Mietin tässä, että sopisiko minulle sakemanni:
-olen 12.v vanha,mutta koirakokemusta on jo 12. vuoden aikana tullut paljon.
-asun omakotitalossa ja piha on iso ja lähellä on iso metsä.
-mun perheellä on yhteinen welsh corgi ja jackrusselin terrieri ja mummollani oli suursnautseri jota lenkitin joten pystyn kyllä lenkittämään isompaakin koiraa.
-tekisin 4 kertaa päivässä pitkän lenkin
-harrastaisin tämän koiran kanssa agilityä ja tokoa joten virikkeitä olisi paljon
-meidän perheessä joku on aina kotona
-koiran kanssa minua auttaisi mun äiti jolla on kokemusta koirista hänen koko elämänsä ajan ja viellä ennen kuin kukaan sanoo että olen liian nuori niin äiti sai hänen ekan koiran 13 vuotiaana ja se oli suursnautseri
Minulle sakemanni?
3
178
Vastaukset
- paha sanoa
Oot kyllä aika nuori ottaakses ittelles kotiin sakemannin. Kyl ymmärtäis jos se olis perhekoira, mutta se on niin suuri ja aktiviteettii vaativa koira et en kyllä nyt välttämättä heti sanois että sun kannattais hankkii se ensimmäiseks koirakses.
Ensinnäkin, vaikka teillä on joku aina kotona niin ootko aatellut että miten pääset menemään neljä kertaa päivässä lenkkejä sen kanssa? Kyllä sen ymmärtää viel kun oot ala-asteella ja päivät on tollasia viiden, kuuden tunnin päiviä, mutta sit kun sen koiran pitäis sun yläasteelle siirtyessäs alkaa odottamaan parhaimmillaan kaheksasta yheksään tuntia et se pääsee ulos sun kanssa ni se alkaa venyy vähän pitkäks. Entä ootko miettiny sitä sit kun muutat pois kotoota? Se koira tulee sun mukanas jos se on sun _oma koiras_, ja hyvällä lykyllä sun huonekalus on järsittyjä kun se koira ei osaa suhtautua siihen et se joutuukin olemaan yht'äkkii yksin kotona kun se on siihen astisesta iästään ollu kokoajan jonkun kanssa samassa talossa. Ja ne virikkeetkin saattais jäädä vähän vähemmälle ku joutuisit käymään töissä/kouluissa/etc. eikä unohdeta niitä menoja kun meet käymään ystävies luona tai vastaavaa.
Kyllä sä oot aika nuori ottaaksees koiran ton ikäsenä. Sun äitis saattoi saada suursnautserin ton ikäsenä, mut ei se tarkota sitä että sä olisit tarpeeks vanha hankkimaan noin suurta koiraa (ja ennen kun sanot että suursnautseri on suurempi koira ku sakemanni niin toivottavasti se pointti meni perille). Toisaalta, paha tässä on sanoa yhtään mitään kun en sua henkilönä tunne, mutta sinuna mä harkitsisin vielä vakavasti ja keskustelisin äitini kanssa tosta asiasta. Onko sun äitis siis antanu sulle luvan hankkii sakemannin? Sinuna harkitsisin viel noin suurta koiraa pari kolme vuotta, ja jos sä vielä kotoota muuttaessas haluut hankkii sellasen, niin mikäs sua estää. Mut jos sulla on nyt hirvee hinku hankkia itselles joku koira, ni hanki joku sellanen joka ei vaadi niin paljoa.- Heissulinen
Hmm, nyt heräsi sellanen kysymys, että etkö itse käy töissä ollenkaan? Meillä on aivan normi, että koirat pidättää työpäivän ajan 7,5h 30min työmatkat
- aika on rahaa
Saksanpaimenkoira on liian vahva ja suuri lapsen lenkitettäväksi. Kovakalloinen sakemanni ei välttämättä ottaisi sinua edes tosissaan, se ei välttämättä pitäisi sinua "johtajanaan", vaikka miten sitä kouluttaisit. Koirakin huomaa kyllä kuka talossa määrää.
Minä myös suosittelen sinun vielä harkitsevan ainakin 15-16 ikävuoteen asti. Näet sitten, riittääkö aikakaan, ja millaset ovat opiskelusuunnitelmasi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja19622522Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"
Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant899747Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.507697Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va936469SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1906196Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut
Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m635805Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,565290Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot515193HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.1214853Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1074539