En tykkää kun esim. iltiksen video lähtee käyntiin kun jutun avaa. Muilla saiteilla ei lähde. Mikä tuossa on juju ja miten estän sen.
Voisko joku hätäneuvon heittää.
Voisko joku hätäneuvon heittää.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 24
Vanhimmat
Poista flash ja huomaat miten nettisivut aukeavat paljon nopeammin. Joidenkin sivujen videot eivät sitten näy enää kyllä ollenkaan.
Flashblock lisäosa auttaa.
Kysymys ei ollut videoiden estämisestä vaan siitä että ne eivät lähtisi pyörimään automaattisesti vaan vasta sitten kun klikkaa toistopainketta. Flashblock ei tuohon auta.
Tuo videon automaattinen käynnistys on ärsyttävä piirre joka ilmenee joillain sivuilla. Esim. iltalehden sivulla moni käyttäjä laittaa artikkeleita avautumaan taustalla uusiin välilehtiin ja on aika ärsyttävää kun ne videot käynnistyvät automaattisesti eikä vasta kun käyttäjä vaihtaa kyseiseen välilehteen ja klikkaa "toista" (jos edes haluaa nähdä videota, osasta uutisista riittää se teksti sielä sivulla).
NoScript-lisäosa ainakin auttaa, sillä voi estää tai sallia sivustokohtaisesti lähteekö video toistamaan vai ei, jos estää niin videon saa klikkaamalla käynnistymään.
Ei taida onistua se käynnistyksen esto. Palaute lehdelle voisi auttaa mutta siihenkään tuskin reagoidaan elleivät saa riittävää määrää asiallisesti perusteltuja palautteita.
Kyllä ne reagoi. Jossain vaiheessa laitoin(toki useamman kerran) palautetta toiselle noista kun videoiden volyymi osoitti kaakkoon. Kerroin että perheessä on vauva joka häiriintyy siitä yllättäen tulevasta metelistä ja kerroin jotta saatana jos ei pian tule hiljaista niin pers.koht tulen näyttämään miten se hiljennetään. Ja niinhän se hiljeni sitten jonnekin puoliväliin saakka.
Operassa näin http://images.devs-on.net/Image/npQTsJZdu0ixMAmY-Region.png .
Varmaan muissakin selaimissa sama säätö?
En löytänyt. Mutta kiitos vinkistä ja taidan väsätä koneelle operan. Joku juju siinä on ja kyllä se vielä löytyy. Kiitos vastauksista.
firefoxissa saa saman lisäosien (laajennosten) asetuksista
http://aijaa.com/NBnOSs
Flashcontrol-laajennus googleen.
Mainosten takia se laitetaan avautumaan itsestään. Muuten kaikki lukisi vain sen kirjoitetun jutusta.
Noiden videoiden kännistymisen tarkoitushan on, että ihmiset pakotetaan katsomaan mainoksia ja mainostulot mahdollistavat myös lehtien juttujen lukemisen. Ei mainoksia, ei pakolla avautuvia videoita - ei ilmaisia artikkeleita. Jotenkinhan kulut pitää kattaa, ei ole ilmaisia lounaita.
Vittu lopeta siellä iltiksessä käynti!
Minulla ainakin näyttäisi DuckDuckGo Privacy Essentials estävän Iltiksen videot, vaikka se ei ole siihen varsinaisesti tarkoitettukaan:)
Tulee vain ilmoitus virheestä ladattaessa mainoksia ja jos haluan katsoa videon, klikkaan vain sen Pivacy Essentialsin siksi aikaa pois päältä. Minulla on myöskin Adblock Plus käytössä ja siinä olen määritellyt Iltiksen sallittuihin sivuihin. (mainokset sallittu)
Olen hyvin tyytyväinen tähän tilanteeseen:)
Disable HTML5 Autoplay toimii minulla hyvin Chromessa.
Disable HTML5 Autoplay toimii minulla hyvin Firefoxissa.
kirjoita hakukentään chromessa
chrome://flags/#autoplay-policy
ja vaihda pois päältä.
mitään lisäosaa ei tarvita!
kerro,mikä valinta tuosta täytyy valita, kokeilin kaikkia vaihtoehtoja ja ei mitään vaikutusta, videot käynnistyy niinkuin ennenkin.
eihän siinä valikossa edes ole disabloi valikkoa.
miten tää voi olla chromessa mahollista, olen asetuksista
Estä sivustoja suorittamasta Flashia ,estänyt, ja joka ikisellä sivulla videot pyörii ja näkyy samalla tavalla kuin ennen estoakin, voi vittujen kevät näitä selaimia.
Lopeta kiroilu ja asenna tarvittava lisäosa.
kirjoita hakukentään chromessa
chrome://flags/#autoplay-policy
ja vaihda pois päältä.
mitään lisäosaa ei tarvita!
Mitähän tässä sanotaan viimeisessä lauseessa
-mitään lisäosaa ei ei tarvita
ja sinä tollo vaan kehotat asentamaan jonkun vit,,,un lisäosan
Sinulle pirun valitettavaa ettemme ole komentosuhteessa,
joten komenetele niitä joita pystyt komentelemaan jos niitä edes on.
Firefoxissa surffaa asetuksiin: about:config, klikkaat ok siihen varotukseen, hakuun autoplay ja vaihdat media.autoplay.enabled arvoksi false (tuplaklikkaat sitä riviä tai kirjoitat käsin).
estää youtube videot ikävästi pitää aina painaa
play nappia videon keskellä (ei voi painaa videota mistä tahansa hiirel) tai
vasemmassa alareunassa tai
näppäimistön k merkkiä.