Hei!
Hain aikuiskoulutukseen ja pääsin opiskelemaan turvallisuusalaa joka vaikuttaa tosi mielenkiintoiselta ja kutsuvalta alalta. Viime kuukaudet olen ollut sairauslomalla masennuksen takia, syyt menevät vuosien taakse. Nyt vointi on kuitenkin noussut siinä määrin että voin opiskella. Ei ole ennestään ammattia, lukio vain.
Mutta, Kelalta tuli hylkäävä päätös kuntoutuksesta. Opiskelu kyseisellä alalla ei heidän mielestään kuulu Kelan kuntouttavan toiminnan piiriin. Kyseenalaistettiin myös onko alan opiskelu minulle hyödyllistä, ikäänkuin kysyttiin epäsuorasti "mahtaakos pääsi kestää opiskelua ja vieläpä turvallisuusalalla?" Halventavaa.
Pidempiaikaiselta psykiatrian erikoislääkäriltäni tuli kattava lääkärinlausunto mukaan muttei nähtävästi painanut paskan vertaa Kelan hupakoille.
Milläs Kela olettaa sitten minun tuovan leivän pöytään ja pitää katto pään päällä? Opintotukea en voi saada enkä aikuiskoulutustukea, kun en ole päivääkään koskaan tehnyt aitoa työtä. Vuosia masennusta potenut parikymppinen ihminen on menossa opiskelemaan ensimmäistä ammattiaan ja vielä kehdataan evätä kuntoutusraha.
Opiskelu ja sitä kautta työelämään tutustuminen jos mikä on kuntouttavaa toimintaa, eikä sitä tavoitetta pitäisi ihan maalaisjärjellä tukea???
Neuvoja tilanteeseen?
Aikuisopiskelu ja kuntoutus
9
354
Vastaukset
- ihmettelevä22Suoraan päätöksestä: 
 "Koulutuksen ei katsota johtavan terveydentilaanne sopivaan työhön, joten ammatillista kuntoutusta ei voida pitää tarkoituksenmukaisena. Soveltuvuus kyseiselle alalle on epävarmaa, sen osalta myöntöedellytys ei täyty ja hakemus joudutaan hylkäämään."
 Mitkähän alat mahtaisivat tässä tilanteessa olla Kelan mielestä "terveydentilaani sopivia"? Vuodepotilaan perustutkinto?
 Verenpainetta nostattavaa koko touhu.
- jkiuytrAikuisopintotukea et voi saada, mutta mistä johtuu, ettet saisi normaalia opintotukea? Ei siihen työssäoloa vaadita. Onko sitten koulutus sellainen, ettei siihen kukaan saa opintotukea? Tai johtuuko sairaudestasi? Ei kai siinä hakemuksessa terveystietoja kysellä. 
 Onkohan olemassa ammatinvalinnan ohjausta? Esim. työkkärissä?
- ihmettelevä22Opintoja ei lueta päätoimisiksi (opiskelutunnit/vko ei riittävä) koska osa käy töissä opintojen ohella. Opintotukea ei siis myönnetä, näin olen käsittänyt. 
 Toimeentulotukea en haluaisi edes harkita..- NairatamolaMielenterveysongelmat voivat olla rajoittava tekijä turvallisuusalalla työskentelyssä. Kela on nyt sitten ilmeisesti kohdallasi näin arvioinut, mikä tuntuu sinusta ymmärrettävästi halventavalta. 
 Mielenterveyden pitäisi olla kunnossa opiskelua aloittaessa, sillä ala on oikeasti vaativa, eikä ole kyse pelkästään siitä, kestääkö pää opiskelun. Pään pitäisi kestää myös alalla työskentely ja psyyken kestää alalla melkoisia paineita.
 Jos ajattelet asian pelkästään opiskeluna ja jätät alalla työskentelyn vielä sivuun, voisitko saada opinnot tiivistetyksi, se kun on yleensä aikuiskoulutuksessa mahdollista. Silloin olisi mahdollista hakea Kelan opintotukea.
 Joko pää kestää työnteon ja työnhakijana olon? Jos opiskelu on sivutoimista, voisit saada työmarkkinatukea. Voisivat tarjota sinulle työtä, mutta kerroit että muutkin tuossa koulutuksessa olevat opiskelevat työn ohella. Mikset siis sinäkin.
- ihmettelevä22Nairatamola kirjoitti:Mielenterveysongelmat voivat olla rajoittava tekijä turvallisuusalalla työskentelyssä. Kela on nyt sitten ilmeisesti kohdallasi näin arvioinut, mikä tuntuu sinusta ymmärrettävästi halventavalta. 
 Mielenterveyden pitäisi olla kunnossa opiskelua aloittaessa, sillä ala on oikeasti vaativa, eikä ole kyse pelkästään siitä, kestääkö pää opiskelun. Pään pitäisi kestää myös alalla työskentely ja psyyken kestää alalla melkoisia paineita.
 Jos ajattelet asian pelkästään opiskeluna ja jätät alalla työskentelyn vielä sivuun, voisitko saada opinnot tiivistetyksi, se kun on yleensä aikuiskoulutuksessa mahdollista. Silloin olisi mahdollista hakea Kelan opintotukea.
 Joko pää kestää työnteon ja työnhakijana olon? Jos opiskelu on sivutoimista, voisit saada työmarkkinatukea. Voisivat tarjota sinulle työtä, mutta kerroit että muutkin tuossa koulutuksessa olevat opiskelevat työn ohella. Mikset siis sinäkin.Ymmärrän että ala on vaativa eikä heikkohermoisimmille. 
 Sitä taas en ymmärrä, miksi Kelalla on viimeinen päätösvalta tilanteessa, jossa psyk. erikoislääkäri ja opiskelupaikan haastattelija ovat olleet sitä mieltä, että minusta on alalle. Mielivaltaista puuhaa ilman kunnollisia perusteita!
 Onneksi sentään selvisi koulun puolelta että opintotukeen on mahdollisuus. Jotain järkeä tähän touhuun lopultakin.
 
- keekee1Itsehän opiskelen juuri vartijaksi mutta masennus ja ahdistus sen verran kova etten tiedä pystynkö jatkamaan. Itsellä on juuri tuo kuntoutusraha. Mitenköhän kela suhtautuu kun/jos lopetan koulun ennen aikoja. Ovat kuitenkin maksaneet minulle tuon koulunkäynnin. 
- ihmettelevä22Olen kuullut että kuntoutusraha on melko joustava eikä niitä aleta takaisin perimään vaikka tulisikin ongelmia opiskeluiden suhteen. Pystyykö opintoja ehkä keventämään ettei ole liikaa painetta koulun puolelta? 
 Käytkö perustutkintoa aikuispuolella? Millaisella hakemuksella ja liitteillä sait lomakkeet läpi, pitikö vääntää kättä että sait tuet?
 Onko vointisi huonontunut koulunkäyntipaineiden vai muiden syiden takia? Miten muuten ala maistunut?
 Sori kun esittelen kysymyksiä, mutta uteliaisuus iski! Toivottavasti olosi kohenee.- sympatiaaEi ne anna masentuneen opiskella, kun edes kuntoutumiseen ei myönnetä kuntoutustukea. Tää yhteiskunta iskee vyön alle niitä, joilla on oikeasti kamppailu "elämästä ja kuolemasta". Eipä tarvitse ihmetellä, jos syrjäytyminen lisääntyy. 
- no kunsympatiaa kirjoitti:Ei ne anna masentuneen opiskella, kun edes kuntoutumiseen ei myönnetä kuntoutustukea. Tää yhteiskunta iskee vyön alle niitä, joilla on oikeasti kamppailu "elämästä ja kuolemasta". Eipä tarvitse ihmetellä, jos syrjäytyminen lisääntyy. Siinä masentuneen opiskelussa kun tuppaa olemaan se ominaisuus, ettei siitä tule valmista. Ja usein masentuneen olo siitä sitten vaan huononee. Olisiko tällaista järkevää tukea? 
 
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliinYli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset738164
- Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti905747
- Pikkupersu osoitti olevansa hieman yksinkertainen"Heikosti älykkyystesteissä pärjänneistä lapsista tulee muita todennäköisemmin ennakkoluuloisia ja konservatiivisia", uu923942
- Enää viisi yötä Sannan kirjaanIhan täpinöissään tässä odotellaan. Vaikea pysytellä aloillaan, kun koko ajan tekisi mieli jo kirjakauppaan rynnätä, mut463901
- Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessäänmutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät443645
- Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueitasillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi603594
- Jos on heikkolahjainen ja laiska koulupudokas, niin silloin äänestää vasemmistopuolueitanäin tämä on käytännössä aina mennyt. Jos ei älyä ole paljon suotu, niin ei silloin inssiksi opiskella, vaan päädytään263246
- Lehtinen: "Oli demareidenkin onni, että valkoiset voittivat sodan 1918"Lasse Lehtisen mukaan vasemmalla on radiohiljaisuus hänen uutuuskirjastaan, "Läheltä piti. Kansakunnan hurjat hetket" L1133060
- IL - 100 000 potentiaalista sotilasta pakeni Ukrainasta!"Ukrainasta nuorten miesten joukkopako Liki 100 000 asevelvollisuusikäistä miestä on poistunut Ukrainasta parin viime k572859
- SDP:n valtuutettu valehtelee koulutuksensaSDP:n helsinkiläinen kaupunginvaltuutettu Mahad Ahmed käyttää maisterin titteliä suoritettuaan 60 opintopisteen epäviral972833