Kissan pennuttaminen

Mollukka

Itselläni on vuoden ikäinen kissaneiti. Pikkuhiljaa ajatus kissanpennuista on kypsynyt päässä, ja tosissani sitä harkitsen, vaikka ei pennuttaminen vielä ajankohtaista olekaan. Kissa on siis maatiaiskissa. Eli siis kyselisin että onko ihmisiä ketkä haluaisivat olla alusta asti mukana pennun elämässä? Ja mistä uroskissan löytäisi turvallisesti, jottei taudit ja muut leviä?
Tämä on siis täysin harkinnassa vielä, tiedän kissojen ylikansoituksen ja muut ongelmat. Kannatan ehdottomasti kissojen ottamista löytöeläintalolta, eikä tämä pennutusjuttu varmaa olekaan.
Ennen kuin harkitsen asiaa, haluan siis tietää että pennuille olisi varmasti kiinnostuneita ottajia.

2

150

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 7+5

      Hyvät ihmiset, vaikka ne pennut on suloisia, jättäkää ne hankkimatta! Tuo on todella itsekästä!

      Itsekin sanoit että tiedät, kuinka paljon hyljättyjä kissoja on, niin miksi haluat tuoda maailmaan lisää niitä? Käy ihan huvin vuoksi selaamassa vaikka ainoastaan oman alueesi löytäeläintalon tilanne, meillä on esimerkiksi tällä hetkellä yli 100 koditonta nuorta/aikusista kissaa ja niiden lisäksi vielä pentuja sijoituskodeissa! Sen lisäksi netin myyntipalstat (apula, keltainen pörssi yms) on pullollaan kotia etsiviä kissoja.

      En voi ymmärtää ajatusmaailmaasi.

    • miuuu m@uuuu

      Miksi ihmeessä kissalla pitäisi teettää pentuja? Todellakin kissoista on ylitarjontaa, kun aina vaan teetetään lisää pentuja.
      Kannattaa katsoa kuinka paljon nuoria kissoja on tarjolla, mistähän niitä rakastavia loppuelämän koteja saataisiin lisää?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      84
      7142
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      27
      7089
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      117
      6225
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5424
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5328
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      63
      5235
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      41
      5120
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4605
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      19
      3565
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      300
      3410
    Aihe