kaason puhe

kaasossa

Hei!

Olen kaasona hyvän ystäväni häissä ja minun pitäisi pitää puhe.. Olen todella huono puheen pitäjä ja olenkin jo kieltäytynyt koko puheesta.Morsian oli selvästi pettynyt kun kieltäydyin ja nyt mua on alkanut kaduttaa ja ajattelin et jos sittenkin pitäisin puheen.. Morsian haluaisi että kertoisin puheessani miten hän ja sulhanen ovat tavanneet. Itse asiassa, minä olen heidät alunperin parittanut toisilleen monen mutkan kautta.. En vaan oikein tiedä miten asian kertoisin, miten aloittaisin ym ym.. Voisiko joku auttaa!!!

2

589

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Huntu

      Jos kirjoittaisit kaiken eka wordille omin sanoin. Sitten meittisit vaikka muiden ystäviesi kanssa miten sen voisi kertoa puheena, jos ylipäätään voi, jos tarina on ihan liian pitkä tai monimutkainen. Silloin voi silti pitää puheen tapaisen, mutta kertoisit sen tosiaan ihan tarinamuodossa tarkoituksella. Aloita vaikka ihan vaan, että "minulla on pieni rakkaustarina kerrottavana teille, joka on varmasti kuulemisen arvoinen", sitten vaan luet vaikka melkein suoraan paperista kirjoittamasi tekstin mikkiin niin, että selkäsi on suhteellisen suorassa, että äänesi kuuluu selvästi.

      Lopun kannattaa kumminkin olla sellainen missä katsot yleisöön hymyillen ja mainitsisit jotain "ja näin he löysivät toisensa ja saammekin nyt viettää täällä heidän ikimuistoisia häitään, missä vannottavat ikuista rakkautta toisilleen" "kiitos, että tulitte kaikki juhlistamaan herra ja rouva ___ häitä" yms

      Onnea puheen tekoon :)

    • ideaa

      Jos tiedät olevasi todella huono ulosanniltasi, esim. ääni ei kanna tai rupeat änkyttämään, voithan laatia puheen ja joku muu (jopa morsian) käyttäköön mikkiä (olisiko sisaruksissa jotakuta puhetyöläistä?) eli tarinan voi kertoa joku muukin, sinuun vain viitaten Amorina. Hyviä häitä ilman stressiä!
      Ettei käy kuin siinä yhdessä Pasilan jaksossa jossa Repomiehen Rauno pyydettiin pitämään hääpuhe vaikka ei olisi pitänyt. Olen itse myös ala-arvoisen huono jännittäjä puhujana, ja viime aikoina onneksi ymmärtänyt asian olevan juuri näin!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä

      On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..
      Maailman menoa
      187
      6230
    2. Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour

      (Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa
      Maailman menoa
      61
      4713
    3. Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu

      Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu
      Maailman menoa
      56
      4467
    4. Mistä kummasta voi johtua se, että vasemmistolaiset usein häpeää itseään

      voiko se johtua esim. köyhyydestä? Ja tästä on siis ihan suomalainen tutkimus olemassa. "Suomalainen tutkimus osoittaa
      Maailman menoa
      67
      4296
    5. Palkansaajan oikeus nauttia työuransa hedelmistä

      Työeläkejärjestelmä on verrattavissa pyramidihuijaukseen, jossa alemmat tasot, eli nykyiset palkansaajat, toimivat maksa
      Maailman menoa
      68
      2702
    6. En koskaan tule sinulle tätä kertomaan

      Kun kirjoitin sinulle viimeisintä viestiä, huomasin kyynelten valuvan poskiani pitkin.
      Ikävä
      62
      2215
    7. Saatoin tehdä elämäni isoimman virheen

      Otsikko kertoo kaiken. Miksei kaikki voi olla yksinkertaisempaa?
      Ikävä
      133
      1672
    8. odotatko vielä viestiä minulta...

      Mies...? En tiedä mitä sanoa 😔 auta vähän naista ja tule enemmän vastaan
      Ikävä
      139
      1604
    9. Joroinen räjähdys

      Ja siellä räjähti sähköpakettiauto,joka teki suuret tuhot.
      Hybridi- ja sähköautot
      54
      1538
    10. Kova ikävä parittelukumppania täällä korvessa

      Mutta muuten kyllä on rauhallista.
      Ikävä
      34
      1348
    Aihe