Oletteko jo lopettaneet melonnat tältä kesältä? Oletteko nostaneet kanootit jo "telakalle"? Kertokaa miten kauan kautenne jatkuu ja milloin on liian syksyistä lähteä retkelle?
Onko kausi ohi?
4
488
Vastaukset
- Melan vilauttaja
no ei tartte kanoottia telakoida, on talon nurkalla odottamassa ja siitä sen saa tarvitatessa mukaan, voi olla etten kuitenkaan lähde enää tai ei sitä tiedä.
- Paqaj
Syksy on lähes parasta aikaa ainakin meloa kajakilla. Saaristo on tyhjä huviveneilijöistä joten sielä saa olla rauhassa. Hyvät varusteet ja järki päässä (solo-reskutustaidot ym) niin kajakilla voi meloa kunnes meri jäätyy.
- Tehtailija
"Harrastin" kilpamelontaa viime vuosituhannella. Minulla oli silloin tapana vaihtaa mahonkikajakki lasikuitukajakkiin kun jäitä alkoi ilmetä vesipintaan, ettei lakkapinta naarmuuntuisi, tai veden jäätyminen kajakkiin tuhoaisi sen. Kun selät jäätyivät niin löytyi vielä muutama virtaava paikka. Jos lähtee melomaan jään reunalta niin on oltava erityisen varovainen - jää voi murtua alta ja kajakki karata, lisäksi jäälle paluu ilman piikkejä veden varasta ei ole maailman helpoin homma. Kylmässä vedessä uiminen ei onnistu kovin kauan - ellei ole vaikkapa kuivapukua. Siispä varmista nopea poistuminen vedestä melomalla lähellä rantaa ja jääpiikkien kera. Rannat ja lahdet jäätyvät ensimmäisinä kun aurinko laskee tai tuuli tyyntyy.
Myös jään päällä voi liikkua kajakilla. Piikit käteen ja mela mukaan. Lumettomalla jäällä piikkejä käytetään melan sijasta. Kirkkaalla jäällä pääsee oikein etenemään oikein vauhdikkaasti. Vedessä ja lumessa piikeistä ei tietenkään ole mitään apua. Vedestä poispääsyä auttaa mela. Vauhtia vaan kohti jään reunaa ja hups olet päässyt vedestä jäälle. Keväällä voi nousta jäälautalle ajelehtimaan.
Muista aina turvallisuus. Jos joutuu jäälauttojen väliin ja veden varaan niin jäät voivat sulkeutua pään yläpuolelle. Jäät painautuvat toisiaan vasten. Vain pätevä ja kokenut kaveri voi auttaa siinä tilanteessa, mutta paikalle tuleminen on oma stoorinsa. Tätä tilannetta en ole kokeillut enkä sitä haluaisikaan. Laivaväylässä tällainen voi hyvinkin sattua kun tuuli painaa jäitä ja lohkareet ovat suuria.
- kenai
..hallin lämpösissä vesissä =)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 754351
Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti
Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans1134111BOIKOTOIN - Ei mitään Suomi.fi postilaatikoita käyttöön
Ainakaan minulle! Vai että pitäisi alkaa siellä käyädä katselemassa tammikuusta 2026 siis periaatteessa päivittäin että1632934Surullista
Että menetit sen naisen , tosi surullista ja vielä oman tyhmyyden takia ,ymmärrän että se on masentavaa582547Muuttunut käytös
Onko kaivattusi käytös muuttunut? Tiedätkö mistä se johtuu? Haluatko kertoa, mitä tapahtui?672397- 1402228
Väkeä oli liikkeellä
Nyt leijutaan pilvissä. Kun eläinpuistossa oli porukkaa 😆😆 Olihan siellä kun ilmaiseksi pääsivät. Eiköhän se juuri sik422107Lasse Lehtonen vaatii persuja pyytämään anteeksi aasialaisilta
Persut ova romahduttaneet Suomen maakuvan parissa päivässä negatiiviseksi rasismillaan ja se alkaa vaikuttamaan jo Suome522031- 512001
Kummallista
Oletteko koskaan ihastuneet ihmiseen, joka ei ulkonäöltään vastaa ollenkaan ihannettanne?561752