Piissä

Oletteko kokeilleet veneidenne käyttäytymistä piissä erilaisissa olosuhteissa? Kuinka erityypiset veneet käyttäyvät? Oma 1,4 syväyksinen eväköliveneeni pyrkii koukkimaan enkä ole oikein löytänyt lääkettä vaivaan.
21044
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Jospa tuo "1,4 syväyksinen" vene ei viihdy piissä siksi, että pii = 3,14159...

Siirrä pilkkua yhden numeron verran vasempaan ja lisää sen eteen kolmonen, niin ehkäpä se siitä!

Voit myös koettaa kääntää pinnaa piirun verran luuvartista (luu-¼) luupuolikkaaseen (luu-½) päin.

Äänestä

Modernilla veneellä tuo piissä pysyminen on tosiaan hieman ongelmallista (ne vanhanaikaiset pitkäköliset ovat siinä tilassa lähes luonnostaan). Levangista säätämällä pitäisi onnistua, riippuu tosin hieman tuulen voimakkuudesta.
Matematiikalla on tässä hyvin vähän tekoa, jollei sitten muuten vaan halua viilata pilkkua...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Matkapurjehtija kirjoitti:

Oletteko kokeilleet veneidenne käyttäytymistä piissä erilaisissa olosuhteissa? Kuinka erityypiset veneet käyttäyvät? Oma 1,4 syväyksinen eväköliveneeni pyrkii koukkimaan enkä ole oikein löytänyt lääkettä vaivaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu