut musta tuntuu että lääke väsyttää vaan kahta kauheemmin, vaikka senhän pitäisi piristää??? Musta mä nukun puolet enemmän kuin ennen lääkitystä, tosin syönyt lääkettä vasta noin kaks viikkoa.
Tea
Voiko olla mahdollista tää??
4488
0Äänestä
Vastaukset 4
Vanhimmat
Minkähänlaiset arvot sinulla on? EI tyroksiini kyllä väsytä, en ole koskaan kuullut. Jos on vajausta, se korjaa sen vajauksen, jolloin väsymys häviää, samoin muut oireet, ainakin enimmäkseen.
Ensin 4.72 ja seuraavis verikokeis se putosi 4.2 (tv4 10) mutta sillä arvolla sain lääkityksen kuitenkin vaikka olikin pudonnut vähän. Mul on myös masennuslääkitys et voihan olla että ne yhdessä käytettynä jotenkin väsyttää, en tiedä..
Masennuslääkkeellä *voi* olla vaikutusta tyroksiinin imeytymiseen tai arvoihin. En osaa tarkkaan sanoa, mutta monilla lääkkeillä on tällaisia vaikutuksia.
Onko tyroksiinilääkityksen antanut lääkäri tietoinen masennuslääkityksestä?
Ellet ole keskustellut hänen kanssaan asiasta, olisi paikallaan, että varaat puhelinajan ja kysyt onko tällaista vaikutusta.
Toisaalta tietysti on niin että jos olet masentunut, tila voi vaihdella.
Ja sitten vielä yksi tärkeä asia: kilpirauhasen vajaatoiminta aiheuttaa myös masennusta. Kun olet riittävän kauan syönyt tyroksiinia niin että arvot ovat kohdallaan, voi olla että masennuslääkkeen tarvekin menee ohi. Huolehdi siitä että lääkityksen alkuvaiheessa käyt riittävän usein (2-3 kk välein) kontrollissa, jotta läääkityksen lisääminen tapahtuu asianmukaisesti. Kannattaisi ehkä pyrkiä samaan TSH:n taso välille 1-2.
JA KESTÄÄHÄN SE AIKANSA ENNEN KUIN VASTA SE VAIKUTTAA RIIPPUEN VIELÄ MITEN KAUAN ON POTENUT VAJISTA.ITSELLÄNI MENI MELKEIN VUOSI ENNEN KUIN LÄÄKITYS KOHDALLAAN.ALUKSI ALOITETTIIN PIENELLÄ MÄÄRÄLLÄ JA PIKKU HILJAA LISÄTTIIN ANNOSTA.KUUDEN VIIKON VÄLEIN OLI KONTROLLI JA NYKYÄÄN KOLMEN KUUKAUDEN VÄLEIN.VÄSYMYS POISTUI KUUKAUSIEN JÄLKEEN SILLOIN ALUSSA.JOTEN KAIKKI VAATII OMAN AIKANSA.KOITAHAN JAKSAA..