Autoilijoilla on liikennevakuutus.
"Liikennevakuutus on Suomessa lakisääteinen vahinkovakuutus, joka korvaa moottoriajoneuvon liikenteeseen käyttämisestä aiheutuvia vahinkoja. Liikennevahingon aiheuttaneen moottoriajoneuvon vakuutus korvaa vahingosta aiheutuneita henkilövahinkoja. Tämän lisäksi vakuutus korvaa vahingossa osallisena olleen syyttömän ajoneuvon korjauskulut."
Onko pyöräilijöillä mitään vastaavaa ja jos, niin mikä? Miten homma toimii jos kaksi pyöräilijää törymää tai jos pyöräilijä törmää jalankulkijaan?
Pyöräijilöiden vakuutukset?
3
101
Vastaukset
- tiist
Syyllinen korvaa vahingot vapaaehtoisesta vakuutuksesta ( esim. kotivakuutukseen kuuluva vastuuvakuutus) jos sellainen on tai omista varoistaan jos niitä on. Myös vahingon aiheuttajan työnantaja voi olla korvausvelvollinen jos vahinko on sattunut työtehtävissä tai työmatkalla.
Vahingonkorvausta voidaan kohtuullistaa olosuhdetekijöiden mukaisesti.- itseasiassa,
jos se on vahinko, niin pyöräilijän aiheuttamat liikennevahingot korvataan vakuutetun moottoriajoneuvon vakuutuksesta.
- eri tapaus
itseasiassa, kirjoitti:
jos se on vahinko, niin pyöräilijän aiheuttamat liikennevahingot korvataan vakuutetun moottoriajoneuvon vakuutuksesta.
Eihän vahingossa ole osallisena mitään vakuutettua moottoriajoneuvoa jos kaksi pyöräilijää kolaroi keskenään tai pyöräilijä ja jalankulkija törmäävät.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Näin kun katsoit salaa ja
Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku655330Povipommi, ex-Playboy-malli Susanna Penttilä avoimena - Paljastaa suhteestaan miehiin: "Olen..."
No nyt! Susanna Penttilä on OnlyFans-vaikuttaja ja yrittäjä sekä yksi uuden Petolliset-kauden kisaajista. Onpa 53-vuoti742615- 2702463
Katu täyttyy...
Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt362379Korjaa toki jos...
Koet että ymmärsin sinut kuitenkin aivan väärin. Jännittäminen on täyttä puppua kun et muitakaan miehiä näköjään jännitä191814Ympäristötuhoministeri Multala: "Olin humalassa"
Ruisrockin rokkimimmi myöntää: https://www.is.fi/politiikka/art-2000011407835.html Nämä ministerikuvatukset saavat ilm2291553Taas joku junan alle
Piltolan tasoristeyksessä: https://www.tilannehuone.fi/ Uutinen Iltalehdessä, Iltasanomissa, MTV:llä, Ylellä jne. Jossai541151Harmittaa...Lampsiinjoen sillat
Tulva vei toisen ja toinenkin hajosi. Mielellään korjaisin molemmat, mutta ei ole resursseja siihen hommaan. Ikää jo 72v131083- 901076
- 861063