asumusero

näkkäri

Se on nyt niin, että vaimoni haluaa minun muuttavan muualle asumaan.
Olisin itse halunnut jatkaa avioliittoa, vaika paljastui vaimon pettäminen useampaan kertaan, sillä lapsillle tämä on rankka paikka. Olen työtön ja en tee kotitöitä tarpeeksi.
Haukkui minua kun en saa töitä vaikka hain kaikkea mahdollista työtä,mutta näin pienessä kaupungissa ei niitä löydy. Nyt sai vaimoni tietää, että työt ei jatku.
Siitäpäpä soppa syntyi, minä olin syyllinen kaikkeen. Rakastan lapsiani ja haluan olla heidän kanssa mahdollisiman paljon yhdessä. Jos joudun maksaan elatusavun,sähkön,ym ei rahaa jää ruokaan, miten voin tuoda lapset uuteen kotiin jos ei ole edes ruokaa tarjolla, kun kaikki menee laskuihin.

7

303

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ratkaisu....

      Ota lapset niin eukkos maksaa :) Ehdit hyvin olla niitten kanssa jos duuniakaan ei löydy?

    • etgds

      Työttömälle ei pahemmin maksettavaa jää.

    • tsemppiä

      No sinun ei tarvitse muuttaa, vaimosi voi muuttaa itse. Lasten muuttamiseen sinun ei tarvitse suostua, joten he jäävät asumaan asuntoonne kanssasi, jos ei toisin halua.

      • idåqw

        Sen kummemmin tietämättä tilannetta, tyypin pitää muuttaa, jos se on vaimon asunto tai vain sen nimissä.


      • asumisoikeus
        idåqw kirjoitti:

        Sen kummemmin tietämättä tilannetta, tyypin pitää muuttaa, jos se on vaimon asunto tai vain sen nimissä.

        Ketään ei voi pakottaa muuttamaan asunnosta, jossa on kirjoilla, ilman viralista häätöä, joten asunnon omistusuhteella ei ole väliä. Tietty jos vaan roikkuu toisen nurkissa ilman virallista asumisoikeutta, niin mitään oikeuksiakaan ei ole.


    • m32

      Selvitäpä onko nuo lapset varmasti sun? aihetta vois olla epäillä, jos kerta vieraissa käynyt..tehnyt sitä varmaan aina!
      Miksi jotkut miehet haluaa jatkaa pettäjänaisen kanssa, jopa siinä tapauksessa et lapset ei olekaan omia? voisko joku lapamato valaista asiaa?

      terveisin kerrastapoikkimies

    • m32

      Työttömät käsittääkseni vapautetaan elatusmaksuista. kela hoitaa ne sun puolesta. Et tule nääkemään nälkää,eikä lapset. :)
      Sitte,kun saat töitä, niin elatukset tulojen mukaan.
      Toi on kyllä,niin et jos sun vaimos valittaa etet tee kotitöitä tarpeeksi,niin et ole tehnyt. Se on varmaan ollut isompi ongelma kuin työttömyytesi. Naiset kostaa kaikki väärinteot pettämällä. niille riittää joskus tyyliin väärän värinen maitopurkki tuohon touhuun.. tunne-elämältään keskenkasvuisia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      71
      2772
    2. Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta

      "I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from
      Maailman menoa
      75
      2328
    3. Riikka se runnoo työttömyyttä lisää

      Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276
      Maailman menoa
      75
      2168
    4. Riikka Purra on ihana, jämpti

      Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä
      Maailman menoa
      2
      2065
    5. Mies, näen sinua hetken

      ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen
      Ikävä
      5
      1474
    6. Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki

      Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue
      10
      1429
    7. Mitä ajattelet

      Siitä henkilöstä jota kaipaat? Sana vapaa!
      Ikävä
      78
      1152
    8. Mitä eniten haluat

      Kaivatustasi.
      Ikävä
      69
      1067
    9. Taas alkoi soidinmenot.

      Ja historia toistaa itseään. Myönnän, että on varmasti semmoinen, mikä sinulle sopii. Innokas ja päällekäyvä eikä tuppis
      Ikävä
      8
      1060
    10. No miten meni?

      Onko voittaja olo? Tunnetko onnistumisen riemua? Vastasiko lopputulos odotuksia? Kauaksi ajettu 😘
      Ikävä
      119
      1014
    Aihe