NX uusi bensakone

2.4 STW

9

286

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • CVT-vaihteistohan

      on loistava, ainakin hybridissä.

      • 2.4 STW

        Mitä tarkoitat? Hybridissä ei ole CVT vaihteistoa siinä mielessä kuin Tojon bensamalleissa. hybridissä on vain osittaissähködynaaminen vaihteisto missä osa voimasta välittyy aina sähkömoottorin ja generaattorin kautta. Pyörät ei siis vedä vaikka poltomoottori huutaisi täysilllä jos generaattori ei kuormita moottorin jatkeena olevan pyörästön toista puolta.

        Mikähän mahtaa olla 2L turbokoneetn automaattiratkaisu loppujen lopuksi?
        Tojon variaattori ei välttämättä ole mitoitettu turbokoneen väännölle koska sellaista ei ole näkynyt dieselienkään jatkona.


    • 350

      Varmaankin 6-vaihteinen mehumaija tulee. Sehän on hyvä vaihteisto, kun esim. IS:ssä siinä oli manuaalia pienempi kulutus. Lexushan on esitellyt ENSIMMÄISENÄ MAAILMASSA 8-vaihteisenkin, mutta ihmeen vähän sitä on ollut käytössä. Enemmänkin noissa jenkkimalleissa ollut, isoissa koneissa, kuten GS350.

      • 2.4 stw

        Mistä vuodesta alkaen gs:ssä ollut 8v tomaatti?
        vaikka toisaalta suomi autot on kuitenkin hybridejä.


    • 350

      GS:ssä oli 8-vaihteinen tomaatti ensimmäisen kerran mallissa GS460. Niitä ei ole varmana myyty Suomessa yhtään, vaikka se käsittääkseni vähän aikaa kuuluikin tuontiohjelmaan. Mutta uusimmassa korimallissa taisi vuosimalliin 2013 tulla 8-vaihteinen juuri tuohon GS350:een. Tuotahan ei Eurooppaan tuoda edes.

      Harmi, kun uusimman korin GS-hybridissäkään ei ole kaadettavia takapenkkejä, niinkuin IS:ssä on. Se on iso miinus.

    • 652

      Koko kottero on iso miinus.

      • 324234234

        Ehkä jotain perustelua ettet näytä ytperykseltä.

        Auto on kuitenkin sisustakuvien perusteella paljon hienompi kuin tylsät BMW tai Audi. Uusi MB-C sentään on jo vähän näyttävämpi.

        Lisäksi tuo leka olisi varmasti yksilöllinen valinta. Sen verran vähän lekoja tien päällä muutenkin liikkuu.


    • lexus ei pärjää

      Uusi lexus nx300h hybridi. On aivan kuin mazdan uusi maasturi. Ei ikinä uskois että toi auto voi maksaa joku 60-80 tonnia. Järkyttävän tylsä takaa ja joka suunnasta. Ihan kuin joku mazda. Tolla ei ainakaan erotu. Ja niinkuin tiedämme tuo ei kiihdy tehoihin nähden juuri mitenkään. Lexuksella mietitään vaan päästöjä. Mutta kuskia voisi tossa hintaluokassa kiinnostaa 6-7 sekunnin sataseen kiihtyvyysarvo ja reilu ainakin 500nm vääntö. Tolla hinnalla saa jo todellistakin premiumia. Tuo auto tiputtaa vuodessa arvoaan niin järkyttävästi että siinä tulee äitiä ikävä. Ja tunnetusti lexusta ei saa edes myytyä järkevään hintaan mihkää muualle kuin kaivoksela lexus liikkeeseen jos sinnekkään. Mersuun tai bemariin jos aijjot vaihtaa niin hyvitys on huono tai hvetin huono. Lexujsen perusominaisuus on tunnetusti loistavan suuri arvonalennus. Tiputtaa arvoa parhaiten kaikista. Loistavaa.

    • 350

      En onneksi kuulu kohderyhmään, jonka tarvitsisi miettiä uuden auton ensimmäisen vuoden arvonalenemista. Kyllä Lexuksistakin saa käytettynä maksaa itsensä kipeäksi. Aika vanhaksi saa NX tulla, ennenkuin irtoaa 30 tonnilla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      67
      2297
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      228
      2219
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      120
      1498
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      24
      1323
    5. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      21
      1252
    6. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      126
      1225
    7. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1210
    8. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      969
    9. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      102
      969
    10. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      77
      922
    Aihe