Kesäkurpitsat mätänee

täti

Tietääkös kukaan viisas viljelijä, mikä on syynä kun kesäkurpitsat kukkii komeasti ja sitten alkaa kukasta kehittyä se itse kurpitsa, niin vähän matkaa tulee vihreää ja sitten alkaa kellastua ja mätänee pois koko alku.

Viime vuonna oli sama ongelma, nyt on taimet toisessa paikassa, joten ei liene paikan vika.

Jos joku osaa antaa pätevän neuvon asiaan niin olen kiitollinen, työt on tehty , taimet ostettu ja tulos on nolla !

10

14570

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • poltinkarva

      Oletko toiminut mehiläisen virassa?

    • täti

      Hei vaan ! Kyllä on ihan oikeat mehiläiset siellä kukissa pörränneet, joten en ole itse käynyt siellä pullasudin kanssa .

      Ei siitäkään siis voi syyttää, kun vaan keksisi syyn moiseen, harmittaa vietävästi, kun seuraa tilannetta ja näkee kukasta alkavan hedelmän ja hupsis, se onkin päästä keltainen ja laho.

      Ensi vuonna yhä kyllä yritän , meni sitten syteen tai saveen !

      Melko edullisestihan marketit kesäkurpitsaa myyvät, mutta olisi se helppo kun sais omalta pihalta.
      Kiitos kuitenkin vastauksestasi !

      • Peikonlehti

        Sama vika. Edellisinä vuosina on tullut satoa jopa liian kanssa. Nyt on eri toimittajan multaa - epäilen sitä. Siinä kuolivat kaikki kasvihuoneesta siirretyt (jo kukkivat taimet), kurkut myös. Lava on uusi, syvä, kasteltu huolella ja luomulannoitettu.


      • poltinkarva
        Peikonlehti kirjoitti:

        Sama vika. Edellisinä vuosina on tullut satoa jopa liian kanssa. Nyt on eri toimittajan multaa - epäilen sitä. Siinä kuolivat kaikki kasvihuoneesta siirretyt (jo kukkivat taimet), kurkut myös. Lava on uusi, syvä, kasteltu huolella ja luomulannoitettu.

        Taimet saattoivat kuolla mullan mukana tulleeseen taimipoltteeseen. Varmempaa olisi käyttää puutarhaturvetta ja sekoittaa siihen vähäsen puhdasta, karkeaa hiekkaa.


      • poltinkarva

        Ehkä ei kuitenkaan olisi kannattanut kommentoida halveksivasti vastaustani.


    • Arto L.

      ne ensimmäiset alut vain tahtovat mädäntyä. Laita isohkoja kiviä alkujen, hedelmien alle tai siis siten että kiven ja hedelmän välissä on vielä kuivaa olkea... tms. kuivaa eloperäistä ainesta, lepänoksia lehtineen jne... kasteluahan ao. kasvi vaatii varsinkin näin ennätys-lämpöisenä kesänä... onneksi alkuja tulee pitkin kesää... Viherlannoite (niitettyä kasvustoa liotetaan vedessä) = ) nokkos- ja tuhkavesi on mitä parhainta lannoitettua kurpille...

    • krrro

      itsellä mädäntyi khuoneessa kanssa. kastelin toki vain iltaisin kun en aamulla ehdi.
      mädäntyi sieltä eniten missä etanoita oli, nyt putsasin ne pois ja etanoille ansoja.

      tuuletus on ollut päällä mutta se ei vaikuttanut.

    • Pari kokemusta täältä:
      Sateisella kelillä erityisesti nyppään raakileen päästä kuihtuvan kukan pois, jottei jää homehtumaan. Tuo myös hyvä konsti laittaa kurpitsan alkujen alle jotain karkeaampaa, ettei alut ole aivan maata vasten

      Alimpia lehtiä alan leikellä aika ajoissa pois, jotta kasvusto pysyy ilmavana. Eräs kesä ihmettelin miksi kaikki alut alkoivat homehtua, enkä enää muuta keksinyt kuin että kasvusto ei tuulettunut riittävästi: Kurpitsapenkki oli kyllä kitketty, koholla ja avomaalla, mutta lisäksi piti niittää pois myös ympäröivä, turhan rehevä niittykasvillisuus parin metrin säteeltä vähintäänkin. Kurpitsat alkoivat heti tehdä parempaa satoa.
      Kasvuston tuulettumisen kannalta on hyvä laittaa kurpitsat kumpareeseen tai koholla olevaan penkkiin??

      Tänä vuonna pari kurpitsaa mädättää alkuja, niiden kohdalla epäilen ihan omaa mokaani; ei olisi pitänyt laittaa kerralla niin paljoa kalkkia ja heti perään istuttaa päälle taimet...

    • täti

      Hei vaan kurpitsan viljelijät. Kylläpä olen saanut jo 4 kpl isoja mollikoita, ja lisää tulee vielä jos ilmoja piisaa.

      Kaikki neuvot olivat hyviä, mutta kun jo itsekkin olen näillä ohjeilla tehnyt alkukesästä lähtien, niin alkuun ihmetytti kun vaan tuli 5 cm pitkiä ohuita ruipeloita jotka kellastui pois.

      On kohopenkki, lehtiä katkottu paljon pois ym, ym. Kuiviketta alkujen alla .

      Saan nyt näköjään jotain tulostakin työstä kun vaan rauhassa odottelin.

      Avomaan kurkkuja sen sijaan on tullut kuin sieniä sateella, joka päivä olen kerännyt satoa , säilönyt ja syöty niin paljon kuin on halua. Kiitos vastauksista !

    • Jos on uusi kohopenkki ja kurpitsa tekee vain poiskuihtuvia ruipeloita, niin oman kokemukseni perusteella epäilisin että penkki vain kuivuu niin nopeasti: tiuhempi kastelu/liian tiuhalta vaikuttava kastelu pelastaa tilanteen.

      Juu, kyllä niitä kurpitsoja alkoi tulla kun vain odotteli: Osa mennyt jo pannulle, pari mahdotonta pötköä on kasvimaalla, kesäkurpitsat yli puoli metriä ja kasvavat kiihtyvää tahtia... Olis aika tehdä hilloa!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Perussuomalaiset kirjoittaa vain positiivisista uutisista

      Ei tarvitse palstaa paljon seurata, kun sen huomaa. Joka ainoa positiivinen uutinen Suomen taloudesta tai ylipäätään, ni
      Maailman menoa
      120
      7091
    2. Kuka on UMK-suosikkisi? UMK26 paljastuksia lauantai 28.2.

      UMK26 tänä lauantaina! UMK26 tulee suorana Tampereelta ja nyt selviää, kuka pääsee edustamaan Suomea Euroviisuihin. M
      Euroviisut
      122
      4874
    3. L/over ja Jani Volanen! Minkä arvosanan 4-10 annat roolityöstä?

      Psykologinen trilleri L/over - ikuisesti minun on koukuttanut tv-katsojat ruudun ääreen. Kun Roosa (Krista Kosonen) tapa
      Tv-sarjat
      64
      4155
    4. TTK:n jättänyt Vappu Pimiä rehellisenä MasterChef-kuvauksista: "Höh..."

      Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Viime vuonna Tanssii Tähtien Kanssa jäi taakse, ja nyt vuorossa on uusi a
      Suomalaiset julkkikset
      15
      3433
    5. Natomaa hyökkäsi Iraniin

      Näemme nyt tällä hetkellä Natomaan nimeltä Yhdysvallat, joka toimii aika pitkälti perinteisen kansainvälisen lain ulkopu
      NATO
      713
      2207
    6. Trump aloitti III maailmansodan tänään.

      Narsisti ja mielipuoli Trump pitäisi saada pois, miten se onnistuisi parhaiten?
      Maailman menoa
      265
      1628
    7. Miksi et nainen halua

      minua, kuten minä sinua?
      Ikävä
      67
      1435
    8. Rakas tiedät, että toivoisin

      Kuulevani sinusta. Tiedät, että viestisi tekisi minut ihan onnelliseksi. Että äänesi kuuleminen saisi minut leijumaan ja
      Ikävä
      58
      1408
    9. Osaako kukaan sanoa?

      Mikä on syy siihen, että apulaisidiootti yrittää kaikin keinoin haitata kaikkea yrittämistä Ähtärissä? Nyttkin pilkkaa j
      Ähtäri
      56
      1354
    10. Mistä se kertoo

      Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä
      Ikävä
      22
      1266
    Aihe