Internet yhteys poriin

keijo88

Mikähän olisi paras/nopein netti vaihtoehto poriin? kenties joku laajakaista vaiko 4G mokkula? Onko jollain kokemuksia minkä firman 4G mokkula olisi paras (DNA, Saunalahti, Elisa, Sonera) ?

2

199

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Oman kokemuksen mukaan Saunalahden 4G pelittää hyvin Porissa.

      • raytheon

        Tuolla kysymyksenasettelulla vastaan bongorummut. On hieman ylimalkainen tuo määrittely alueena Pori. Kyseessä on runsaan 800 neliökilometrin maa-alue ( vesialueet).

        Järkevin/paras vaihtoehto riippuu ihan siitä missä ja miten käytät nettiä. Jos et käytä konetta muualla kuin kotona ja asuntosi on alueella, jonne joku palveluntarjoajista toimittaa nopeita ja kohtuuhintaisia kiinteitä laajakaistayhteyksiä,kannattaa harkita. Operaattoreiden sivuilla löytyy tieto, millaisia yhteyksiä osoitteeseesi on tarjolla.

        Jos tuo koti taasen ei ole ainoa paikka, jossa yhteyksille on tarvetta, on tarjolla pari vaihtoehtoa.

        1) Perinteineen mokkularatkaisu. Eli mokkula jonkin operaattorn 3 tai 4G -liittymällä. Jälleen kerran käynti operaattoreiden sivuilla kannattaa. Sieltä löytyvät tiedot siitä, keiden ja minkä nopeuksiset verkot toimivat asuinalueellasi. Toki noihin karttoihin kannattaa suhtautua pienellä varauksella.

        2) Jos jostain syystä kuuluvuus sisätiloissa on asunnossasi heikko ja tarvitset mokkulaa, mutta et halua ruveta antennivirityksiä paremman signaalin saamiseksi tekemään, kannattaa harkita molemmat -vaihtoehtoa. Eli hankit valitsemaltasi palvelun tarjoajalta paketin, johon sisältyy sekä kiinteä yhteys että mobiililaajakaista. Tämä tietysti edellyttää asumista alueella, jonne kiinteitä yhteyksiä toimitetaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko sulla

      suoja työ paikka? 🤔🤷‍♂️
      Ikävä
      34
      3996
    2. Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle

      Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle
      Joensuu
      13
      1899
    3. Oletko nainen alkanut kammoamaan minua

      Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom
      Ikävä
      63
      1364
    4. Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä

      Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise
      Maailman menoa
      95
      1306
    5. Toivoisitko Rakas vielä?

      Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.
      Ikävä
      68
      1195
    6. Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen

      Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A
      Kotimaiset julkkisjuorut
      5
      1051
    7. Koska tajusit silloin aikanaan

      että olin ihastunut sinuun? 🤭😍 Taisin olla aika läpinäkyvä 🫣❤️
      Ikävä
      47
      951
    8. Keskustelua kasteesta

      You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti
      Kaste
      333
      924
    9. Ihan pieni näkeminen vaan

      👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥
      Ikävä
      26
      911
    10. En haluaisi kaiken kuihtuvan pois

      ilman, että olemme voineet jutella rauhassa kasvotusten... Mutta mistä ihmeestä löydän sinut?
      Ikävä
      39
      902
    Aihe