Mistä saa yrttejä taimia ja siemeniä?

yrttipula

Nyt on pikkuhiljaa alkanut ärsyttämään.
Paikkakunnallani on prisman kesäpiha ja multasormi.Muuta ei ole.

Minulla on ollut wanhan mummonmökkini pihalla ollut jo muutaman vuoden harrastus,että nikkaroin yrttilaatikoita ja laitan jokaiseen laatikkoon yhden yrtin.
Mintut ja timjamit on,ruohosipulit ja kiinansipulit löytyy.Kaikki perusyryrttihöttö,joka on monivuotista ja kasvatettavaa ja muutenkin helposti löydettävissä supermarketeista ja mainitsemistani liikkeistä.Siis ruoanlaiton perusyrtit löytyy.Laatikoita on 15 tänä vuonna.Lisää pitäs nikkaroida.Yritän sellasta luostaripuutarhaa kivettyine polkuineen.

Nyt tuli ongelma.En löydä erikoisempia yrttejä mistään.Hätätilanteessa aloin jo istuttelemaan luonnonkasveja,kuten mäkikuismaa ja siankärsämöä.Tänä vuonna jopa onnistuin löytämään venäläisen rakuunan taimen,joka oli paikkakunnallani aikamoinen harvinaisuus.

Mistä saan noita perinneyrttejä.Mataraa ja sellaista.Lipstikan siemenkylvö on mennyt jo pari vuotta poskelleen.Tarvitsen siis yrttitaimia.Kuka niitä myy?
Postimyynnissä ei taida olla mitään?

8

2139

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • poltinkarva

      Virosta, seemnemaailm.ee saa yrttien siemeniä. Maatiaisen siemenvälityksestä voipi myös katsella.

    • Jallu 03
    • siemen

      Excotik Gardenista saa kaikkia siemeniä tilattua.

      • yrttihulluus

    • tarha-Tiina
    • Anonyymi

      Voi hyvä tavaton! Minulla vanha kunnon maalaislipstikka on päässyt ryöstäytymään valloilleen. Onhan se komea kasvi, melkein parimetrinen, Ja tuoksuu - maalaiselta.
      Lipstikka on kertakaikkisen mainio lisä perunasoppaan kuivattuna. Sidot rehevät oksat nippuina kuivumaan keittiön hellan luukun vetimestä, Tällä hetkellä työntyy maasta urheasti neljä komeaa puskan alkua. En sitten millään raaski kaivaa niitä ylös juurineen. Ostin kuivurin, jolla ehkä pystyn rationalisoimaan lipstikan kuivumimista, Kun lehdet ovat kuivuneen, ei muuta kuin riipimään. Lehdet murskautuvat helposti myös sormissa hiertämällä. Siemeniä saisi minulta syksyllä tuleentumisen jälkeen, Paras mauste!

    • Anonyymi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      74
      6334
    2. MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!

      Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny
      Henkirikokset
      41
      5408
    3. Orpon hallitus paskoi kaikki hommat

      ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.
      Maailman menoa
      61
      4264
    4. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      73
      4132
    5. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      67
      3891
    6. Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?

      Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.
      Ikävä
      74
      1218
    7. Tylsille treffeille

      Hiljaisen ukon kans nuotiolle?
      Tunteet
      327
      1092
    8. Anteeksi kaikesta...

      Olin tosi hölmö...
      Ikävä
      60
      1050
    9. Onko kaivattusi muuttunut sinä aikana

      Kun olet hänet tuntenut? Jos, mihin suuntaan? Mistä epäilet muuttumisen johtuneen?
      Ikävä
      32
      870
    10. Toivotko, että

      Toivotko, että hän yrittäisi jutella sinulle? Vai toivotko, että itse voisit mennä juttelemaan?
      Ikävä
      62
      821
    Aihe