Olen hereillä 5.45 eikä väsytä niin että nukahtaisin. Pyörin vaan sängyssä ja mietin. Saatan nukahtaa joskus 6.30 ja nukun sitten 14-16 saakka.
On kokeiltu, että valvoo yhden yön: ei auta. Ei auta myöskään aamulla aikaisin herääminen (että ehtii nukkua vain parisen tuntia). Myöskään fyysinen rasitus ei tunnua auttavan. Se aiheuttaa kyllä väsymystä, mutta en silti pysty nukahtamaan.
Oikeastaan rytmi alkoi vinksahtaa nykyiseen asuntoon muutettuani. Muutamien kuukausien aikana nukahtaminen on valahtanut kello 0.00-1.00:sta kello kuuteen :S Mikä avuksi?
On kokeiltu, että valvoo yhden yön: ei auta. Ei auta myöskään aamulla aikaisin herääminen (että ehtii nukkua vain parisen tuntia). Myöskään fyysinen rasitus ei tunnua auttavan. Se aiheuttaa kyllä väsymystä, mutta en silti pysty nukahtamaan.
Oikeastaan rytmi alkoi vinksahtaa nykyiseen asuntoon muutettuani. Muutamien kuukausien aikana nukahtaminen on valahtanut kello 0.00-1.00:sta kello kuuteen :S Mikä avuksi?
Vastaukset 8
Vanhimmat
Minullakin unirytmi oli/on vinksallaan. Pahimmillan nukahdin 11.30 ja heräsin 18.00. Nyt olen saanut kuitenkin käännettyä siten, että nukahdin 5.45 ja heräsin 14.00. Nyt pyrin menemään nukkumaan klo 4.30 eli 14,5 tunnin valvomisen jälkeen, joka on minulle riittävästi.
Minkä takia sinulle ei toimi tuo, että valvoisi yön yli? Tai tuo aikaisin herääminen? Minulle se aiheuttaa niin kovan uupumuksen ja stressin, että en saakaan sitten unta ja sitten kun saan nukun yli 12 tuntia ja taas samassa jamassa ollaan. Joten olen todennut itselleni ainoaksi hyväksi tavaksi kääntää asteittain. Olen joskus kääntänyt unirytmini eteenpäin, siten että aina valvonut pari tuntia pitempään, kunnes ollaan taas aikaisesssa rytmissä. Toimi, mutta oli hieman ahdistavaa.
Ei toimi, koska päivällä tulee todella outo ja jopa kipeä olo, vaikka aamu menisi ok. Joskus 15-18 välillä on niin uupunut, että huh hei. Mutta kun ei suostu menemään silloin nukkumaan.. sitten piristyy taas siinä 20-21 aikoihin ja vahingossa istuu koneella kahteen saakka. Että näin. Seuraavana päivänä kyllä herää 11-12, mutta sitten illalla se nukkumaanmeno taas venyy. Ja sitten onkin sama vanha ongelma, ettei saa unta, vaikka kello olisi 5.
Sain unta joskus vähän ennen seitsemää aamulla. Pakotin itseni ylös klo ~10.20. Ajattelin nyt kokeilla tuota, että herään joka aamu suht samaan aikaan enkä jää sänkyyn makaamaan (ja uudelleen nukahtamaan). Jospa auttaisi.
Saitko unta?
Itse sain unta vasta vähän jälkeen viiden ja heräsin 12.30. Nukuttua tuli hieman yli 7 tuntia. Tänään menen nukkumaan klo. 3.00
Sain unta klo 3. Heräsin 10.15 sinnikkäästi. Ja tänään päätän herätä 10.00-10.30
No niin. Nukahdin klo 4, venyi vähän myöhään kun otin vähän kuppia. Heräsin kuitenkin krapulassa ja päänsäryssä klo 10. Eiköhän se tästä lähe luistamaan tämä unirytmi taasen. Luotan siihen, että väsymys ajaa pikku hiljaa aikaisemmin nukkumaan.
Heräsin itse vähän jälkeen 11.00. Oli mukava viettää aamua vähän säädyllisempään aikaan. Minulla on vielä lomaa ja loman ajaksi pyrin saamaan rytmini noin 9.00-1.00.
Saa olla viimeinen kerta kun päästän rytmini vinksalleen.
Jokaisella ihmisellä on oma sisäinen kellonsa jonka mukaan unirytmi muovautuu.
- ehdottoman säänn.päivärytmi
- terveet elämäntavat
- riittävästi liikuntaa ulkoilua
- täysin pimeä makuuhuone
- mh hyvin viileä, mielellään alle 20 astetta
- seuraavia ravinteita voi kokeilla;
-- teaniinia
-- kamomillaa
-- melatoniinia, normaalia
-- melatoniinia, pitkävaikutteista
Ja jos laiskottelee hereillä ollessa, ei varmasti saa unta. Eli hereillä ollessa
kannattaa tehdä kaikkea kovastikin, niin uni tulee varmemmin
Unimusiikkia on monenlaista netissä, yuotubessakin kaikenlaista.. itse olen kopioinut sieltä 8h ja 10h:n musiikkia, jotka soi joskus koko yön...
esimerkiksi;
https://www.youtube.com/watch?v=1JQbJjM8xLI
https://www.youtube.com/watch?v=bNqERBWaJeM