Lahja viisisuotiaalle...

Kummi

Hep!

Oisko kenelläkään kivoja ideoita kummitytön synttärilahjaksi? 5-vuotissynttärit on tulossa ja en tiedä yhtään mitä laittaisin. Työtön äidiltä jos kysyy, niin ei mitään saa tietenkään ostaa. olis kiva hankkia jotain sellaista, mikä on mieluisaa ja käytössä pidempään, ei siis krääsää.

Kiitos kaikille vastanneille!

5

890

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kummi

      Siis lahja viisivuotiaalle ja jos tytön äidiltä kysyy...sen siitä saa kun kirjoittaa nopeaan...

      • Minusta lahjaa kannattaa lähteä miettimään siltä pohjalta, mistä lapsi tykkää. Silloin sinun täytyy tietysti tuntea hänet jotenkin (tai kysyä vanhemmilta). Esimerkiksi jos hän on ahkera piirtäjä, osta hänelle piirustustarvikkeita. Tai palikoilla rakentelija, osta uusia osia hänen palikkasarjaansa tms. Tai tarjoa hänelle elämys; vie hänet lastenleffaan, jonka jälkeen hampurilaisbaariin tms. kivaa.


    • Äippä30v

      Itselläni on juuri 5-vuotta täyttävä tyttö. Hänellä on tällä hetkellä ylitse muiden Barbiet ja Baby Born tavarat.
      Lisäksi kaikki piirtämiseen liittyvät jutut ja roolivaatteet, varsinkin prinsessajutut.
      Myös musiikkivälineet (marakassit ym) kiinnostavat kovasti.
      Yksi elämysjuttu voisi olla mukava mikäli kummityttösi tykkää, vie hänet ratsastamaan jonnekin tallille.

      • 5v:n äiti

        Samat jutut ovat meilläkin in. Lisäksi kaikki hiusjutut ovat tärkeitä. Jos tytöllä on pitkät tai pitkähköt hiukset, hyvä lahja voisi olla joku meikkilaukun tyylinen pussukka, jossa olisi hyvä hiusharja ja erilaisia hiuslenkkejä, pinnejä ja muita hiusjuttuja. Omat kummityttöni ovat tykänneet sellaisesta kovasti, ja omakin tyttöni olisi varmasti ihan myyty, jos sellaisen paketin saisi.


      • kummitäti_25
        5v:n äiti kirjoitti:

        Samat jutut ovat meilläkin in. Lisäksi kaikki hiusjutut ovat tärkeitä. Jos tytöllä on pitkät tai pitkähköt hiukset, hyvä lahja voisi olla joku meikkilaukun tyylinen pussukka, jossa olisi hyvä hiusharja ja erilaisia hiuslenkkejä, pinnejä ja muita hiusjuttuja. Omat kummityttöni ovat tykänneet sellaisesta kovasti, ja omakin tyttöni olisi varmasti ihan myyty, jos sellaisen paketin saisi.

        Minulla on ihana kummipoika.Viisivuotislahjaksi ostin hänellä tiimarista pakkauksen kangasväritusseja ja sopivan kokoisen valkoisen t-paidan :) Yhdessä sitten pingotettiin paita jotenkuten pahviin ja pikku-ukko piirsi itelleen Hienon paidan! Minäkin sain piirtää vähän, heh. Olemme myöhemminkin piirtäneet yhessä lisää esim. lahjaksi, lapsen äipälle salaa oman paidan. Minusta huippu idea! Tuntui ihan nerolta olo :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomessa on meneillään boomereiden kosto

      1990-luvun lamassa osumaa saaneet sukupolvet toivovat sen jälkeen syntyneille sukupolville kärsimystä porvareita äänestä
      Maailman menoa
      102
      2829
    2. Petteri Orpon kommentti persujen väkivaltaan?

      Hiirenhiljaa taas on, kun Tampereella persulahkon ääriosasto pahoinpiteli kantasuomalaisen tytön. Missä on pääministeri
      Maailman menoa
      141
      2022
    3. IPCC romahtaa

      Mitenkäs tässä nyt näin kävi? Ilmastohourimoinnin tukijalka myöntää, ettei mitään ilmastokatastrofia olekaan. Eikös tääl
      Ilmastonmuutos
      59
      1982
    4. Toiko Helen laivalastillisen vieraslajeja Suomeen?

      Loviisan satamaan tuotiin laiva­lastillinen pähkinän­kuoria Norsun­luu­rannikolta Loviisan satamaan kiinnittyi vapun al
      Maailman menoa
      34
      1664
    5. Mitä ikävöit eniten

      kaivatussasi? 🫶
      Ikävä
      94
      1610
    6. Onko sinulla jalostettu koira? Nämä tekijät altistavat koiran sairastumiselle

      Moni Suomessa suosittu koirarotu on sairas ulkonäkökeskeisen jalostuksen ja ääripiirteiden vuoksi. Erityisesti tietyt t
      Koirat
      28
      1554
    7. Miten voit vain

      Olla kuin mitään ei olisi?
      Ikävä
      141
      1314
    8. Anabaptismin kirous

      Uudestikastetut lahkolaiset joutuvat valheen kierteeseen. He joutuvat herjaamaan lapsena saamaanssa kastetta nimeen Isä
      Kaste
      416
      1113
    9. kamera hakokylässä

      kamera kuvaamassa yleistä tietä laittomasti ristauksessa hakokylä-raatevaara!
      Hyrynsalmi
      21
      1039
    10. Robotiikka korvaa tulevaisuudessa seurustelusuhteet

      Haluan herättää keskustelua aiheesta. Asiantuntijoiden mukaan robottien kehitys on 10-15 vuoden päässä siitä että voidaa
      Sinkut
      257
      1019
    Aihe