Onko mahdollisuuksia päästä lääkikseen jos kirjottaa äikän, terveystiedon, biologian, kemian, pitkän enkun ja pitkän ruotsin ? Matikka ei suju kovin hyvin ja fysiikasta en meinannut käydä kuin pakolliset. Olen kuitenkin sisukas ja tahtoni päästä sisään on kova.
Help me
Nolifefnrleöföör
7191
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Jos tahtosi on kova niin otat fysiikan haltuun, muuten väitteesi on vain sanahelinää. Ilman fysiikan osaamista on sisäänpääsymahdollisuutesi häviävän pienet.
sanani eivät tosiaankaan ole pelkkää helinää, olen valmis tekemään töitä sen eteen.
Ok, eli täten korvaat TT:n fysiikalla, ja otat pitkän matematiikan (lyhyellä nyt voi pärjätä, mutta looginen päättelykyky, jota matematiikka kehittää, auttaa pääsykokeessa).
Itse sanoisin, että säästä aikaasi ja ota lyhyt matematiikka. Pääsykokeessa et todellakaan tarvitse pitkää matematiikkaa, lyhyellä pärjää enemmän kuin hyvin. Loogista päättelykykyä tulee tarpeeksi kemian ja fysiikan laskuissa joiden parissa tulet vielä viettämään lukemattomia tunteja..
Opiskele kaikki fysiikan, kemian ja biologian kurssit erittäin hyvin, millään muilla ei ole yhtään mitään väliä pääsykokeen kannalta.
Sillä, mitä aineita kirjoitat yo-kokeessa, ei ole lopulta mitään väliä. Mutta sillä on, että osaat lukion biologian, kemian ja fysiikan paremmin kuin hyvin eli paremmin kuin muut.
Et sä noilla yokokeilla sinne lääkikseen pääse!!!
Jotta sinut valittais yhteispisteillä on pääsykoe mentävä nappiin ja riippuen mihin haet, niin yokokeista saatava L tai vähintään E ja L rivin sekoitus.
Jos yokokeet menevät huonosti, haet pääsykoekiintiössä.
LUKEKAA PÄÄSYKOE JA MUUT HAKUVAATIMUKSET TIEDEKUNTIEN SIVUILTA!