Onko täällä Syvärillä ollei?

Kalervo 103 v

Ite olin yhennestoist tivisioonas ihan sotamiäshän minä. Syväril ja sit ku tuli hööki pääl ni myö mäntiin kannaksel. Ryssä pirulainen oli jo ihantalas mut meitin tivisioonan tykistö pysäytti ne. Piru ku ne anto putkien pauhata. Mut ampu ryssäku, mont män kaverii vierest. Sittehä se sota loppu ja Lährettihin Lappiin manoveeräämään. Oli se perkule sellast sottaa se. Viis vuotta mie olin harmaissa. Nuoruus meni siel mut ei se haittaa ku on tää Isänmaa jättää lapsille ja lapsenlapsilleki.

Kyllä on Herraa kiittäminen et pääsin kottiin ja elävänä eukin ja mukuloitten luo.

Muistakkee Suomen pojjaat ja tytötki ettei pirä epätoivvoon mennä jos ryssä tulee piäl. Pitänee huolt täst maast. Siit o kova hinta maksettu.

2

209

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nyrkillä perseeseen

      Myä luotetaan Stubbii ja ja tähä sivariministerriin. Hyä ne on poikkii jotk on kokena myäs sovat ja ossaavat luatsata tätä Suammmee.

    • trhrthrth

      5 vuotta vietitte korsupalatseissa lymyillen? Voi sitä peppujen lätinää. Ja teitä vanhoja sodan hävinneitä homojako pitäisi niin pirusti kunnioittaa? Hävisitte ....Fail.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kelan mukaan veronpalautukset ovat tuloa tuet lähti

      https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000012225387.html Verohallinnon maksama veronpalautus tulee niille, jotka ovat mak
      Maailman menoa
      285
      3965
    2. Kysely : Juuri kukaan ei halua nykyisen hallituksen jatkavan

      Ylen kysely: Juuri kukaan ei halua nykyisen hallituksen jatkavan – eivät edes halli­tus­puolueiden omat kannattajat Kes
      Hallitus
      217
      1811
    3. Salaisuudet paljastuu

      Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku
      Ikävä
      145
      1542
    4. Mies, minkä tiedon juuri nyt haluaisit

      tietää hänestä, naisesta?
      Ikävä
      125
      1255
    5. 76
      1068
    6. Sinkkujen tilanne kiinassa katastrofaalinen

      800 naista osallistui sinkkujen iltaan, paikalle saapui 0 miestä. Ei mahdollisuuksia, kun nainen on 38 -vuotias, ja
      Sinkut
      132
      1037
    7. Stubbin ylimielinen uho vie Suomea sotaan!!?

      https://m.youtube.com/watch?v=aQ3c540lm9o Miten voi olla että maamme presidentii toimii näin vastuuttomasti kuten hölöt
      Maailman menoa
      433
      943
    8. Minne katosi Sofian Jeff-rakas ystävä?

      Seiskalehden mukaan Jeffreytä ei ole näkynyt, kuin kesäkuussa maininta Sofian ommissassa insramissa. Onko jo tullut ero
      Kotimaiset julkkisjuorut
      171
      778
    9. Kuka hukkui

      Kuka hukkui eilen kätkytniementiellä?
      Pyhäjärvi
      10
      767
    10. Aloitan kiertotalouden

      Aloitin tänään kiertotalouden, ei mulla nyt oikeastaan muuta MOI
      Lieksa
      45
      686
    Aihe