Kyy vai jokin muu?

retkeilijä

On jäänyt mietitytämään mikä käärme lötkötti lenkkipolulla kesäkuun puolen välin tienoilla. Tunnistan aikuisen kyyn ja rantakäärmeen helposti ja vaskitsankin luultavasti, mutta en ole sellaista koskaan nähnyt. Mutta tämä yksilö oli hyvin nuori. Olimme koirien kanssa ulkoilemassa, joten pitkään en ehtinyt elukkaa ihmetellä koitin vaan saada siirtymään matkoihinsa. Kuvaakaan ei ole. Eläin oli ruskea, melko tumma. En havainnut selkeää sahalaitaa (puuttuuko se nuorilta yksilöiltä?), mutta selän päällä oli tummempaa väriä kuin muualla. Pituutta oli ehkä 15 cm. Melko "matomainen" eli tasapaksu. En huomannut selkeitä keltaisia poskia. Käärme loikoili aurinkoisella polulla poikittain, antoi koirien mennä ylitseen, ei liikkunut vielä ihmistenkään tullen kohdalleen, ei liikkunut kun koitin hännän puolelta hätistellä rahistamalla maata jaloillani. Sitten vasta tuli eloa, kun kepillä tuuppasin kyljestä. Käytös viittaisi enemmän kyyhyn, kuin rantakäärmeeseen, mutta tosiaan sahalaita puuttui. Paikka Helsinki, kosteahko luonnonsuolejualue, metsä, vieressä oja jossa vettä.. Mitä mieltä viisaammmat?

6

350

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kyllä se..

      sahalaita joskus niin epäselvä on ettei sitä erota.Värimuunnoksia on aika paljon ja varsinkin noilla mustilla se sahalaita katoaa.Kyy se ilmeisesti on

    • ps........

      viisaampi en taida olla mutta pistimpähän silti mielipiteeni

    • aina ne hengiltä

      Keltaiset täplät erottuvat aina selvästi rantakäärmeestä, olisit pistänyt vaan reilusti kyyn kylmäksi, nyt pirulainen pääsi livistämään.

    • dfsdfsdfsdf

      Eikö kyyn poikasia ole vasta heinäkuulla ja loppukuusta. Nettitarkistus: ei, vaan elo-syyskuun vaihteessa poikii kyy, ja nuori kyy on 17 cm suurin piirtein.

      Eli joku muu tuo alkukesän juttu.
      Jos se oli joku etana...
      Kyllä kyillä on heti ne sahalaidat jo poikasina. Nuori kyy on yleensä ruskea...

    • koppar

      Vaskitsa, kuparikäärme, ja käärmehän vaskitsa ei ole lainkaan, mutta tuo kuparikäärme-nimitys kertoo minkä värinen vaskitsa on.

      • retkeilijä

        Kiitos vastauksista!
        Vaskitsa on kuvista päätellen hyvin kauniin ruskea mitä tuosta en huomioinut. Lisäksi niiden tapoihin ei kai kuulu lötköttää polulla paistattelemassa aurinkossa? En ole luonnossa vaskitsaa nähnyt, joten olisi varmaan pistänyt silmään jos olisi niin erikoisen näköinen ollut. Oma vahvin epäilykseni olisi nuori kyy, jolla vaan oli sellainen väritys, ettei sahalaita näkynyt. Mutta ne kai on hyvin hyvin harvinaisia?
        Ei ollut mitään teräasetta mukana, eikä eläin ystävällinen luonne anna periksi esim. jalalla liiskata. Ei myöskään kantti mennä vaarantamaan itseään liian lähelle änkeämällä. Joten luikero sai jatkaa eloaan.
        Etanaa ja käärmettä en kyllä sekota toisiinsa :D


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      262
      4606
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      132
      3003
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      43
      2786
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      76
      1761
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      106
      1614
    6. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      28
      1493
    7. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      58
      1351
    8. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      94
      1253
    9. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1129
    10. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      212
      1128
    Aihe