Mistä saa yrttejä taimia ja siemeniä?

yrttipula

Nyt on pikkuhiljaa alkanut ärsyttämään.
Paikkakunnallani on prisman kesäpiha ja multasormi.Muuta ei ole.

Minulla on ollut wanhan mummonmökkini pihalla ollut jo muutaman vuoden harrastus,että nikkaroin yrttilaatikoita ja laitan jokaiseen laatikkoon yhden yrtin.
Mintut ja timjamit on,ruohosipulit ja kiinansipulit löytyy.Kaikki perusyryrttihöttö,joka on monivuotista ja kasvatettavaa ja muutenkin helposti löydettävissä supermarketeista ja mainitsemistani liikkeistä.Siis ruoanlaiton perusyrtit löytyy.Laatikoita on 15 tänä vuonna.Lisää pitäs nikkaroida.Yritän sellasta luostaripuutarhaa kivettyine polkuineen.

Nyt tuli ongelma.En löydä erikoisempia yrttejä mistään.Hätätilanteessa aloin jo istuttelemaan luonnonkasveja,kuten mäkikuismaa ja siankärsämöä.Tänä vuonna jopa onnistuin löytämään venäläisen rakuunan taimen,joka oli paikkakunnallani aikamoinen harvinaisuus.

Mistä saan noita perinneyrttejä.Mataraa ja sellaista.Lipstikan siemenkylvö on mennyt jo pari vuotta poskelleen.Tarvitsen siis yrttitaimia.Kuka niitä myy?
Postimyynnissä ei taida olla mitään?

7

1489

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • poltinkarva

      Virosta, seemnemaailm.ee saa yrttien siemeniä. Maatiaisen siemenvälityksestä voipi myös katsella.

    • Jallu 03
    • siemen

      Excotik Gardenista saa kaikkia siemeniä tilattua.

      • yrttihulluus

        Hyötykasviyhdistys Pähkylä http://hyotykasviyhdistys.fi/shop/siemenluettelo-2015/
        http://www.kraeuter-und-duftpflanzen.de/
        https://www.richters.com/

        latinalainen nimi hakuseen, saat nimen eri kielillä http://u1356n3.webpool006.dandomain.dk/


    • tarha-Tiina
    • Anonyymi

      Voi hyvä tavaton! Minulla vanha kunnon maalaislipstikka on päässyt ryöstäytymään valloilleen. Onhan se komea kasvi, melkein parimetrinen, Ja tuoksuu - maalaiselta.
      Lipstikka on kertakaikkisen mainio lisä perunasoppaan kuivattuna. Sidot rehevät oksat nippuina kuivumaan keittiön hellan luukun vetimestä, Tällä hetkellä työntyy maasta urheasti neljä komeaa puskan alkua. En sitten millään raaski kaivaa niitä ylös juurineen. Ostin kuivurin, jolla ehkä pystyn rationalisoimaan lipstikan kuivumimista, Kun lehdet ovat kuivuneen, ei muuta kuin riipimään. Lehdet murskautuvat helposti myös sormissa hiertämällä. Siemeniä saisi minulta syksyllä tuleentumisen jälkeen, Paras mauste!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinasta hieno juttu Suomen suurimmassa lehdessä

      Hienossa haastattelussa Martina kertoo mielenkiintoisesta elämästään kauniine kuvineen. Jutusta selviää muun muassa, ett
      Kotimaiset julkkisjuorut
      363
      1860
    2. Kaukosuhteet.

      Mitä mieltä olette kaukosuhteista ja siitä että asutaan ainakin alkuun hyvin kaukana toisistaan niin että irl tapaamaan
      Sinkut
      348
      1750
    3. Nyt se on todistettu virallisesti. Suomalaiset ovat maailman tyhmimpiä.

      Suomessa on suurin usko massamediaan. Tämä sellittää paljon, miksi Suomi on tehnyt tyhmiä ratkaisuja historiassa. Mentii
      Maailman menoa
      308
      1350
    4. RKP suostuu jatkamaan, jos PS tekee myönnytyksiä maahanmuuttoasioissa

      Purra sanoi aikaisemmin ettei PS tingi enää yhtään. Pattitilanne.
      Maailman menoa
      244
      847
    5. Rällääjä bemari

      Joku vanha 5-sarjalainen bemari rällää hirveällä ylinopeudella tässä kylillä. Poliisia ei näy mailla halmeilla. Kohta sa
      Kiuruvesi
      29
      795
    6. Minua hävettää että olin joskus kanssasi

      Tai suorastaan oksettaa 😅😅
      Ikävä
      37
      781
    7. Kaipaan piristystä!

      Elämä potkii päähän. Voisko joku kertoa jotain hyviä juttuja? Vitsejä, ihan mitä vaan hauskaa.?
      Sinkut
      142
      767
    8. Jopa 35-vuotiaiden naisten kuolemissa on nyt hälyttävä piikki

      Jopa 35-vuotiaiden naisten kuolemissa on nyt hälyttävä piikki – Erikoislääkäri antaa tarkat neuvot, mitä pitää muuttaa
      Maailman menoa
      56
      711
    9. Onkohan sinun tunteesi lopullisesti ohi

      Minusta tuntuu, että alan olemaan itse jo aika rikki. Haluaisin tutustua, mutta mitään ei tapahdu. Minun syytä se on, i
      Tunteet
      35
      685
    10. No persut, päättyikö ne neuvottelut nyt?

      Hyvä RKP! 🤣🤣🤣
      Maailman menoa
      184
      649
    Aihe