Suomen pankki erittäin huolestunut

Taloussanomat

Suomen Pankki on huolestunut railakkaasta asuntolainanotosta. Pankki kiinnittää huomiota tuoreessa Euro&Talous-julkaisussaan velkaantuneimpiin kotitalouksiin, joita on pieni osa kaikista lainaa ottaneista. Näillä on velkaa vähintään kolme kertaa käytettävissä oleviin vuosituloihin nähden. Kohtuullisena pidetään alle kahden vuoden tuloja vastaavaa velkaa.
Velkaantuneisuus on edelleen pienempää kuin ennen 1990-luvun alun lamaa, mutta tätä menoa ennätykset rikkoutuvat nopeasti. Suomen Pankki käyttää Tilastokeskuksen aineistoa vuodelta 2002 ja arvioi, että sen jälkeen kotitalouksien kokonaisvelka on kasvanut noin viidenneksen.

Suomen Pankkiyhdistyksen mukaan uusien asuntolainojen keskikoko on 80 000 euroa. Yhdistyksen toukokuussa julkaisemasta tutkimuksesta ilmenee, että vuoden aikana otetuista asuntolainoista joka neljäs oli 100 000-150 000 euroa. Yli 150 000 euron suuruisia oli seitsemän prosenttia lainoista.

Suuria lainoja otetaan varsinkin suurimmissa kaupungeissa. Näitä ottavat etenkin lapsiperheet sekä hyvätuloiset.

Pääkaupunkiseudulla perheasuntojen hinnat liikkuvat paikoin jo useissa sadoissa tuhansissa euroissa. Pankkiyhdistyksen tutkija Ulla Halonen arvioi, että kaikki eivät välttämättä miellä täysin asuntojen eurohintoja. Useimmat asunnonostajat tekevät euroissa ensimmäistä asuntokauppaansa ja 100 000 euroa kuulostaa monesta selvästi vähemmältä kuin 600 000 markkaa.

Erään asunnonvälittäjän mukaan ei ole tavatonta, että nuori pari ostaa esimerkiksi 250 000 euron hintaisen asunnon kokonaan velaksi. Tapiola Pankin toimitusjohtaja Harri Lauslahti pitää vielä 150 000 asuntolainaa jokseenkin normaalina, mutta ihmettelee 300 000:n ja 400 000n euron pyyntöjä.

Halonen muistuttaa, että työttömyys, sairaus tai muu henkilökohtainen ahdinko voi romuttaa liian kireälle vedetyn talouden. Lauslahti korostaa, että lainanottajalla pitää olla puskureita. Tällaisia ovat esimerkiksi riittävän löyhä takaisinmaksuohjelma, varallisuus tai se, että jaetaan laina puolison kanssa, tai laina-aikaa on mahdollisuus pidentää.

- Puskureita pitää olla. Tällöin ihmiset voivat ottaa isoja lainoja. Jos lainanottaja ulosmittaa kaiken, kun korot ovat poikkeuksellisen alhaiset, tilanne on vaarallinen, Lauslahti huomauttaa.

Lauslahden mielestä pankilla tulee olla neuvoa antava ja varoittava rooli. Hänestä huolestuttavaa luotonottamista on liikkeellä.

- Olemme aika usein kieltäytyneet antamasta asiakkaalle isoa pitkää lainaa maksukykyselvityksen perusteella. Yllättävän usein hän on vastannut, että ei se mitään, minulla on jo lainapäätös toisesta pankista.

Suomen Pankissa ei haluta ylikorostaa riskejä, sillä moni asia on toisin kuin ennen lamaa. Korot tuskin nousevat enää 1990-luvun alun lukemiin. Silti ne voivat voivat nousta useita prosenttiyksiköitä ja todennäköisesti nousevatkin.

Euroopan keskuspankin ohjauskorko on nyt tavallista matalampi, ja sen normaalitasona pidetään neljää prosenttia. Jos Euroopan talous alkaa kuumeta, ohjauskorko voi nousta vaikkapa kuuteen.

Lainakoron nousu neljällä prosenttiyksiköllä 7,3 prosenttiin tarkoittaa, että esimerkiksi 25 vuodeksi otettavan 100 000 euron lainan kuukausierä kasvaa 500 eurosta 700 euroon.

Pankkiyhdistyksen mukaan laina-ajat ovat pidentyneet kuudessa vuodessa viidellä vuodella.

Tyypillinen parin viime vuoden aikana otetun asuntolainan takaisinmaksuaika on 20 vuotta ja yli kymmenes uusista lainoista on vähintään 25 vuoden mittaisia. Kuukausierät eivät siten välttämättä ole aiempaa suurempia. Pitkissä lainoissa on kuitenkin se pulma, että hädän tullen niitä ei enää voi venyttää.

2

402

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Patu33

      Niin ja korko nousisi 8%:lla, niin tilanne olisi vielä pahempi...

      Kuinka moni uskoo että korot olisi nousemassa pysyvästi yli 6% tasolle?

    • Reinari

      Ylikuumentuminen ei ole mahdollista euroopassa,sillä siitä pitää huolen suuri "nettomaksajien" maiden joukko.Turkin tullessa mukaan vaikutus korkoihin on edelleen laskeva ja asuntojen hinnat noussevat edelleen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Putin hoiti Suomen natoon ja myös Ruotsin

      Iso kiitos Vladimir Putinille. Hänen ansiosta pääsemme nyt Natoon. Putin halusi Naton lähelle ja nyt sai. Voimme tästä kiittää vain Putinia.
      Maailman menoa
      643
      7929
    2. Niinistö teki hetkessä Suomesta Venäjän ydinaseiden maalitaulun

      Kaiken lisäksi mies vielä lällätteli Putinille eilisessä tiedotustilaisuudessa ja käski katsomaan itseään peiliin. Kyllä vähän asiallisempaa käytöstä
      Maailman menoa
      456
      2211
    3. Voi Stefu ja sun kiivas luonteesi

      Sielä lentelee ullakkohuoneiston ikkunasta daamin vaatteet ja matkalaukut pitkin pihaa. Toisaalta,en ihmettele yhtään että tämä suhde päättyi näin,kyl
      Kotimaiset julkkisjuorut
      229
      2120
    4. Poliisi otti Stefun kiinni!

      Seiska tietää kertoa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      143
      1691
    5. Veikkaus: Miten The Rasmus pärjää Euroviisuissa?

      Euroviisuhuuma on ylimmillään, kun Suomi ja The Rasmus taistelee biisillään Jezebel. Bändi on tikissä, kunhan Lauri Ylösen ääni kantaa. Mitä veikka
      Viihde ja kulttuuri
      51
      1228
    6. Ohhoh! Martina Aitolehti ja seurapiirihurmuri-Jesper ekassa yhteiskuvassa - Sutinaa Mallorcalla!

      Martina Aitolehti ja seurapiirijulkkis-Jesper nauttivat toisistaan varsin vauhdikkaissa merkeissä Mallorcalla. Aitolehti ei ole esitellyt rakastaan vi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      25
      1216
    7. Stefanilta tuli taas karu totuus Sofiasta

      Marokkolainen h*o*ra! Voi tsiisus kun mulla on hauskaa! Lumput lentää ikkunasta kun Stefu raivoaa h*uralleen🤣🤣🤣 Nyt ne popparit tulille, tästä tule
      Kotimaiset julkkisjuorut
      99
      1098
    8. Ootko onnellinen kun ei tarvitse

      nähdä tätä tyhmää naamaa enää koskaan? Multa se särkee sydämen, mutta minkäs teen. Vaikka olisi kuinka sinnikäs eikä hellittäisi, se ei aina auta.
      Ikävä
      65
      833
    9. Steppuli veressä

      Seiskan lööpissä Steppulilla naama ja nyrkit veressä. Ei tainnut ihan kamojen pihalle paiskominen riittää. Onkohan pistänyt kämpän tuusannuuskaks.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      55
      748
    10. Oletko nähnyt eroottiset kohuleffat? Fifty Shades Of Grey -trilogia tv:stä

      Fifty Shades -trilogia starttaa, kun nuori opiskelijanainen Anastasia tapaa rikkaan liikemiehen. Seksisuhdehan siitä starttaa, höystettynä sadistisill
      Suhteet
      6
      727
    Aihe