Yritin päivällä aukaista suojakaasupakattua jauhelihapakettia niin että puristin voimalla kelmun reunan peukalon ja etusormen väliin ja vedin. Peukalon tyveen sattui ja lopetin homman. Nyt illemmalla peukaloa särkee ja voiman käyttäminen ei onnistu (esim. auton käynnistäminen virta-avaimesta aiheuttaa peukalon juureen voimakasta kipua). Kipu ei tunnu lihaskivulta. Jos luusto on ikääntymisen myötä haurastunut, niin voiko omalla lihasvoimalla kenties saada peukaloon luunmurtuman? Jos ei siitä ole kysymys, niin mistä sitten? Ei raavasta miestä tällainen pieni haaveri sinällään lannista, mutta mietityttää, onko kysymys jostain isommasta? Onko syytä kysyä lääkäriltä vai nauraako ne pihalle?
Peukalo kipeä - osteoporoosin syytä ?
oikeakätinen
132071
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Mitähän teet työksesi? Itse olen tehnyt aina käsillä työtä ja aikalailla joutunut niitä rasittamaan. Nyt on nivelrikkoa sormissa ja peukalossa hyvin samantapaista kipua. Alkuun todella hankala, mutta nyt, ehkä pari kolme vuottavälissä, vähän helpompaa.
Eivät naura, lääkäriin vaan.
Minulla on ajoittain vastaavanlaisia kipuja milloin missäkin nivelessä. Olen 58 v nainen ja eläkkeellä polvien nivelrikon vuoksi. Sen verran tiedän että jos nivelrikkoa on yhdessä nivelessä niin sitä on muissakin, siis olen omat tulevat ja menevät nivelkipuni laittanut nivelrikon piikkiin.
Minulla on ollut juuri peukalon tyvinuvelessä usei tuo päivän tai kaksi kestävä tulehtuneen tuntuinen kipu. Myös se kohta missä sormien luut kiinnittyvät kämmeneen on joskus turvonnut ja kipeä. Isovarpaan tyvinivel ja sormien pikkunivelet myös. Rasutusvammaksikin joskus sanottiin näitä.
Aikaisemmin, kun pitemmän tauon jälkeen aloitin punttitreenit, olivat peukaloni tyvinivelet riivatun kipeät parin viikon ajan.
Johtui sormilukolla vetämisestä.
Viime vuosina en ole enää pystynyt vetämään ilman remmejä.
Tämä ei ole kysymys vaan ennakkotieto minun kaltaisilleni harrastajille todennäköisestä tulevaisuudesta.
" Jos luusto on ikääntymisen myötä haurastunut"
Ikä EI haurastuta luuta vaan ravintoaineiden puutokset.
http://personal.inet.fi/koti/remeli/kalsium.htm
Peukalosi vain venähti ja kipu lakkaa viikon sisällä.
Avaa paketit jatkossa terävällä veitsellä.
Venähdys se ei ollut, sillä kipu oli eri tavalla vihlaiseva. Ei ollut lihaksessa.
Toisekseen, D-vitamiinin puute on vain osteoporoosin yksi osatekijä. Ikääntymisellä on selvä yhteys osteoporoosiin.
Mutta itsekin olisin ehkä taipuvainen luonnehtimaan tapausta nivelen kivuksi. Ans kattoo nyt sitten. Jos oireet eivät lievene niin täytyy näyttää läkärille.
Sen sijaan kaikenmaailman remeleiden tietoon en uskalla luottaa.
Osteoporoosia on lapsillakin.
Mulla kans peukalonivel väänty, mutta se parani ajan kans.
Syö D vitamiinia, niin terveys ja luusto kiittää.
"Sen sijaan kaikenmaailman remeleiden tietoon en uskalla luottaa."
Ei tietenkään, vaan tutkittuun tietoon ;)
Lue tutkimuksia.
Suuri osa lapsista ja nuorista saa liian vähän D-vitamiinia, ja moni liikkuu kasvuiässä liian vähän. Nykyiset viralliset D-vitamiinin saantisuositukset ovat liian alhaisia.
Tutkimuksissa on huomattu, että lasten ja nuorten luunmurtumat ovat lisääntyneet huomattavasti.
Luuston haurastuminen on asiantuntijoiden arvion mukaan syynä yli 40 000 murtumaan vuodessa. Vain 14% :lla murtumapotilaista on ollut normaali luuntiheys.
Tuoreen tutkimuksen mukaan huonokuntoiset varusmiehet saavat helpommin lonkkamurtuman keski-iässä kuin hyväkuntoiset.
Luuston voi pitää kunnossa huolehtimalla siitä, että saa riittävästi C-vitamiinia, D-vitamiinia, magnesiumia sekä K2-vitamiinia. Liikunta ennaltaehkäisee luukatoa parhaiten lapsena ja nuorena, mutta aikuisenakin kannattaa jatkaa liikuntaharrastusta, sillä liikunta auttaa myös tasapainon säilyttämisessä ja luustoa tukevan lihaksiston ylläpidossa.
Lähde: Suomen Osteoporoosiliitto ry 2013
Luuston haurastuminen vaivaa yhä useammin jo lapsuusiässä. Tuoreen tutkimuksen mukaan esimerkiksi helsinkiläislasten luunmurtumat ovat selvästi lisääntyneet. Luuston haurastumisen syynä on D-vitamiinin puutos.
Lastenlääkäri Dosentti Outi Mäkitie ennustaa, että osteoporoosista on tulossa merkittävä lastensairaus. Hänen mukaansa helsinkiläislapsista noin puolella on vakava D-vitamiininpuutos jo vastasyntyneenä. Ja hän vaatiikin, että lasten virallinen D-vitamiinin saantisuositus nostetaan 50µg:aan päivässä läpi vuoden pikkulapsilla.
Mäkitien arvelee myös, että Suomessa on suuri joukko nuoria aikuisia, joilla on merkittävä riski sairastua osteoporoosiin jo ennen keski-ikää.
Hauras luusto on riskitekijä osteoporoosin lisäksi myös varhaiselle nivelrikolle ja muille tuki- ja liikuntaelinsairauksille.
Ympärivuotisen ja riittävän D-vitamiinin lisäksi luuston normaali kehitys vaatii liikuntaa.
D-vitamiini on erittäin halpaa (maksaa pari euroa kuukaudessa).
Suomessa auringonvaloa on riittävästi D-vitamiinin valmistukseen vain toukokuun alusta elokuun loppuun eli kun UVB-indeksi on vähintään 3. Joskus lähes koko kesä on niin pilvinen, kylmä tai sateinen, että pelkästään auringosta on vaikea saada riittävästi D-vitamiinia. Auringosta saat D-vitamiinia, mutta vain silloin kun varjosi on lyhyempi kuin sinä itse. Siis lyhyen aikaa keskipäivällä, noin kello 10-16 vähintään kädet ja jalat paljaina 30 minuuttia päivittäin.
http://www.terveysportti.fi/xmedia/duo/duo99587.pdf
CMC- nivel
Peukalon tyvinivelen rappeumaa, normaalia sinänsä paljon käsillä töitä tehneillä
Mulla vaan muljahti ja parani ajan kanssa.
Nyt olen todennut, että myös vasemman käden etusormi tai keskisormi kipuilee, jos sormella yrittää puristaa voimakkaasti tai vaikkapa painaa sormea pöytää vasten. Viitannee niveliin. Ei ole lihaskipua.
Kuulostaa nivelrikolta, vastasin tuolla aiemmin... Oli ja on edelleen sähköiskumaisia tuikkauksia etu-ja keskisormessa jos joutuu vääntöön. Olen joutunut keventämään työtä ja harrastuksia. Tarkoitus on lohduttaa että vaikka nyt tilanteesi ehkä vähän huononeekin, niin kivut helpottavat myöhemmin. Jos teet käsillä raskasta työtä, varmaan olis aihetta helpottaa kuormitusta jos voi.
Noo, ei tässä sinällään mitään hätää, eläke jo häämöttää. Polvikin joskus aikaisemmin jo otti nokkiinsa ja siellä jotain tulehtui, nyt se on ihan ok. Täytyy vaan hyväksyä, että paikat rapistuu. ja jos ei sormet kestä vääntöä niin täytyy hommata apuvälineitä...