jännite dc 48v ja 1000w
myös voi olla 300w ja kolme kappaletta =900w
saako jostain suomesta ja pirkanmaalta
ja paljonko maksaa ?
myös voi olla 300w ja kolme kappaletta =900w
saako jostain suomesta ja pirkanmaalta
ja paljonko maksaa ?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Vastuslanka googlehakuun ja löytyy paljonkin. Noilla sun alkuarvoilla on lähinnä arvaamista millaista ostaa. Mietippä tarkemmin miten selittäisit.
Joo kannattaisi kertoa miten pitkä / lyhyt lanka voi/pitää olla, kun lankaa on saatavana erilaisilla resistanssi / mitta arvoilla.
Sitten pitäisi tietää miten hyvin se pääsee jäähtymään / kuinka kuumaksi saa kuumentua että joku osaisi arvioida paljonko mittaa pitäisi olla ettei käy liian kuumana kestonsa tai ympäristön keston kannalta.
Noilla lähtötiedoilla voi ainoastaa kertoa että yhteen 1000W vastukseen tarvit yhden langan jonka resistanssi on 2,3 ohmia tai kolmen 333W tapauksessa rinnankytkettynä 3kpl 6,9 ohmin langan pätkää.
-Eli homma ei ole kovinkaan yksinkertainen ylipäänsä mitoittaa oikestikin toimivaksi saati sitten noilla lähtötiedoilla.
http://www.kerasil.fi/epages/Kerasil.sf/fi_FI/?ObjectPath=/Shops/Kerasil/Products/699710
http://www.elektrosavu.fi/kanthal-vastuslanka-p-962.html
www.elfaelektroniikka.fi/elfa3~fi_fi/elfa/init.do?toc=20149
Kanthal lankaa myy ainakin linkeistä löytyvät kaupat. Ei kovin arvokasta.
Bebekillä on myös jotain.
paljonko tarvin vastuslankaa siis pituus ?
Älä tee mitään...pysyt pitempään terveenä....
Mistä me tiedämme paljonko sinä luulet tarvitsevan, osta tarvitsemasi määrä äläkä kysele typeriä.
Pituus riippuu aivan paksuudesta joten laske itse ilmoittamiesi tehojen ym. perusteella...
Taas yksi uusavuton yrittää saada valmiita ratkaisuja!
en osaa laskea !
ps lanka saa tulla kuumaksi
ps ebaysta saa 9e kpl valmis
ei tartte alkaa miettimään paljonko tarvii !
http://www.ebay.com/sch/i.html?_odkw=DIVERSION DUMP LOAD 48v&_osacat=0&_from=R40&_trksid=p2045573.m570.l1313.TR0.TRC0.H0.X48v DIVERSION DUMP LOAD &_nkw=48v DIVERSION DUMP LOAD &_sacat=0
katsokaa ja ihmetelkää sähkömiehet
Sähän kyselit vastuslankaa etkä mitään lämmitysvastuksia...
Aivan eri asia.
sama asia ,sama lanka
Niistä vastuksista sitä lankaa saa, kun purkaa. Ja juuri oikean määrän.
Nurkista löytyy kaikenlaista vastuslankaa (Kanthal). Kerro langan vahvuus ja kuinka paljon tarvit, niin kerron sitten hinnan.
Jonkinlainen yhteystieto, niin asiat hoituu paremmin. :)