Otettiin n. 11 viikkoinen kissa "nyt tai ladon taakse" periaatteella ja pennun "viimeinen" matokuuri on ottamatta. En tiedä mistä niitä saa kun ennen on aina netistä tilannut. Nyt olisi vähän kiire ottaa se madotus, että päästään rokottamaan.
Kissan korvat on myös aika likaiset, pitäis saada pestyä.
Mistä muualta kuin netistä näitä madotus kuureja saa?
PS. Nyt tai ladon taakse periaate siis tarkoittaa juuri sitä. Piti ottaa heti tai olisi ammuttu.
Mistä kissalle matokuuri ja korvien pesu välineet?
3
168
Vastaukset
- ladon takaa pois
Matolääkettä saa apteekista, sano että pennulle tulee. Kysy apteekista mitä korville, itse olen vanupuikolla puhistanut.
- Nuubi14
Kiitos. En viitti vanupuikoilla mennä sohimaan, on sen verran likaset korvat. Ostan saman tapaista suihketta, mitä koiralle joskus hankittiin. Lähti vaikut hyvin.
- korvapunkin pilaama
Matokuuria saa apteekista. Likaiset korvat meinaa melko varmasti korvapunkkeja, jotka on "ruskeaa töhnää". Vanupuikoilla ei saa putsata. Talouspaperia sormen ympäri ja sillä. Jos töhnää tulee paljon, epäilen korvapunkkia.
Rokotus on myös tärkeä, jos ei ole rokotettu, vie eläinlääkäriin, joka tarkastaa myös tuon korvapunkkiasian. Korvapunkkeihin saa eläinlääkäriltä lääkkeen.
Korvapunkki kutittaa, ja kissa kynsii korvia usein. Lopulta korvanlehti voi vioittua.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään
Kaikkosen erityisavustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po1226059- 292130
- 1771962
Mitä tämä on
Ajatella, olen viimeksi nähnyt sinua melkein vuosi sitten ohimennen. Ja silloinkin sinä välttelit minua. En ole kuullut101133Ei monet elä kuin alle 60 v, mikä vaikuttaa?
gulp, gulp.. Juice Leskinen eli 56 vuotta. Matti Nykänen eli 55 vuotta. Topi Sorsakoski eli 58 vuotta.681127- 731007
Hyvää yötä kaivatulleni
En pysty tekemään kokemaan mitään sielussa tuntuvaa, syvää, vaikuttavaa, ilman että rinnastan sen sinuun. Niin kävi tänä241007Nyt on konstit vähänä.
Nimittäin tuulivoiman vastustajilla, kun pitää perättömiä ilmiantoja tehdä. Alkaa olla koko vastustajien sakki leimattu,24912Tilinpäätösvaltuusto 27.5
Samalla viimeinen kokous ennen uudenvaltuustokauden alkamista. Vanhat antavat itselleen erinomaiset arvosanat, ja siirty42897Hevoset ajoteillä Karhulanvaaralla
Minkä ihmeen takia osaamattomat ihmiset tuovat hevosia ajoteille ja pyöräteille? Eilen oli kolari lähellä tämän takia. I12765