salohmahmedille tietoa kaanaankoirasta ja vähän muilekkin..
Rotu suomessa on niin harvinainen, että pentueita syntyy vuodessa vain yksi.
KAANAANKOIRAN ROTUMÄÄRITELMÄ
FCI:n 28.11.1985 hyväksymän rotumääritelmän mukaan Suomennos SKL - FKK:n hyväksymä 6.6.1990
Israelilainen rotu
Yleisvaikutelma: Keskikokoinen, tasapainoinen, voimakas ja neliömäinen koira, joka muistuttaa villikoiraa. Sukupuolierot ovat selvät.
Luonne: Valpas, nopea reaktioissaan. Epäluuloinen vieraita kohtaan, puolustushaluinen mutta ei aggressiivinen. Ei varovainen ainoastaan ihmisiä, vaan myös muita eläimiä kohtaan. Erityisen uskollinen ja vastaanottavainen koulutukselle.
Pää: Suhteellinen, tylpän kiilan muotoinen, keskipituinen, näyttää leveämmältä kuin onkaan, mikä johtuu alaskiinnittyneistä korvista. Kallo melko litteä. Voimakkaan uroksen pää saa olla melko leveä. Otsapenger matala, mutta selvä. Kuono voimakas, kohtuullisen pituinen ja levyinen. Leuat voimakkaat. Huulet tiiviit. Kirsu musta.
Silmät: Tummanruskeat, hiukan vinot, mantelinmuotoiset. Tummat silmäluomet.
Korvat: Pystyt, melko lyhyet ja leveät, hieman kärjistään pyöristyneet ja alaskiinnittyneet.
Purenta: Säännöllinen ja täydellinen leikkaava tai tasapurenta.
Kaula: Lihaksikas, keskipituinen.
Eturaajat: Lavat viistot ja lihaksikkaat, kyynärpäät tiiviit. Eturaajat täysin suorat.
Runko: Neliömäinen, säkä hyvin kehittynyt, selkä suora, lantio lihaksikas, rintakehä syvä ja kohtuullisen leveä, kylkiluut hyvin kaarevat. Vatsaviiva ylösvetäytyvä. Tasapainoinen.
Takaraajat: Voimakkaat, hyvin kulmautuneet. Matala kinner. Vahvat reidet, hieman hapsukkaat.
Käpälät: Vahvat pyöreät kissankäpälät, kovat päkiät.
Häntä: Korkealle kiinnittynyt, paksu, harjamainen. Koira kantaa häntäänsä kiertyneenä selän päälle.
Liikkeet: Nopea, kevyt ja tarmokas ravi. Tulee vaikuttaa ketterältä ja elinvoimaiselta. Oikea liikuntatapa on tärkeää.
Karvapeite: Peitinkarva tiheä, karhea ja suora, lyhyestä keskipituiseen. Pohjavilla lyhyttä, rungonmyötäistä ja runsasta.
Väri: Hiekanvärisestä punaruskeaan, valkea, musta tai laikukas, mustan maskin kanssa tai ilman. Jos maski on, sen pitää olla symmetrinen. Musta maski on sallittu kaikissa väreissä. Valkeat merkit sallittu kaikissa väreissä. ”Bostonterrierikuvio” yleinen. Harmaa, brindle, black & tan tai kolmivärinen eivät ole hyväksyttäviä. Aavikon värit – hiekka, kulta, punainen tai kermanväri – ovat erittäin tyypillisiä.
Koko: Korkeus 50 – 60 cm. Urokset saavat olla huomattavasti suurempia kuin nartut. Paino 18 – 25 kg.
Virheet: Kaikki poikkeavuudet rotumääritelmästä. Kaikki rakennevirheet, jotka poikkeavat hyvä rakeenteisen koiran normeista. Kaikki mikä voisi estää elinmahdollisuudet aavikkoeläimenä.
HUOM: Uroksella pitää olla kaksi normaalisti laskeutunutta kivestä kivespusseissa.
FCI:n luokitus: ryhmä 5 ( pystykorvat ja alkukantaiset tyypit )
http://www.kennelliitto.fi/sites/default/files/attachments/rotumaaritelmat/fci_5/kaanaankoira129.pdf
Tietoa kaanaankoirasta
shalomhussein
4
131
Vastaukset
- kiitto.
Oho viden jälkeen väreissä sekosi;-)
- kiito.
Siis niinkus viiden värin:-) Aavikko Club Sulattaa pään ☆
- noita rekkuja
noita rekkuja ei joka paikassa näe.♡ ehkä näyttelyissä saattaa nähdä. Elokuussa messariin menossa♡
- Kuvaz
Työkiireitä.Kiitos oikaisusta...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 585080
Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata
Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai544582Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi
Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas1224529Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?
Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san2961737- 911412
- 811378
- 2281328
- 3151039
- 199950
Pääsit koskettamaan
Sellaista osaa minussa jota kukaan ei ole ennen koskettanut. Siksi on hyvin vaikea unohtaa sinut kokonaan.50850