Nyt on pikkuhiljaa alkanut ärsyttämään.
Paikkakunnallani on prisman kesäpiha ja multasormi.Muuta ei ole.
Minulla on ollut wanhan mummonmökkini pihalla ollut jo muutaman vuoden harrastus,että nikkaroin yrttilaatikoita ja laitan jokaiseen laatikkoon yhden yrtin.
Mintut ja timjamit on,ruohosipulit ja kiinansipulit löytyy.Kaikki perusyryrttihöttö,joka on monivuotista ja kasvatettavaa ja muutenkin helposti löydettävissä supermarketeista ja mainitsemistani liikkeistä.Siis ruoanlaiton perusyrtit löytyy.Laatikoita on 15 tänä vuonna.Lisää pitäs nikkaroida.Yritän sellasta luostaripuutarhaa kivettyine polkuineen.
Nyt tuli ongelma.En löydä erikoisempia yrttejä mistään.Hätätilanteessa aloin jo istuttelemaan luonnonkasveja,kuten mäkikuismaa ja siankärsämöä.Tänä vuonna jopa onnistuin löytämään venäläisen rakuunan taimen,joka oli paikkakunnallani aikamoinen harvinaisuus.
Mistä saan noita perinneyrttejä.Mataraa ja sellaista.Lipstikan siemenkylvö on mennyt jo pari vuotta poskelleen.Tarvitsen siis yrttitaimia.Kuka niitä myy?
Postimyynnissä ei taida olla mitään?
Mistä saa yrttejä taimia ja siemeniä?
8
2139
Vastaukset
- poltinkarva
Virosta, seemnemaailm.ee saa yrttien siemeniä. Maatiaisen siemenvälityksestä voipi myös katsella.
- yrttihullun vinkkiä
http://www.yrttitarha.fi/tietopankki/kansanperinne/puutarha.html
hajustelemalla eri tarhoissa
http://www.mtt.fi/met/pdf/met125.pdf
Hyötykasviyhdistys
http://www.hyotykasviyhdistys.fi/tuoteluettelo
taimitori jne 4.9.2014 (to) 15.00-18.00
Annalan syystori
Myyntipöydät notkuvat syksyn satoa, taimia syysistutuksiin, kukkia, säilykkeitä ja tietenkin kahvila. TERVETULOA! [email protected] osoitteseen tai puhelimitse 09-434 2350.
http://turunmessukeskus.fi/messut-ja-tapahtumat/turun-ruokamessut/perinnekasvikset-ruokakulttuurimme-rikkaus-seminaari
http://www.puutarhaliitto.fi/index.php?section=51
- Jallu 03
Itsellä on keittiössä roikkumassa tommosia boskken yritti ruukkuja basilikaa oreganoa ja sain nokkosen kasvamaan myös:
http://www.keittiovaline.fi/epages/Kaupat.sf/fi_FI/?ObjectPath=/Shops/Hopia/Products/5060
Nyt kiinnostaa chilin kasvattaminen... - siemen
Excotik Gardenista saa kaikkia siemeniä tilattua.
- yrttihulluus
Hyötykasviyhdistys Pähkylä http://hyotykasviyhdistys.fi/shop/siemenluettelo-2015/
http://www.kraeuter-und-duftpflanzen.de/
https://www.richters.com/
latinalainen nimi hakuseen, saat nimen eri kielillä http://u1356n3.webpool006.dandomain.dk/
- tarha-Tiina
- Anonyymi
Voi hyvä tavaton! Minulla vanha kunnon maalaislipstikka on päässyt ryöstäytymään valloilleen. Onhan se komea kasvi, melkein parimetrinen, Ja tuoksuu - maalaiselta.
Lipstikka on kertakaikkisen mainio lisä perunasoppaan kuivattuna. Sidot rehevät oksat nippuina kuivumaan keittiön hellan luukun vetimestä, Tällä hetkellä työntyy maasta urheasti neljä komeaa puskan alkua. En sitten millään raaski kaivaa niitä ylös juurineen. Ostin kuivurin, jolla ehkä pystyn rationalisoimaan lipstikan kuivumimista, Kun lehdet ovat kuivuneen, ei muuta kuin riipimään. Lehdet murskautuvat helposti myös sormissa hiertämällä. Siemeniä saisi minulta syksyllä tuleentumisen jälkeen, Paras mauste! - Anonyymi
Oon tilannut ihan Suomesta eli https://www.siemenkauppa.com
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään
"Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El1436738MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!
Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny615843Orpon hallitus paskoi kaikki hommat
ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.884509NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu
narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun994426Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois
Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja1574241Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?
Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.921600- 3951490
- 821349
HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta
Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a301335Onko kaivattusi muuttunut sinä aikana
Kun olet hänet tuntenut? Jos, mihin suuntaan? Mistä epäilet muuttumisen johtuneen?421122