Mikähän olisi paras/nopein netti vaihtoehto poriin? kenties joku laajakaista vaiko 4G mokkula? Onko jollain kokemuksia minkä firman 4G mokkula olisi paras (DNA, Saunalahti, Elisa, Sonera) ?
Internet yhteys poriin
2
167
Vastaukset
Oman kokemuksen mukaan Saunalahden 4G pelittää hyvin Porissa.
- raytheon
Tuolla kysymyksenasettelulla vastaan bongorummut. On hieman ylimalkainen tuo määrittely alueena Pori. Kyseessä on runsaan 800 neliökilometrin maa-alue ( vesialueet).
Järkevin/paras vaihtoehto riippuu ihan siitä missä ja miten käytät nettiä. Jos et käytä konetta muualla kuin kotona ja asuntosi on alueella, jonne joku palveluntarjoajista toimittaa nopeita ja kohtuuhintaisia kiinteitä laajakaistayhteyksiä,kannattaa harkita. Operaattoreiden sivuilla löytyy tieto, millaisia yhteyksiä osoitteeseesi on tarjolla.
Jos tuo koti taasen ei ole ainoa paikka, jossa yhteyksille on tarvetta, on tarjolla pari vaihtoehtoa.
1) Perinteineen mokkularatkaisu. Eli mokkula jonkin operaattorn 3 tai 4G -liittymällä. Jälleen kerran käynti operaattoreiden sivuilla kannattaa. Sieltä löytyvät tiedot siitä, keiden ja minkä nopeuksiset verkot toimivat asuinalueellasi. Toki noihin karttoihin kannattaa suhtautua pienellä varauksella.
2) Jos jostain syystä kuuluvuus sisätiloissa on asunnossasi heikko ja tarvitset mokkulaa, mutta et halua ruveta antennivirityksiä paremman signaalin saamiseksi tekemään, kannattaa harkita molemmat -vaihtoehtoa. Eli hankit valitsemaltasi palvelun tarjoajalta paketin, johon sisältyy sekä kiinteä yhteys että mobiililaajakaista. Tämä tietysti edellyttää asumista alueella, jonne kiinteitä yhteyksiä toimitetaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt tajusin mitä haet takaa
En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä433523- 362134
Naiselle mieheltä
Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?301809- 161567
- 231538
- 111467
- 241397
- 141257
Ihmetteletkö, mihin sinussa ihastuin?
Pikkuhiljaa huomasin, että olet ainutlaatuinen luonne, plussana tietysti ulkoiset avut. Toista ei taida löytyä koko maai781215- 251145