Lieksassa eläminen on raskasta.Pitää venyttää joka sentti ,että pärjää päivästä toiseen.Toiset saa apua toiset ei.Sitten on kaikenlaisia rahan kerjuu paikkoja.Soitto ja pitää mennä,kun käsky käy.
Elämä
elämää
13155
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Kelle on kelle ei...raskasta.
Kannattaa muuttaa pois sieltä nääntymästä. Me muutettiin Joensuuhun vuosia sitten eikä olla kaduttu kertaakaan. Töitä, leipää ja hyvät palvelut äärellänsä.
Tullaan ehkä nyt pariksi päiväksi viikonlopun jälkeen käymään.
Lankkia naamaan niin pääset töihin missä mikä ei paljon paina. Lokoilet vaan nurmikolla päivät pitkät
Pikkusen heikko ja katkera itsetunto. Hahaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa...
Peräkammarinpoikako se siellä?
Se on tosi asia ,että kaikki eivät saa apua vaan rikkaat ovat leipäjonossa.Ne jotka tarvitsee ne eivät kehtaa mennä,kun rikkaat etuilee jonossa.Ajetaan mersulla,bemarilla ja sitten ku jonossa on oltu ja kassi saatu.Menevät kaljoille.Kalja paikkoja on tullut lisää köyhän rahalla elävät kaljapaikat.Mielummin juon kaljan,jos juon niin kotona.Kuka jaksaa samoja hoilottajia kuunnella jokaviikonloppu. Osasivat edes laulaa.Ja ne vain haluavat tulla tunnetuksi Lieksassa.Sossusta ei kehtaa hakea apua sinne pitäs olla sata lappua,mutta eivät kaikki niin tarvi tehdä.Vaan helpolla saavat rahat ja kalja kaupaan ja kapakkaan menevät netkin rahat.
Nimimerkki Ei ole helppoa. Sinähän olet kusiumpisekopää. Mee hoitoon helvetin tunari.
Rikkaat käy hoidossa ja ajaa Bemarilla ja kun saa hoidon niin sitten menee kaljalle. Köyhä ei saa hoitoa...
Rikkaat vaan ajaa Bemarilla sossun ovelle ja siinä eestaas.Köyhällä ei ole Bemaria eikä polkupyörälläkkäkään voi ajaa taaseestaas. Kyllä onniivvaikkeetaettä.
Lieksa, onnenmaa...
Kirjoittaja syö paskaa mene itse hoitoon ennen muita.Äläkä hauku.Köyhätkö pitäs tyytyä siihen mitä rikkaat käskee tehdä.HAH minä en ainkaan tee niin ku käskevät vain toisin.
Niinhän se on köyhän tehtävä niinkuin rikkaat käskee. Tyydyttävä siihen, mitä on, kun ei ole valtaa eikä rahaa. Jos et ole huomannut niin rahalla saa ja hevosella pääsee. Tee jotain itsellesi turha köyhäillä ja valittaa. Ei sängyn pohjalla makaajalle lennä paisti suuhun.
Noihin järjestöjen rahankeräyksiin ei kannata laittaa muuta kuin korekeintaan kapallinen paskaa, joutavia keräyksiä! Laittakoot kellä on rahaa ja ketä kiinnostaa!
Olen minäkin nähnyt kun mersut jätetään vähänmatkan päähän ja mennään hakemaan ilmaisia avustus elintarvikkeita!
Kuulkaapa te tyhjänpäiväset ajatelijat.On tehty ,mutta ei saatu mitään,kun elä pyhällä hengellä kiitos ja näkemiin.Oli hemmetin moinen nippu papereita.Niin ne ajavat mersulla hakemaan ruokaa.Te jotka annatte ruokaa kysykää oletko todella ruuan tarpeessa vai et.Ne säästävät kaljaan ruokarahat.Rikkaat kehtaa valittaa,kun joku pieni lasku tulee heille voi voi ,ku pitää pölyttää vähän raha nippua.Koko kaupunki virkailijat uudet sinne vanhat eläkkeelle.Ja rikkaat eivät edes jää eläkkeelle tulis siitä köyhälle työpaikka jollekin.Rikkan muksut ajaa mopollatai uudella pyörällä ja köyän kävelen tai vanhalla pyörällä.Rikkaat eivät ole katsomassa heidän perään vaan istuvat kaljoilla joka viikonloppu.