Olen asunut koko ikäni kerrostalossa ja nyt muuttamassa omaan taloon. En siis ikinä ole siivonnut saunaa. Meitä on 3 henkilöä ja varmaan saunomme joka päivä jos mahdollista niin kysymys kuuluu: kuinka usein ja miten sauna pitää siivota ja pitääkö jotenkin tuulettaa? Ja kaikille epäasiallisille vastaajille: tämä ei ole provo vaan ihan tosiaan joku ei ole koskaan siivonnut saunaa :)
Kuinka usein sauna pestään ja miten?
6
274
Vastaukset
- Tässä jotain olehyvä
Itsenäisesti toimiva ihminen laittaisi tietenkin googleen hakusanoiksi esim. "saunan hoito-ohjeet", ja tutkisi sieltä mitä löytyy. Mutta sellaiselle, joka ei itse viitsi selvittää asioita, vaan teettää työn toisilla, tässä aluksi pari linkkiä:
http://www.siivous.info/kotityot-siivousohjeet/saunan-pesu-lauteiden-pesu
http://www.yhteishyva.fi/koti-ja-puutarha/kodinhoito/saunan-pesuohjeet/0218010-60998 - asuja.
Mä tekisin niin että hommaisin pitkän letkun ja pillupuhelimen sen päähän ja huuhtelisin lauteet ja lattian joka saunomiskerran jälkeen. Ämpäri tai saavi ajaa periaatteessa saman asian. Sitten pari kertaa vuodessa mäntysuopa ja juuriharja käsittely lauteille.
Jos on uudet lauteet niin kannattaa käsitellä ne saunasuojalla.- Y.Ä.K.
Ei kai mitään moottoriöljyä kannata lauteisiin sivellä? Saunasuoja on parafiinia ja parafiinia syntyy öljynjalostuksen sivutuotteena.
- minäkö muka
Kiitos oikein paljon vastauksesta. Olisinhan minä löytänyt nuo varmaan itsekin mutta halusin käytännön kokemuksia. Talonkin teetän miehelläni ja menen sitten valmiiseen kotiin laiskottelemaan jos se mies siivoisi sen saunankin ;)
- Uus Avuton!
Eu sitä saunaa pestä ja tuuletella, lauteiden alta kerätään sienet sopivin väliajoin.
- jokakolo
Painepesuri on erittäin hyvä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nasima löi Jussille luun kurkkuun
Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse4928583Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"
jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r1205872Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?
Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos2824869Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa
SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli584635Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta
Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s724179Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun
ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta1603940SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat
Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha1723788- 901718
- 991282
- 47899