Sukurutsattujen asialla

Sukurutsattu kansa parkuu sisäsiittoisen apinalauman puolesta. Yhtä paljon kun saisi huomiota vaikkapa seuraaville yhteiskunnan vihollisille:
- tupakka ja sen aiheuttamat vahingot
- lasten ja nuorten pahoinvointi
- viinan kirot ja alaikäisten juopotttelu
- huumeongelmat (aina vaan nuoremmat sortuu näihin aineisiin)
- lapsista ei välitetä
- kouluongelmat
... ja lista voisi jatkua vaikka kuinka pitkään--->
mutta kapiset kirppusäkit onkin nyt yhtäkkiä niin helvetin tärkeitä!Mitä tämä joutava apinakohu kertoo kansalaisten arvomaailmasta?

Hohhhoijaa...
6410
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

miettiköön itse kukin. Ainakin välittämisestä...

Mitä sitten oma kirjoituksesi kertoo. Tuskasta omaan itseesi, välinpitämättömyydestä, oman arvomaailman puutteesta... tuskin monikaan haluaisi olla sinä!

Ja mitä muuten olet tehnyt listaamiesi asioiden eteen? Ihan itse...?

Äänestä
  • näin se asia juuri on, monilta puuttuu kyky ajatella empaattisesti eläimiä kohtaan.Ei se että kiinnittää huomiota yhteen epäkohtaan tarkoita sitä että unohtaisi muut ja yleensä nämä "kriitikot" ovat juuri niitä jotka eivät tee minkään asian puolesta mitään..

    Äänestä

  • olet kai itsekkin harrastanut:"sukuruttaituta melkein jokainen..."lauloi J.Vainio aikoinaan.Mielestäsi apinat ovat tärkeämpiäkuin ihmiset.Ymmärsinkö oikein?Ja jos sitä kritisoi,niin turpiin tulee,eikö totta.Ajattele Lehmä!!!

    Äänestä

  • niiila kirjoitti:

    olet kai itsekkin harrastanut:"sukuruttaituta melkein jokainen..."lauloi J.Vainio aikoinaan.Mielestäsi apinat ovat tärkeämpiäkuin ihmiset.Ymmärsinkö oikein?Ja jos sitä kritisoi,niin turpiin tulee,eikö totta.Ajattele Lehmä!!!

    ihmiset? Missä niin sanoin? Kirjoitin välittämisestä - ja siihen mahtuu kaikki mikä maailmassa on välittämisen arvoista. Paha on sinun mennä sanomaan asioita, tai kuten haluat asian ilmaista - "kritisoida", jotka jokainen kokee tärkeäksi ihan itse!

    Jos siis koet jonkun asian itse mielestäsi tärkeämmäksi - mene ja tee jotain sen eteen! Finninaamaisen teiniangstin esiintuominen tässä paviaaniasiassa ei oikein paranna maailmaa millään lailla... vai mitä olet mieltä itse?

    Äänestä

Ainakin toinen puoli. Ehkä ihmien tuntee lajisympatiaa omiaan kohtaan? Sisäsiittoista lajia nimittäin ihmiskuntakin on ja se myös näkyy ja kuuluu!

Sinänsä on ihan hienoa, että eläimiä puolustetaan, mutta..kuinka suuri haloo nousee häkkikanojen elinolosuhteiden puolesta, juoppojen ja narkkarien laiminlyödyistä koirista ja kissoista jne.? Muutama otsikko, entä se kaveri Espoossa joka sai vähäiset sakot siitä, että piti paria kissaa asunnossaan nälkiintyneinä..lopulta molemmat olivat jo muumioituneina ja toinen puoliksi syötyinä, ei edes elinikäistä eläimenpitokieltoa herunnut. Tämä on kaksinaismoralistista touhua.

Äänestä
  • eiköhän ne oo ammattilaisia siellä korkeasaaressa ja jonkunhan on otettava vastuu myös ikävimmistä asioista. kaikki tasaraha-arvit on sitten olevinaan niin viisaita.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ape kirjoitti:

Sukurutsattu kansa parkuu sisäsiittoisen apinalauman puolesta. Yhtä paljon kun saisi huomiota vaikkapa seuraaville yhteiskunnan vihollisille:
- tupakka ja sen aiheuttamat vahingot
- lasten ja nuorten pahoinvointi
- viinan kirot ja alaikäisten juopotttelu
- huumeongelmat (aina vaan nuoremmat sortuu näihin aineisiin)
- lapsista ei välitetä
- kouluongelmat
... ja lista voisi jatkua vaikka kuinka pitkään--->
mutta kapiset kirppusäkit onkin nyt yhtäkkiä niin helvetin tärkeitä!Mitä tämä joutava apinakohu kertoo kansalaisten arvomaailmasta?

Hohhhoijaa...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu