45op vai 20op/9kk opintotuilla??

opppppiskelija

Auttakaa tyhmää! Olen aloittamassa yliopistossa nyt syksyllä,mutta luultavasti en kovin vauhdikkaasti koska lapseni on vielä kotihoidossa. Tuon 20op luulisin nyt saavani kasaan helposti ja enempiä tietenkin yritän. Mutta,miten opintotuki? Voinko nostaa tukea kaikilta kuukausilta jos suoritan vain 20op/v? Vai vaaditaanko tuohon se 45op/v?? Jos suoritan vain 20op,niin sittenkö voin nostaa tukia 4kk?? En ymmärrä,en :).Kiitoksia jos joku tietäväinen osaisi neuvoa ennen kun kerkeän kelaan :)

2

217

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • opintotukiainen

      45 opintopistettä on tietääkseni minimi mitä pitää suorittaa että voi nostaa täyden opintotuen. Mikäli siis nostat tukeakoko lukuvuodelta eli yhdeksältä kuukaudelta (syys-touko). Jos jää tuon alle niin kela vissiin perii summasta osan takaisin, riippuen siitä kuinka paljon jäi alle 45 pointsia.

      20op on tosin aika vähän koko lukuvuodelta jos ottaa huomioon että tavoite on 60op per lukuvuosi. Toisaalta harva taitaa edes valmistua tavoiteajassa kun elämässä saattaa tulla niin paljon kaikkea muuta, esim perheen perustaminen ja työ.

      Itse suorittelen suurinpiirtein tuota 45op per lukuvuosi ja nostan täyden opintotuen ja ei ainakaan mitään ongelmia ole tullut...

    • 000+000

      Edelleen korkeakouluopiskelijan tärkein sääntö on tämä: Opintotukea saavan korkeakouluopiskelijan on suoritettava vähintään 5 opintopistettä tukikuukautta kohti. Jos haluat tuet 9 kuukaudelta, on opintosuorituksia kerryttävä 45 op edestä.

      Tuo 20 op uusi sääntö vaikuttaa lähinnä silloin, kun ei nosta tukea koko vuotta. Vaikka nostaisit tukea vain kolmelta kuukaudelta (aiemmin siis 15 op arvoisesti) on siitäkin huolimatta suoritettava vuoden aikana vähintään 20 op.

      Opintotukiaiselle tiedoksi, että Kela ei peri opintotukia takaisin ellei oli selvästi nähtävissä, että tukea on nostettu ilman aikomustakaan edistyä opinnoissa (eli kun opintosuoritusten määrä jää todella vähäiseksi). Tuki katkaistaan liian vähäisten opintosuoritusten seurauksena ja sen voi saada uudelleen, kun Kelan määrittelemä määrä opintopisteitä on kerätty.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään

      Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää
      Maailman menoa
      138
      3819
    2. Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa

      Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri
      Maailman menoa
      336
      2954
    3. Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla

      Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt
      Tv-sarjat
      8
      1855
    4. Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."

      Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa
      Suomalaiset julkkikset
      5
      1588
    5. Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?

      Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja
      Tv-sarjat
      4
      1069
    6. Mun kaikkialta häviäminen

      Ei liity sinuun. Muista se. ❤️ Mua kiusataan enkä mä enää jaksa.
      Ikävä
      71
      924
    7. Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan

      Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar
      Kaste
      38
      854
    8. Onko teillä

      minkä tyyppisiä seksifantasioita kaivattunne kanssa?
      Ikävä
      44
      764
    9. Inhottaa ajatus siitä

      Miten monia olet pannut.
      Ikävä
      65
      731
    10. Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan

      Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat
      Kuhmo
      22
      708
    Aihe