Luxor Tutotel hotelli

Onko joku ollut Luxorissa Tutotel hotellissa, millainen on hotelli ja sen ympäristö?
Kaikki tarinat Luxorista kiinnostaa. Olen lähdössä yksin helmi-maaliskuussa.
3524
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Hei ota mut mukaan kun paikka on tuttu ;)
Tutotel on ihan asiallinen. Luvattu minibaari
huoneessa on mutta ei ole ollut päällä 5 vuoteen
kun johtaja hermostui kun kukaan ei ostanut mitään
vaan piti siellä omia juomiaan ;)
Huoneessa ei ilmastointia voi säätää vaan
pukkaa jääkylmää yötäpäivää.
Hotellin yökerhossa maksaa teelusikallinen
viskiä lasin pohjalla n. 12 euroa ;)
Paikasta ja hotellista silti tykkäsin.
Varsinkin kun sain matkan puoli-ilman ;)

Äänestä
  • Kyllä mä ajattelin lähteä ihan yksin, mutta onko hotelli hyvällä paikalla ja ympärillä myös paikallis asutusta ? Entäs yökerhot ? Kerro nyt kaikkea mahdollista kun olet siellä käynnyt !

    Äänestä

  • Ellu kirjoitti:

    Kyllä mä ajattelin lähteä ihan yksin, mutta onko hotelli hyvällä paikalla ja ympärillä myös paikallis asutusta ? Entäs yökerhot ? Kerro nyt kaikkea mahdollista kun olet siellä käynnyt !

    Ei se Tutotel mitään luxusta ollut, mutta otimme asian sellaisenaan: maassa maan tavalla. Ja näköala huoneestamme oli suoraan (tai vinoon oikeastaan) Niilille ja saimme katsella kohti Kuningasten laaksoa. Vuorten väri vaihteli valaistuksen mukaan. Upeaa!!! Toiseen suuntaan näkyi Luxorin temppeliä. Sinne käveli löntystellenkin alle vartin. Hotelli on keskeisellä paikalla. Öisin tosin liikenne herätteli. Siellä on tapana antaa äänimerkkejä joka välissä. Muutenkin liikenne on aika erikoista... Minareettien rukouskutsut tulivat tutuiksi; isäntä ei aina jaksanut hymyillä aamurukouksen alkaessa. Suihku toimi nippa nappa ja amme oli matalahko. Meillä (tammikuun alussa) toimi lämmitys ihan hyvin. Jos haluat lisää tietoa, pyydä. Minä pidin kaiken kaikkiaan reissusta. Mahaan iskenyt faaraon kirous ja yksipuoliset aamiaiset vähän latistivat, mutta plussan puolelle jäi paljon.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ellu kirjoitti:

Onko joku ollut Luxorissa Tutotel hotellissa, millainen on hotelli ja sen ympäristö?
Kaikki tarinat Luxorista kiinnostaa. Olen lähdössä yksin helmi-maaliskuussa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu