Tietoa kaanaankoirasta

shalomhussein

salohmahmedille tietoa kaanaankoirasta ja vähän muilekkin..

Rotu suomessa on niin harvinainen, että pentueita syntyy vuodessa vain yksi.


KAANAANKOIRAN ROTUMÄÄRITELMÄ

FCI:n 28.11.1985 hyväksymän rotumääritelmän mukaan Suomennos SKL - FKK:n hyväksymä 6.6.1990

Israelilainen rotu

Yleisvaikutelma: Keskikokoinen, tasapainoinen, voimakas ja neliömäinen koira, joka muistuttaa villikoiraa. Sukupuolierot ovat selvät.

Luonne: Valpas, nopea reaktioissaan. Epäluuloinen vieraita kohtaan, puolustushaluinen mutta ei aggressiivinen. Ei varovainen ainoastaan ihmisiä, vaan myös muita eläimiä kohtaan. Erityisen uskollinen ja vastaanottavainen koulutukselle.

Pää: Suhteellinen, tylpän kiilan muotoinen, keskipituinen, näyttää leveämmältä kuin onkaan, mikä johtuu alaskiinnittyneistä korvista. Kallo melko litteä. Voimakkaan uroksen pää saa olla melko leveä. Otsapenger matala, mutta selvä. Kuono voimakas, kohtuullisen pituinen ja levyinen. Leuat voimakkaat. Huulet tiiviit. Kirsu musta.

Silmät: Tummanruskeat, hiukan vinot, mantelinmuotoiset. Tummat silmäluomet.

Korvat: Pystyt, melko lyhyet ja leveät, hieman kärjistään pyöristyneet ja alaskiinnittyneet.

Purenta: Säännöllinen ja täydellinen leikkaava tai tasapurenta.

Kaula: Lihaksikas, keskipituinen.

Eturaajat: Lavat viistot ja lihaksikkaat, kyynärpäät tiiviit. Eturaajat täysin suorat.

Runko: Neliömäinen, säkä hyvin kehittynyt, selkä suora, lantio lihaksikas, rintakehä syvä ja kohtuullisen leveä, kylkiluut hyvin kaarevat. Vatsaviiva ylösvetäytyvä. Tasapainoinen.

Takaraajat: Voimakkaat, hyvin kulmautuneet. Matala kinner. Vahvat reidet, hieman hapsukkaat.

Käpälät: Vahvat pyöreät kissankäpälät, kovat päkiät.

Häntä: Korkealle kiinnittynyt, paksu, harjamainen. Koira kantaa häntäänsä kiertyneenä selän päälle.

Liikkeet: Nopea, kevyt ja tarmokas ravi. Tulee vaikuttaa ketterältä ja elinvoimaiselta. Oikea liikuntatapa on tärkeää.

Karvapeite: Peitinkarva tiheä, karhea ja suora, lyhyestä keskipituiseen. Pohjavilla lyhyttä, rungonmyötäistä ja runsasta.

Väri: Hiekanvärisestä punaruskeaan, valkea, musta tai laikukas, mustan maskin kanssa tai ilman. Jos maski on, sen pitää olla symmetrinen. Musta maski on sallittu kaikissa väreissä. Valkeat merkit sallittu kaikissa väreissä. ”Bostonterrierikuvio” yleinen. Harmaa, brindle, black & tan tai kolmivärinen eivät ole hyväksyttäviä. Aavikon värit – hiekka, kulta, punainen tai kermanväri – ovat erittäin tyypillisiä.

Koko: Korkeus 50 – 60 cm. Urokset saavat olla huomattavasti suurempia kuin nartut. Paino 18 – 25 kg.

Virheet: Kaikki poikkeavuudet rotumääritelmästä. Kaikki rakennevirheet, jotka poikkeavat hyvä rakeenteisen koiran normeista. Kaikki mikä voisi estää elinmahdollisuudet aavikkoeläimenä.

HUOM: Uroksella pitää olla kaksi normaalisti laskeutunutta kivestä kivespusseissa.

FCI:n luokitus: ryhmä 5 ( pystykorvat ja alkukantaiset tyypit )

http://www.kennelliitto.fi/sites/default/files/attachments/rotumaaritelmat/fci_5/kaanaankoira129.pdf

4

135

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kiitto.

      Oho viden jälkeen väreissä sekosi;-)

      • kiito.

        Siis niinkus viiden värin:-) Aavikko Club Sulattaa pään ☆


    • noita rekkuja

      noita rekkuja ei joka paikassa näe.♡ ehkä näyttelyissä saattaa nähdä. Elokuussa messariin menossa♡

    • Kuvaz

      Työkiireitä.Kiitos oikaisusta...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.

      https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.
      Maailman menoa
      70
      4908
    2. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      11
      3349
    3. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      20
      2592
    4. Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet

      🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.
      Ikävä
      57
      1675
    5. Miksi pitäisit enemmän

      Minusta kuin siitä toisesta?
      Ikävä
      47
      1556
    6. Tämmönen höpsö

      Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress
      Suhteet
      44
      1336
    7. Mitä meidän välillä

      Tulee tapahtumaan vai tuleeko mitään?
      Ikävä
      94
      1302
    8. Alkuvuodesta poistuu työttömyyskorvaus kaikilta joilla on säästössä rahaa

      Tippuu korvaukselta iso määrä työttömiä.
      Maailman menoa
      217
      1057
    9. Hiljaisuus

      Tarkoittaa välinpitämättömyyttä, henkistä väkivaltaa ja kiusaamista. Olet valinnut hiljaisuuden.
      Ikävä
      71
      985
    10. IS Viikonloppu 29.-30.11.2025

      Antti Skytältä 3-tasoinen ristikko. Pääkuvassa on harhauttava elementti, mikä saattaa hidastaa myös muiden kuin minun ra
      Sanaristikot
      51
      875
    Aihe