silmien väsyminen töissä

Sain lasit viime keväänä ja nyt olen huomannut että silmät väsyvät töissä (päätetyö), joten onkohan silmälääkäri tehnyt virheen määrätessä laseja vai mikä lienee tilanne, joudunko maksamaan uudet kalliit linssit itse vai onko tässä jotain takuuta? T: Mies 25v
95309
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Kyllä minulla silmät väsyy ihan samalla tavalla näköjään, oli lasit tahi ei.
Tein päätetyötä ennen kun menin laser-leikkaukseen ja jo silloin silmät väsyi kun tuijotti päätettä 8 tuntia päivässä. Väsyy ne edelleenkin, vaikka näkö on normaali ilman laseja. Eli tuskin se niistä laseista johtuu, siis jos muuten näet niillä hyvin.
Jos silmät on kuivat voisit kokeilla kostutustippoja?

Äänestä
  • Välil on pakko ottaa lasit pois päästä kun alkaa tekeen sen vert pahaa, ja itseasiassa tuntuu paremmalta ilman laseja kuin lasit päässä. tää nyt ei tunnu ihan normaalilt silmien väsymiselt

    Äänestä

  • M25v kirjoitti:

    Välil on pakko ottaa lasit pois päästä kun alkaa tekeen sen vert pahaa, ja itseasiassa tuntuu paremmalta ilman laseja kuin lasit päässä. tää nyt ei tunnu ihan normaalilt silmien väsymiselt

    Oletko kokeillut himmentää näyttöäsi? Voisikohan sun lasit vahvistaa ruudun kirkkautta jota kautta taas silmät väsyvät nopeammin?
    Ei mitään hajua voisko tommonen olla, mut kokeile?!

    Äänestä

Silmien väsymiseen voi toki olla muitakin syitä, mutta mikäli laseissa on liikaa miinusta (tai pluslaseissa liian vähän plussaa), voi se johtaa siihen, että silmät rasittuvat nopeammin kuin mitä ne tekisivät sopivammilla laseilla.
Jos lasit ovat vuoden vanhat ja nyt vasta oireet alkavat, ovat lasit silloin todennäköisesti olleet tilanteeseesi sopivat ja nyt tarvitaan arvojen muutosta.
Taittovirheesi olisi ehkä hyvä testata myös laajennustipoilla, joissakin tapauksissa näin löytyy huomattavasti enemmän plussaa (tai vähemmän miinusta) kuin ilman tippoja, mikäli kyseessä on akkomodaatiospasmi, jota esiintyy mm. nuorilla kaukonäköisillä ihmisillä.

Äänestä
  • Silmälääkärillä käynnistä on noin 6kk, tipat pistettiin silmiin, toinen silmä näkee huonommin kuin toinen, toisessa ei siis ole ollenkaan vahvuuksia,toisessa on. Tälläinen tilanne

    Äänestä

  • m25v kirjoitti:

    Silmälääkärillä käynnistä on noin 6kk, tipat pistettiin silmiin, toinen silmä näkee huonommin kuin toinen, toisessa ei siis ole ollenkaan vahvuuksia,toisessa on. Tälläinen tilanne

    Vaikuttaisi siltä, että viime tarkastuksesi on ollut asianmukainen. Mutta kun näkö taas tuntuu huonontuneen/on tullut vaivoja niin en osaa muuta neuvoa antaa kuin käydy taas tarkastuksessa. Mikäli epäilet edellisen lääkärin tutkimusta niin voithan aina kokeilla toista lääkäriä.
    Takuu tms. ei todennäköisesti tule kyseeseen, koska oireet tulivat vasta näin myöhään lasien saamisesta, ellei sitten optikkoliike anna pidennettyä takuuta eli siellä voisi käydä myös ensin kysymässä asiaa.

    Äänestä

Minulla on ikää 57 v, mies
Olen syönyt micardis 80 mg verenpainelääkettä yli 10 v
lisksi pravastatin kolesterololääkettä.

Ongelmana on että silmät ovat tosi väsyneet melkein jatkuvasti.
Joskus on tunne että on eriparin silmät
Käyty silmälääkärillä. Lasit uusittu, Otettu fysikaaliset hoidot.
Työpaikan tietokone-ergonomia kunnossa. Kokeiltu silmätippoja.
Pää tutkittu magneettikuvauksella.
Missään ei pitäisi olla vikaa. Lääkäri sanoi ettei enää tiedä mitä pitäisi tehdä.
Onko kellään ollut vastavaa?

Äänestä

Mulla ainakin on vastaavaa.. juurikin tuo tunne että silmät on eriparia. SIlmälääkärillä olin kesällä ja näkö on kuitenkin niin hyvä ettei edes laseja suositellut. Hieman karsastusta on ja toinen silmä aina ollut "laiskempi" kuin toinen. Pää myös kuvattu.

Huomaan että varsinkin isoissa tavarataloissa usein jossain vaiheessa kierrellessä silmät alkavat väsyä ja sen kautta olo tulla uneliaaksi ja hieman niinkuin huimaavaksikin. Silmät todellakin tuntuvat kuin nukahtavan ja olevan eriparia. Olen myös ihmetellyt mistä tällainen johtuu ja vaiva on harmillinen. Olen melko paljon näyttöpäätteellä ja teen tarkkuutta vaativaa työtä. Vaiva on jatkunut jo useamman vuoden.

Äänestä
  • Ja lisäys vielä tuohon että olen 38 vuotias nainen. Historiassa on pitkään jatkunutta uupumusta, josko sellainen voisi myös verottaa vireystilaa kyllin pitkään kestettyään.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


M25v. kirjoitti:

Sain lasit viime keväänä ja nyt olen huomannut että silmät väsyvät töissä (päätetyö), joten onkohan silmälääkäri tehnyt virheen määrätessä laseja vai mikä lienee tilanne, joudunko maksamaan uudet kalliit linssit itse vai onko tässä jotain takuuta? T: Mies 25v

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu