talia

Ostin vanhan puttarin ja kysynkin että missäköhän olisi talikauppa josta saa taliboksiin talia.§
6215
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Hakusanalla vesivaseliini löytyy. Näissäkin on sitten eroja jotkut ovat kelvotonta lirua talipoksiin, esim. CRC vesivaseliini on huonoa tuohon tarkoitukseen

Äänestä
  • Miten tämä kelvottomuus ilmenee käytännössä? Itse olen käyttänyt motonetin vesivaseliinia. Aika laiska olen lisäilemäänkin, ehkä 200 mailin välein.

    Äänestä

Ei talipoksiin laiteta talia vaan vaseliinia, vedenkestävä jäykähkö vaseliini. Mutta jos talinauhat ovat kuluneet niin niitä saa putkiliikkeistä eri vahvuisina. Eli se iso poksimutteri vaan auki ja piikillä vanhat talinauharoippeet ulos sitten pyörittelee uuden nauhan ja kiristys. Tosin yleensä mutteria kierroksen kiristämällä veden tihkumionen loppuu kun nauha menee tiukemmeksi. Liika kiristys turmiollinen, leikkaa kiinni ja koko vannasputki pyörähtää tai se messinkinen poksilaakeripesä ja sitten vettä veneessä riittää.

Äänestä
  • Tuli tässä parikysymystä mieleen, voiko sen taliboxin avata veneen ollessa vedessä? Minulla on sellainen boxi, jossa on iso rasvakuppi jota pitäisi aina silloin tällöin kiertää sisäänpäin. Voiko sinne työntää liikaa sitä rasvaa?

    Äänestä

Lopettaakaa toi uunottaminen!
Tää hemmo voi olla tosissaan tai trollallaallaa.

Äänestä

13. On parempi, että vannasputki tihkuu koko ajan pilssiin. Se on veneelle hyväksi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


taliaivo kirjoitti:

Ostin vanhan puttarin ja kysynkin että missäköhän olisi talikauppa josta saa taliboksiin talia.§

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu