Veden laatu, apua!

vierailija4

Käytän vanhoja Sera Quick test -tikkuja mutta uskon niiden olevan ihan hyviä.
Vesi seissyt ilman Aqutania pitkään, ja nyt piti laittaa kalat, ja ajattelin vielä kerran kokeilla testitikulla onko kaikki ok. En ole nykyisellä paikkakunnalla koskaan käyttänyt vettä, mutta epäilemättä se on ainakin melko klooripitoista.

Joka tapauksessa pH oli ekan tikun aikana 6.8-7.2 lukemissa, ja nitraattia oli ihan vähän. Sitten heitin mittaamatta pienet loraukset Nitriveciä ja Aqutania sekaan kun ovat ainoat aineet joita minulla on. Tein jonkin ajan päästä testin uudelleen ja yllättäen lukemat olivat ihan erilaiset, nyt pH-arvo oli huolestuttavan tummalla vertailutaulukossa eli 7.6.... ei ole kovin herkkiä kaloja, mutta onko silti kotikonsteja miten saisin lukemat alas? Ei ole pH-plus tai -miinus aineita käytettävissä enkä muutenkaan välittäisi kalliista aineista ollenkaan.
GH-arvo myös

2

204

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • aqua123

      Noiden aineiden ei pitäisi vaikuttaa vesiarvoihin... Jos asut pk-seudulla niin voit viedä veden testaukseen akvaariokeskukseen. Testitikut on epätarkkoja varsinkin jos ne on vanhoja.

      • aqua123

        Niin ja turpeella voi laskea pH:ta


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli

      Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei
      Kauhava
      198
      6888
    2. Ootko rakastunut?

      Kerro pois nyt
      Ikävä
      159
      2036
    3. Onhan sulla nainen parempi mieli

      Nyt? Ainakin toivon niin.
      Ikävä
      113
      1688
    4. Ujosteletko tosissaan vai mitä oikeen

      Himmailet???? Mitä pelkäät?????
      Ikävä
      51
      1390
    5. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      55
      1228
    6. Möykkähulluus vaati kuolonuhrin

      Nuori elämä menettiin täysin turhaan tällä järjettömyydellä! Toivottavasti näitä ei enää koskaan nähdä Kauhavalla! 😢
      Kauhava
      50
      1098
    7. Älä mies pidä mua pettäjänä

      En petä ketään. Älä mies ajattele niin. Anteeksi että ihastuin suhun varattuna. Pettänyt en ole koskaan ketään vaikka hu
      Ikävä
      100
      1064
    8. Reeniähororeeniä

      Helvetillisen vaikeaa työskennellä hoitajana,kun ei kestä silmissään yhtään läskiä. Saati hoitaa sellaista. Mitä tehdä?
      Kouvola
      7
      996
    9. Tarvitsemme lisää maahanmuuttoa.

      Väestö eläköityy, eli tarvitsemme lisää tekeviä käsiä ja veronmaksajia. Ainut ratkaisu löytyy maahanmuutosta. Nimenomaan
      Maailman menoa
      251
      944
    10. Kävit nainen näemmä mun

      Facessa katsomassa....
      Ikävä
      41
      929
    Aihe