Ovatko thai-kissat rauhallisempia kuin siamilaiset?

polle95

Olen lukenut monesti, että uudet siamilaiset olisivat äänekkäämpiä ja villimpiä kuin vanhanajan siamilaiset. Ei tietenkään voi yleistää ja jokainen kissa on yksilönsä, mutta onko kellään kokemusta näiden kahden tyypin eroista?

7

5755

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • seuraa tilannetta

      Tuskin on monella kokemusta, sillä noita thai-kissoja ei Suomessa monta ole.

      Siamilaiset ovat yleensä erittäin vilkkaita, energisiä ja vaateliata ja naukuvat äänekkäästi. Eivät ole aloittelijan kissoja.

      Seuraapa thai-kissojen tilannetta. Niitä alkaa tulla, sillä rotu on juuri hyväksytty FIFeen alustavasti.

      • polle95

      • seuraa tilannetta
        polle95 kirjoitti:

        http://www.keltainenporssi.fi/search/lemmikkielaimet/kissat/thai-kissanpentuja-vanhanajan-siamilainen/search.mec?pob_post_id=40997382&pob_action=show_post&pob_cat_id=11469&pob_browser_offset=0&pob_view_language_id=fi

        Onkohan tässä kyseessä puhdasrotuinen thai-kissa? Ei ole rekisteröity, mutta vanhemmat kuulema thai-kissoja molemmat. Hinta aika korkea siihen nähden, ettei ole rekisteröity.

        Kuvan perusteella pennut näyttävät aivan thai-kissoilta. Suomen Kissaliiton rekisteriin (FIFe-rekisteri) niitä ei ole voitukaan rekisteröidä, koska ovat syntyneet ennen kuin rotu on hyväksytty.

        Elävänä en ole vielä tätä rotua nähnyt, mutta kuvia kyllä ja jonkinlaisen määritelmän ulkonäöstä. Sillä perusteella siis näyttävät minusta oikeilta. Jos todella olet kiinnostunut ostamaan pennun, tutustu tarkoin kasvattajaan ja pentuihin sekä niiden vanhempiin ennen ostopäätöstä. En ostaisi "kasvattajalta", jolla ei ole kasvattajanimeä. Hintaa en pitäisi kohtuuttomana, jos pennut on rokotettu 2 (kaksi) kertaa, kuten Kissaliiton määräys on. Pennut on kuitenkin rokotettava vielä toisen kerran ja se tietysti maksaa, joten ainakin 50 euroa pitää hinnan pudota.


      • Ei pentutehtailulle
        seuraa tilannetta kirjoitti:

        Kuvan perusteella pennut näyttävät aivan thai-kissoilta. Suomen Kissaliiton rekisteriin (FIFe-rekisteri) niitä ei ole voitukaan rekisteröidä, koska ovat syntyneet ennen kuin rotu on hyväksytty.

        Elävänä en ole vielä tätä rotua nähnyt, mutta kuvia kyllä ja jonkinlaisen määritelmän ulkonäöstä. Sillä perusteella siis näyttävät minusta oikeilta. Jos todella olet kiinnostunut ostamaan pennun, tutustu tarkoin kasvattajaan ja pentuihin sekä niiden vanhempiin ennen ostopäätöstä. En ostaisi "kasvattajalta", jolla ei ole kasvattajanimeä. Hintaa en pitäisi kohtuuttomana, jos pennut on rokotettu 2 (kaksi) kertaa, kuten Kissaliiton määräys on. Pennut on kuitenkin rokotettava vielä toisen kerran ja se tietysti maksaa, joten ainakin 50 euroa pitää hinnan pudota.

        Thai on hyväksytty viralliseksi roduksi TICAan. Nuo Keltaisen Pörssin yms. muiden välittäjien kissat kannattaa kiertää kaukaa, ovat Venäjän-tuontikissoja epämääräisistä oloista.

        Suomessa on vain yksi thaikasvattaja, Pienpeto-kissala.


      • kakaravaari

        Milla ja Kasper ovat Rotterdamista hankitut thai kissat.
        Sisko ja sen veli nyt 12 v ja hyvässä kunnossa. 12 v sitten
        näitä katteja joitka pystyvät syömään raakaa kalaa tosta vaan
        ei ollut saatavana missään. 12 v joka kesä 3-5 viikkoa purjehtimassa.
        Kokeneempia kuin moni . Ihan koko ajan kaikessa mukana.


    • kakaravaari

      En ole kohdannut uutta siamilaista. Omat vanhanaikaiset rauhallisia mutta
      asiaa on aika lailla. Ovat perheen jäsenmiä ja todella kesyjä.

      • Thainetsijä

        Jos joku tietäisi thai pennusta, niin olisin kyllä kiinnostunut. Itselläni on ennestään 4,5 v thai tyttö ja kissa (leikattu) on sopivan rauhallinen eikä liian monisanainen. Mahdottoman ihmisrakas ja hyvätapainen. Kaverin ottaisin hänelle, jos vain löytäisin. Kokemusta ei ole siamilaisesta, mutta minuakin tuosta puheliaisuudesta varoitettiin, kun joku tuttu siamilaisen omistaja luuli että siamilainen on sama kuin thai. Ei ole äänekkyys ongelma ainakaan meidän thai tytöllä. Ruoalle nirso mutta hyvin on pitänyt hoikan olemuksensa leikkauksesta riippumatta. Säännöstelee itse syömisensä ja on ollut sisäsiisti ensimmäisestä päivästä asti uudessa kodissaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä aiot sanoa, kun ja jos tapaatte seuraavan kerran?

      Oletko päättänyt etukäteen?
      Ikävä
      151
      1863
    2. Ellen Jokikunnas paljasti somessa ison perheuutisen - Ralph-poika elämänmuutoksen edessä!

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask sekä Ralph-poika ovat uuden edessä. Tsemppiä koko perheelle ja erityisesti Ralphille! Lu
      Suomalaiset julkkikset
      13
      1756
    3. Joensuun (kaupungin) kiusaamisongelma

      Syrjitään, savustetaan ulos ja kiusataan. Pieneen piiriin ei kaikki mahdu. Tehdään elämästä mahdotonta, jolloin ainoa va
      Joensuu
      35
      1527
    4. Nainen, jos kuuntelet ja tottelet, niin sinulle on hyvä osa

      Ominpäin toimiessasi olet jo nähnyt mihin se on johtanut. Olen jo edeltä sen sinulle kertonut ja näen sen asian ja totuu
      Ikävä
      196
      1208
    5. Olen levoton takiasi

      Enkä saa itseäni rauhoittumaan
      Ikävä
      94
      1195
    6. Archie ja Iida ero.

      Suuri kohujen saattelema rakkaustarina on ohi?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      84
      1134
    7. Evoluutioteoria on varmuudella väärin - monet tutkijat irtisaunoutuvat siitä

      Tutkimuksissa on löytynyt paljon näyttöä siitä, ettei evoluutioteoria ole totta. Monet tutkijat kuitenkin vielä kannatta
      354
      1002
    8. Lakkaa haaveilemasta.

      Oon löytänyt uuden naisen. mieheltä. tutulle. Naiselle.
      Ikävä
      62
      869
    9. Älä stressaa. Rakastan sua

      Eikä tämä tunne mene pois, se on varmaan jo huomattu kumpikin ❤️
      Ikävä
      49
      831
    10. Ois kiva nähdä

      Ja viettää Iltoja sun kanssa
      Ikävä
      50
      816
    Aihe