noutajani oudot tavat

miettelijäs

itsellä on noutaja, kohta 2 vuotias. lenkillä olessamme tai muuten ulkoillessa hänen on pakko kahmia kaikki nenäliinat.. ja jos niitä ei itse kaiva suusta pois hän syö ne.. kuinka saisin sen loppumaan? myös heinät ja hiekkakökkäreet maistuvat =/ tuskin on mahalle hyväksi! olisiko kenelläkään apuja :)

4

921

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • issu56

      nuorimmainen on kuin haravakone ja ruohonleikkuri. Puista putoavat lehdet ja ruoho ovat sen pihaherkkuja.
      Pistä nenäliinat sellaiseen paikkaan, ettei koira niitä saa!!

    • labradori

      kyllähän noutaja syö melkein mitä vaan, mitäs haittaa siitä on, en ainakaan itse huomannut koirassani, mitään sen kummempaa. noutaja oksentaa varsin helposti jos sulamisen kanssa tulee ongelmia.tietenkin jos paperi ym. näyttää kovin likaiselta ja vielä saa pois niin kannattaa ottaa se pois, muuten ei huolta antaa syödä vaan. pehmeä paperi jos sattui löytymään lattialta, oli myös koiralleni mieluista purtavaa jos sitä huvitti niin söi sen samalla.kyllähän heinä on koiran perusruokaa sen niin halutessa .

    • pennun mamma

      meillä lppis pentu söi kaiken minkä suuhunsa sai, jopa sukat jne, joten lappis syö mitä vain, tavarat on pistettävä niin ettei noutaja niitä saa, sen tavat eivät muutu koskaan, se on koko ikänsä samanlainen. myös ulkona on muistettavav valvoa mitä koira tekee, jotta ei saa syötyä ja OPETUS tässäkin asiassa kaiken tärkein, opeta koira usko sanaa EI ja IRTI tai PUDOTA. muista aina yksi komento sana kerrallaan käskyissä, koira ku toiminut sanan mukaisesti sit seuraava komento jne.
      onnea matkaan.

      • labradori

        kyllä ainakin minun labradorini muuttui aikuiseksi tultuaan ei enään sillä lailla purrut mitä vaan, sisällä kuin oppi mitä ei saa syödä käytti pääasiassa omia tavaroitaan siihen. mitä nyt joskus saattoi kantaa muutakin kenkiä eikä se sen kummempaa niille tehnyt, aikuisena enään lapukka viitsi niin paljon sählätä. sanoi vaan et ei sitä saa purra otin pois. keppejä saattoi purra mitä löysi , ulkoa ym. eihän sitä voi valvoa ulkona eikä ole tarpeenkaan, jos on vaan tilaa olla irti.lenkillä oli irti kuin oltiin syrjemmällä, kesät maalla ollessamme koko kesän irti ja pysyi tilalla, vaikka lähdettiin käymään jossain.en ymmärrä mitä haittaa siitä koiralle olisi jos jotai sattuu syömään vessapaperia ym, meidän koira tykkäsi myös pyöriä lehmän sonnassa ym, kuin oltiin karjatilalla se haju kyllä ei meinannu suihkussa lähteä pois mut aina se sit parin päivän päästä hävisi jos ei mennyt uudestaan sontaan. meidän lapukka oppi aikustuessaan siinä sivussa koiran tavat kunnolla.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Putin hoiti Suomen natoon ja myös Ruotsin

      Iso kiitos Vladimir Putinille. Hänen ansiosta pääsemme nyt Natoon. Putin halusi Naton lähelle ja nyt sai. Voimme tästä kiittää vain Putinia.
      Maailman menoa
      643
      7916
    2. Niinistö teki hetkessä Suomesta Venäjän ydinaseiden maalitaulun

      Kaiken lisäksi mies vielä lällätteli Putinille eilisessä tiedotustilaisuudessa ja käski katsomaan itseään peiliin. Kyllä vähän asiallisempaa käytöstä
      Maailman menoa
      452
      2201
    3. Voi Stefu ja sun kiivas luonteesi

      Sielä lentelee ullakkohuoneiston ikkunasta daamin vaatteet ja matkalaukut pitkin pihaa. Toisaalta,en ihmettele yhtään että tämä suhde päättyi näin,kyl
      Kotimaiset julkkisjuorut
      229
      2105
    4. Poliisi otti Stefun kiinni!

      Seiska tietää kertoa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      143
      1680
    5. Veikkaus: Miten The Rasmus pärjää Euroviisuissa?

      Euroviisuhuuma on ylimmillään, kun Suomi ja The Rasmus taistelee biisillään Jezebel. Bändi on tikissä, kunhan Lauri Ylösen ääni kantaa. Mitä veikka
      Viihde ja kulttuuri
      51
      1226
    6. Ohhoh! Martina Aitolehti ja seurapiirihurmuri-Jesper ekassa yhteiskuvassa - Sutinaa Mallorcalla!

      Martina Aitolehti ja seurapiirijulkkis-Jesper nauttivat toisistaan varsin vauhdikkaissa merkeissä Mallorcalla. Aitolehti ei ole esitellyt rakastaan vi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      25
      1211
    7. Stefanilta tuli taas karu totuus Sofiasta

      Marokkolainen h*o*ra! Voi tsiisus kun mulla on hauskaa! Lumput lentää ikkunasta kun Stefu raivoaa h*uralleen🤣🤣🤣 Nyt ne popparit tulille, tästä tule
      Kotimaiset julkkisjuorut
      99
      1084
    8. Ootko onnellinen kun ei tarvitse

      nähdä tätä tyhmää naamaa enää koskaan? Multa se särkee sydämen, mutta minkäs teen. Vaikka olisi kuinka sinnikäs eikä hellittäisi, se ei aina auta.
      Ikävä
      65
      831
    9. Steppuli veressä

      Seiskan lööpissä Steppulilla naama ja nyrkit veressä. Ei tainnut ihan kamojen pihalle paiskominen riittää. Onkohan pistänyt kämpän tuusannuuskaks.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      54
      733
    10. Oletko nähnyt eroottiset kohuleffat? Fifty Shades Of Grey -trilogia tv:stä

      Fifty Shades -trilogia starttaa, kun nuori opiskelijanainen Anastasia tapaa rikkaan liikemiehen. Seksisuhdehan siitä starttaa, höystettynä sadistisill
      Suhteet
      6
      721
    Aihe