Luomusynnytys

Kolmas raskaus

Nyt tarvittais kokemuksia ja neuvoja luomusynnytykseen. Luonnollisia kivunlievityskeinoja, aromaterapiaa, akupunktiota ym...

8

280

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hei kolmas raskaus,
      itselleni kaikkein paras apu oli äitiysjooga, jossa kuulosteltiin omaa kehoa ja harjoiteltiin hengitystekniikkaa ("synnytyslaulua"). Onkohan paikkakunnallasi tai seudullasi jotain luomuhenkistä synnytysvalmennusta tarjolla tai doulaa, jonka kanssa voisit käydä läpi näitä kivunlievityskeinoja? Myös tens-laite on lääkkeetön kivunlievityskeino, sillä johdetaan sähköimpulssia selkään, jolloin se katkaisee kipuviestin aivoihin ja lievittä siten kipua. Monissa synnytyssairaaloissa on akupunktiota taitavia kätilöitä.

      Itse lueskelin myös paljon materiaalia bebesinfo.fi sivustolta sekä synnytyskertomuksia voimaannuttavan synnytyksen blogista (voimaannuttavasynnytys.blogspot.fi). Toivottavasti näistä ajatuksista pääset alkuun!

      Sinikka-pappi

    • s.j.m

      Siinäpäs oli kristillinen näkökulma. Kas kun ei samalla tehdä alkujumppana kumarrukset mekkaa kohti. Jos vielä tekee ristinmerkin ensiksi rintaan tulisi kerralla hoidettua suurimmat uskonnot...

      Millä pappi voi tommosen allekirjottaa??? Itse en olisi uskaltanu tunnustaa. hukassa on kirkko pahoin...


      Alottajalle: Ennen lääketieteen kehitystä, naiset synnytti saunas. Lämpö lievittää kipuja ja rentouttaa. Monissa sairaaloissa on sauna. Sen lisäksi suihku ja eteenkin kylpyamme on hyviä rentouttamaan. Vesisynnytyksiä saa jossain sairaaloissa. Kysele etukäteen. Itse helpotin oloa avautumisvaiheessa ammeessa. (Ne sairaalan ammeet on isompia kun kerrostaloissa...)
      Mutta kyllä mä nautin myös lääketieteen hienouksista puudutuksista...

      • 3*äiti

        Mulla takana kolme luomusynnytystä. Luomusynnytyksiä en itse halunnut saati suunnitellut vaan ne vaan tulivat ihan itsestään nopeiden synnytysten vuoksi. Tuska ja kipu on sanoin kuvaamaton, en suosittele kenellekkään. Varsinkin ensimmäisen synnytyksen jälkeen olin kuin maantien jyrän alle jäänyt ja kolme viikkoa kului ennen kuin pääsin istumaan edes toisella pakaralla vaivalloisesti.. itse suosittelen käyttämään kipulääkityksiä varsinkin jos kyseessä ensimmäinen lapsi. Oma vointi synnytyksen jälkeen on tärkeä asia ja se että voimat riittàvät vauvan hoitamiseen.


    • ROCK99

      LYÖMYSYNNYTYS ÖN KIVYLIÄS TÖIMENPIDE

    • lillun

      Hei! Minulla on yksi luomusynnytys takana.

      Huomasin, että supistukset on helpompi kestää, kun pitää kasvot rentoina. Keskity ihan kunnolla, ettet irvistä supistusten mukana. Muutenkin yritä pitää koko keho rentona. Toimi vaiston varassa, hae "turvallisen" ja mukavan tuntuista asentoa.
      Minulla "turvapaikka" oli pesukone. Se oli ainoa paikka mihin nojaaminen tuntui hyvältä.
      Lämmin suihku myös auttaa. Vokaalien ääntely auttaa ja rentouttaa. (aaaaaeeeeiiiiooouuuu)

      Tärkeintä on, että pysyt rentona, luotat kehoosi. Älä stressaa. Keskity vain pysymään rentona. Älä mene paniikkiin supistuksen tullessa, vaan keskity kestämään kipu pysymällä rentona ja hengittelemällä.

    • äiti vain

      Olen synnyttänyt kaikki kolme lastani ilman mitään kuvunlievitystä. Onneksi synnytykset olivat normaaleja ja nopeita.
      Hengittely ehkä auttoi vähän kipuun, samoin monitoriin tuijotus, jolloin näki, milloin supistus alkoi hellittää. Huutaminenkin ehkä auttoi. Aluksi auttoi käveleminen, mutta jouduin pian mittauslaitteisiin, enkä päässyt liikkumaan. Kun kätilö kävi, kyselin aina, kuinka kauan tämä vielä kestää. Mistäpä hän sitä olisi tiennyt, mutta kun hän sanoi, ettei mene enää kauan, se helpotti.
      Tilanne oli erittäin intensiivinen, ja takaraivossa oli tieto siitä, että tämä ei ikuisesti kestä ja että kohta minulla on lapsi. Se teki kivuista jotenkin positiiviset.
      Pelkkä ajatuskin, että joku olisi tullut hieromaan tms. oli kauhea. Viimeisen lapseni synnytinkin lähes yksin, soitin kelloa vasta kun alkoi ponnistuttaa. Ponnistusvaihe olikin sitten orgastinen kokemus.
      Kyllä synnytyskivut kestää kun ei muutakaan voi. Onneksi ne loppuvat kuin seinään, kun lapsi on maailmassa, ja unohtuvat pian.

    • Miesisä

      Synnytykseen kannattaa panostaa. Luomusynnytykseen.

      Kannattaa tutkia ennakkoon ja opiskella.

      Katso Youtubesta hyödylliset videot

      Aktiivinen synnytys ry

      vesisynnytys

      Haikarapesä

      Vammalan luonnollisen synnytyksen paikka

      Hollannin kotisynnytys

      Orgasminen synnytys

      ei rokotteille, ei k vitamiinille

      rintaruokkinta

      oman vesialtaan vuokraus

      synnyttäminen veteen

      kipu kannattaa, sillä se mittaa äidin rakkautta vauvaan

    • yx luomu

      Paras on asenne "minä en valita mistään, olen hiljaa niin kauan ku pystyn, kestän tämän ja katson loppuun saakka, vielä ei ole kaikista kivuliain hetki vaikka teenkin kuolemaa, minä synnytän luomusti kävi miten kävi".

      En toki suosittele tätä kaikille vaan tapauskohtaisesti. Jokainen on yksilö ja tapaukset yksilöllisiä.

      Kannattaa kuitenkin muistaa että luonnollinen kipu aiheuttaa kehossa luonnollisten kivunlievitysmenetelmien käyttöön oton. Jos koittaa kipua jotenkin ulkoisesti lievittää niin se hidastaa, vähentää kivunlievityshormonien toimintaa.

      Jokaisen tulee silti saada itse valita tapansa synnyttää, jos siihen on mahdollisuus.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vassarit kummittelee pääni sisällä joulunakin

      Hetki sitten alkoi punakapina. Joulupäivään mennessä ollaan jo Lindtmanin nuoruusvuosien näytelmäkerhossa. Tapaninpäivän
      Maailman menoa
      51
      2685
    2. Oho, köyhyys väheni Marinin hallituskaudella

      👋💥🤕 Tuonkin Marinin hallitus sössi --- Vuosien 2019–2023 sosiaaliturva- ja verotusperusteiden muutokset suhteessa h
      Maailman menoa
      91
      2325
    3. Kylläpä asiat onkin nyt hyvin verrattuna Sannan aikaan

      Sannan aikana aähkön alv oli 10%, nyt 25,5%. Ajatelkaa nytkin pörssisähkö on ilmaista, keskellä talvea! Bensan hinta on
      Maailman menoa
      6
      1689
    4. En tiedä mitä olet mulle

      Rakkauteni,ihastukseni,pakkomielteeni,mitä lie. Jokatapauksessa ajattelen sinua päivittäin lämmöllä ja haluan toivottaa
      Ikävä
      54
      1200
    5. Ukrainan raukkamainen isku Moskovaan.

      Pitikö isku tehdä juuri jouluna.Siinä saattoi jäädä joku lapsi isättömäksi.Kyseessä ei edes sotilaskohde.
      Maailman menoa
      277
      1063
    6. On mullakin

      Sua ikävä. En vain pysty siihen mitä toivot. Siksi toivon joskus että voisin vain olla hetken lähelläsi
      Ikävä
      69
      1055
    7. Mikä on kaunein naisennimi jonka tiedätte?

      Kotimainen tai ulkomainen.
      Sinkut
      71
      914
    8. Vittumaista Joulua Kuhmolaisille.

      Siinäpä se tiivistettynä.
      Kuhmo
      17
      900
    9. Ikävä edelleen sinua

      Tänään tunnen sen vahvasti. Kaipaan sinua elämääni. En haluaisi heittää hukkaan sitä mitä meillä oli, mutta ollaan aja
      Ikävä
      21
      800
    10. Sekaisin ihastuksesta

      Oletko mennyt joskus sekaisin ihastuksesta? Miten se on näkynyt, tuntunut tai saanut sinut käyttäytymään? Onko jotain, m
      Ikävä
      54
      761
    Aihe