Itselläni on vuoden ikäinen kissaneiti. Pikkuhiljaa ajatus kissanpennuista on kypsynyt päässä, ja tosissani sitä harkitsen, vaikka ei pennuttaminen vielä ajankohtaista olekaan. Kissa on siis maatiaiskissa. Eli siis kyselisin että onko ihmisiä ketkä haluaisivat olla alusta asti mukana pennun elämässä? Ja mistä uroskissan löytäisi turvallisesti, jottei taudit ja muut leviä?
Tämä on siis täysin harkinnassa vielä, tiedän kissojen ylikansoituksen ja muut ongelmat. Kannatan ehdottomasti kissojen ottamista löytöeläintalolta, eikä tämä pennutusjuttu varmaa olekaan.
Ennen kuin harkitsen asiaa, haluan siis tietää että pennuille olisi varmasti kiinnostuneita ottajia.
Kissan pennuttaminen
2
179
Vastaukset
- 7+5
Hyvät ihmiset, vaikka ne pennut on suloisia, jättäkää ne hankkimatta! Tuo on todella itsekästä!
Itsekin sanoit että tiedät, kuinka paljon hyljättyjä kissoja on, niin miksi haluat tuoda maailmaan lisää niitä? Käy ihan huvin vuoksi selaamassa vaikka ainoastaan oman alueesi löytäeläintalon tilanne, meillä on esimerkiksi tällä hetkellä yli 100 koditonta nuorta/aikusista kissaa ja niiden lisäksi vielä pentuja sijoituskodeissa! Sen lisäksi netin myyntipalstat (apula, keltainen pörssi yms) on pullollaan kotia etsiviä kissoja.
En voi ymmärtää ajatusmaailmaasi. - miuuu m@uuuu
Miksi ihmeessä kissalla pitäisi teettää pentuja? Todellakin kissoista on ylitarjontaa, kun aina vaan teetetään lisää pentuja.
Kannattaa katsoa kuinka paljon nuoria kissoja on tarjolla, mistähän niitä rakastavia loppuelämän koteja saataisiin lisää?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 23214902
Uusnatsien ilkivalta Joensuussa jatkuu.
Saavat mellastaa persujen suojissa miten haluavat. Särkevät ja tuhoavat toisten omaisuutta, tähän on johtanut persujen m212267Voima biisejä, mikä antaa hyvää mieltä ja vomaannuttaa
Mikä antaa voimaa ja hyvää mieltä, jos tuntuu hankalalta ja vaikealta, voima biisi tai biisejä?391885- 1761373
Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?
Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes981281- 281179
- 122938
Huomioon ottaminen
Oletko osannut ottaa kaivattusi tai hänen (mahdolliset) tunteet huomioon? Oletko sivuuttanut ne tarkoituksella tai vahin30902Sinkkusiskoni pliis kertokaa
Sinkkunaisena haluaisin joskus normaalia läheisyyttä ja yhdessäoloa, ilman velvoitteita. Olen vapaa ja lapseton, eikä ex81754Nainen, se on sellainen juttu että kun sä vain nautit
Niin me miehet tehdään ne työt että sä voisit nauttia. Kato siinä ku sä meet mukamas töihin suojatyöpaikkaas lämpimään t80718