Lahja viisisuotiaalle...

Kummi

Hep!

Oisko kenelläkään kivoja ideoita kummitytön synttärilahjaksi? 5-vuotissynttärit on tulossa ja en tiedä yhtään mitä laittaisin. Työtön äidiltä jos kysyy, niin ei mitään saa tietenkään ostaa. olis kiva hankkia jotain sellaista, mikä on mieluisaa ja käytössä pidempään, ei siis krääsää.

Kiitos kaikille vastanneille!

5

894

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kummi

      Siis lahja viisivuotiaalle ja jos tytön äidiltä kysyy...sen siitä saa kun kirjoittaa nopeaan...

      • Minusta lahjaa kannattaa lähteä miettimään siltä pohjalta, mistä lapsi tykkää. Silloin sinun täytyy tietysti tuntea hänet jotenkin (tai kysyä vanhemmilta). Esimerkiksi jos hän on ahkera piirtäjä, osta hänelle piirustustarvikkeita. Tai palikoilla rakentelija, osta uusia osia hänen palikkasarjaansa tms. Tai tarjoa hänelle elämys; vie hänet lastenleffaan, jonka jälkeen hampurilaisbaariin tms. kivaa.


    • Äippä30v

      Itselläni on juuri 5-vuotta täyttävä tyttö. Hänellä on tällä hetkellä ylitse muiden Barbiet ja Baby Born tavarat.
      Lisäksi kaikki piirtämiseen liittyvät jutut ja roolivaatteet, varsinkin prinsessajutut.
      Myös musiikkivälineet (marakassit ym) kiinnostavat kovasti.
      Yksi elämysjuttu voisi olla mukava mikäli kummityttösi tykkää, vie hänet ratsastamaan jonnekin tallille.

      • 5v:n äiti

        Samat jutut ovat meilläkin in. Lisäksi kaikki hiusjutut ovat tärkeitä. Jos tytöllä on pitkät tai pitkähköt hiukset, hyvä lahja voisi olla joku meikkilaukun tyylinen pussukka, jossa olisi hyvä hiusharja ja erilaisia hiuslenkkejä, pinnejä ja muita hiusjuttuja. Omat kummityttöni ovat tykänneet sellaisesta kovasti, ja omakin tyttöni olisi varmasti ihan myyty, jos sellaisen paketin saisi.


      • kummitäti_25
        5v:n äiti kirjoitti:

        Samat jutut ovat meilläkin in. Lisäksi kaikki hiusjutut ovat tärkeitä. Jos tytöllä on pitkät tai pitkähköt hiukset, hyvä lahja voisi olla joku meikkilaukun tyylinen pussukka, jossa olisi hyvä hiusharja ja erilaisia hiuslenkkejä, pinnejä ja muita hiusjuttuja. Omat kummityttöni ovat tykänneet sellaisesta kovasti, ja omakin tyttöni olisi varmasti ihan myyty, jos sellaisen paketin saisi.

        Minulla on ihana kummipoika.Viisivuotislahjaksi ostin hänellä tiimarista pakkauksen kangasväritusseja ja sopivan kokoisen valkoisen t-paidan :) Yhdessä sitten pingotettiin paita jotenkuten pahviin ja pikku-ukko piirsi itelleen Hienon paidan! Minäkin sain piirtää vähän, heh. Olemme myöhemminkin piirtäneet yhessä lisää esim. lahjaksi, lapsen äipälle salaa oman paidan. Minusta huippu idea! Tuntui ihan nerolta olo :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä Yllätti

      Kaivatussasi?
      Ikävä
      222
      2246
    2. Ei enää ulkoteltta ruokaa.

      Se oli sitten viimmeinen kerta kun tuonne teltalle menen.Laatu heikkenee joka vuosi ja annokset pienenee.Ei enää kiitos,
      Kuhmo
      52
      1332
    3. Jos sussa toisessa on yhtään miestä

      Ja kadut tekemisiäsi niin menet poliisin puheille, paljastat kaiken oman osuutesi ja kerrot mitä kaikkea se toinen on te
      Ikävä
      186
      1167
    4. Se katse...

      Täynnä rakkautta. Kunpa olisin tajunnut.
      Ikävä
      81
      996
    5. En ole hetkeen sinulle kirjoittanut nainen

      Vieläkin ajattelen sinua, jos voit uskoa. Tunteet minussa huutavat toivoa ja rakkautta, kun kylmä loogisuus taas pistää
      Ikävä
      56
      891
    6. 74
      849
    7. Muuttaisitko kaivattusi luokse

      heti asumaan? 🛒
      Ikävä
      100
      812
    8. Mitä eroavaisuuksia sinulla on

      kaivattusi kanssa? Esim. luonteessa. Haittaavatko erot vai ovatko vain rikkaus?
      Ikävä
      77
      747
    9. Martinan tyttärestä hieno haastattelu IL

      Martina on kasvattanut fiksun tyttären.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      360
      741
    10. Onnettomuus

      Olivatko paikkakuntalaisia, jotka menehtyivät?
      Virrat
      40
      731
    Aihe