Työvoimakoulutuksen keskeytys ja työharjoittelupaikka

väärälle alalle

Osaisiko kukaan teistä kertoa että voiko työvoimakoulutuksen keskeyttää jos saa muualta työharjoittelupaikan. Olen koulutuksessa ja muutaman viikon ollut siihen kuuluvassa työharjoittelussa ja olen huomannut että en sovi kyseiselle alalle. Olen kokoajan stressaantunut ja ahdistaa. Viikonloppuisinkin, kun miettii että maanantaina joutuu taas "töihin", tulee ahdistava tunne. Olen nyt koulutuksessa alalla jossa on pääasiassa asiakaspalvelua ja se minua eniten ahdistaa siinä. Luulin että se on työtä jota haluan tehdä ja joka sopii minulle, mut oon ollut väärässä. Olen ajatellut koittaa etsiä paikkaa alalta joka ei keskittyisi niinkään asiakaspalveluun.

Joten jos löytäisin itselleni muun alan yrityksestä harjoittelupaikan, niin olisiko mahdollista keskeyttää tuo koulutus ilman karenssia? Vai koskeeko se vaan palkallista työn saantia? Olisin tosi kiitollinen jos joku osaisi auttaa.

1

360

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • qwert1

      Soita ihan reippaasti työkkäriin tai TYP:iin ja kysy sieltä. Onko työharjoittelupaikkasi pomo asiallinen?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      51
      1673
    2. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      62
      1612
    3. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      10
      1178
    4. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      60
      981
    5. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      49
      954
    6. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      41
      765
    7. Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!

      Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      118
      627
    8. Toivoisitko

      Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit
      Ikävä
      86
      620
    9. Sotekeskus

      Aloite on hyvä, kiitokset siitä. Mutta jos olette yhtään seuranneet hyvinvointialueen kokouksia niin sehän on jo nuijit
      Ähtäri
      32
      597
    10. Sinunkin pitää jättää

      Se kaivattusi rauhaan.
      Ikävä
      38
      556
    Aihe