Niin.. Nyt olen siis käynyt amista pari kuukautta, ja olen tullut siihen tulokseen, että valitsin väärän ammatin. Aikeissa on siis lopettaa, mutta kysymys kuuluukin, kenelle siitä ilmoitan? Rehtorille? Luokanvalvojalle? Vai kenelle?
Koulun lopetus
lopetan
41193
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
No jos olet ihan varma, että lopettaminen on hyvä vaihtoehto, niin eiköhän sitä voi ensimmäiseksi kertoa vaikka sille luokanvalvojalle.
On aivan totta, että aina ei tule valittua opiskelupaikkaa oikein. Minä kävin kuitenkin aikoinani ekan vuoden loppuun ja keväällä ilmoitin opolle (oli paljon mukavampi ihminen kuin luokanvalvojani), että en jatka. Mulla oli kyllä sitten uusi opiskelupaikka syksylle tiedossa. Tyhjän päälle ei kannata jäädä. Muistathan, että jos sinulla ei ole ammatillista tutkinto, et saa päivärahaa.. Jos joku tietää tarkemmin, voi kertoa.
Tympeeseen paikkaan ei kannata jäädä makailemaan, tulee vaan paha mieli.
Mene vaan reippaasti opolle juttelemaan, josko vaikka löytyis muita mahdollisuuksia lähistöltä opiskeluun. Asioilla on tapana järjestyä.
Kannattaa ottaa huomioon, että koulua on käytävä 8 viikkoa, ettei Kela peri opintotukea takaisin. Opintotuki myönnetään vähintään 8 viikkoa kestävälle opiskelulle. Joten jos olet vain 7 viikkoa, tuki voidaan periä takaisin. Sulla tuo 8 viikkoa on varmasti täyttynyt jo.
mäkin varmaan täs jossai vaihees lopettamas. ei oo mun juttu tää mist nyt oon :P
mut who cares, oli vaan pakko sanoo :D jonnekkin purkaan itteeni.