Vasikka loppukesäksi?

Vasikka-hullu

Voinko ottaa omakotitaloon vasikan lemmikiksi?
Pitäisin sitä lämpimässä tilavassa latotilassa, josta se pääsisi päivisin liikkeelle. Onko tällainen laillista?
Voiko vasikan edes ottaa kesäksi?

Pyydän: ASIALLISIA VASTAUKSIA!!!

6

273

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pientilan äijä

      Ymmärtääkseni omakotitalossakin saa pitää eläimiä, kunhan erinäiset eläinsuojelunäkökohdat huomioidaan. Eläintenpitopaikkaa koskevia määräyksia on myös noudatettava. En tosin ole koskaan kuullutkaan lämpimästä ladosta, mutta kai ne kaikki ovat näillä helteillä lämpimiä... Naudat tosin eivät tarvitse mitenkään erityisen lämpimiä tiloja. Viimeistä kysymystä en oikein ymmärrä: miksi ei voisi ottaa kesäksi??

    • karjonhoitaja

      Juu noista säädöksistä en ole ihan varma, mutta huomauttaisin että tietysti ihan riippuen siitä kuinka monta kuukautta meinaat vasikkaa pitää, niin ei se sitten välttämättä ole enää mikään pieni ja hentoinen lemmikki-höttö-möttö vaan kasvaa nekin. Mitään maito tai startti-juomavasikkaa ei kannata hankkia, joten jonkun kaksi-kolme kuisen vasun joutuisit kuitenkin ottamaan. Kannattaa kysyä joltain tilalta "lainaksi" vasikkaa koska sun pitää saada se sitten syksyllä sitten kunnon tiloihin ellet aio ihan lehmäksi asti pitää. Niin ja sekin lienee mainittava että kannattaa ottaa lehmävasikka sillä sonnivasikka on jo siinä yli puolivuotiaana hyvin hankala ja vaikea käsitellä. Sitä paitsi kaikki nautaeläimet tulisi opettaa, ei pelkäämään mutta kunnioittamaan hoitajaansa.

    • Ex mualainen

      Joskus ne vasikat ovat laumaeläiminä kovia ikävöimään lajitoveria.

      Kerran meillä oli liekaan sidottuna pieni vasikka kesällä niin kaukana muista naudoista, ettei se pystynyt niitä näkemään, niin se huusi surkeasti lähes koko ajan.

      Mutta kyllä se ihmistä pitää kaverinaan, eikä huuda niinä aikoina, jolloin sillä on seuraa. Yöllä se saattaa taas tuntea yksinäisyyttä.

    • Vasikka-hullu

      Kiitos vastauksista! Ja se "lato" on kylläkin jonkinlainen ulkovaja, mutta hahmottelin sen ladoksi! :)

    • vasujen hoitaja

      Mitä jos menisit käymään jollakin maitotilalla kotisi lähellä ja kysyisit saisitko ottaa jonkun vasikoista nimikkovasikaksesi, jota voisit käydä sitten vaikka päivittäin hoitamassa omistajien opastuksella?

    • näin se lon

      Ota ylämaalainen, menee ulkona ympäri vuoden.
      Ota kaksi niin niistä on seuraa toisilleen, pysyvät paremmin kotona.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olivia Oras kuollut

      Taidepariskunta Reijo Oraksen ja Johanna Oraksen ihana päivänsade. Liian nuorena lähti. Osanotto läheisille 🥲 IS
      Kotimaiset julkkisjuorut
      67
      1987
    2. Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.

      Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.
      Kajaani
      13
      850
    3. Mies sun käytös satutti...

      Mahdatko sitä ymmärtää...😔 Olisipa kaikki mennyt hyvin. Vaikea tästä on enää mitään ihanaa rakentaa.
      Ikävä
      52
      756
    4. Onko ankeampaa kyläpahasta kuin Haapavesi?

      Koiria kidutetaan, mustalaiset vie invaparkit, makkarakastike on finedining, kylät kuolee pois, nuoret häipyy pois ja ke
      Haapavesi
      43
      682
    5. Sukunimesi eka kirjain?

      🤗
      Ikävä
      43
      651
    6. Mies tykkään edelleen sinusta

      Harmittaa vaan tämä tilanne. Tai se kun ei ole mitään tilannetta.
      Ikävä
      47
      614
    7. Kerro vain.

      Lipsauta johtolanka...
      Ikävä
      80
      606
    8. Tönölän hukkaputki

      Tönölään rakennettiin kunnon hukkaputki verorahoilla. Ihmettelin tätä mökki sekamelskaa jo alunperin, Eikö tuollainen le
      Kuhmo
      35
      564
    9. Ei mitään käytöstä

      Ei Jumalauta. Videoidaan kun jollain hengenvaarallinen tilanne. Ja laitetaan nettiin. VITTU HÄPEÄ. Olisko kiva jos su
      Ähtäri
      29
      546
    10. 48
      531
    Aihe