Kertokaapa miten m/v-kuvien toonaus tehdään?
Toner
5
523
Vastaukset
- HMJ
Yksinkertaisimmillaan se tapahtuu laimentamalla tooneria ohjeen mukaan, ja liottamalla kuvaa siellä määrätyn ajan, esim. 0,5-5 minuuttiin.
Toonereita on erilaisia, jotkut sävyttävät kuvia ja jotkut parantavat niiden säilyvyyttä tai molempia yhtäaikaa.
Jotkut toonerit tarvitsevat valkaisukäsittelyn ennen varsinaista toonausta, valkaisuaine tulee toonerin mukana.
Linkki:
www.arkistovedos.fi- Veke Kuvakolli
kokemusta on kahdesta sävyttäjästä, toinen tekee sinistä ja toinen seepia-ruskeaa. Eli reagoivat paperissa olevan hopean kanssa ja siitä se lähtee värittymään. Kuvan pitäs olla kunnolla pesty ja kiinnitettykin, koska valkoisella alueella voi olla hiukan sitä hoppeeta joka menee vaaleansiniseksi ja tavallaan pilaa tuloksen. Jos oikein näppäriä ollaan, niin voi sitä tooneria levittää pensselillä vain niihin osiin kuvaa, johon haluaa jotain kicksejä harkinnan mukaan ja tuloksen näkee siinä ihan päivänvalossa kehittyvän, koska paperihan on jo valottunut pimiössä ja nyt vaan sävytellään. Olennainen pointti, jos ei sitä tullut ajatelleeksi, työskentelyn kannalta.
- T. N.
Yleisin ja kaupoista helpoimmin löytyvä lienee Agfan Viradon. Nämä seleenitoonerit on niin kovia myrkkyjä että Suomessa on lähes rikollista pitää niitä kaupan, valitettavasti.
Tämä Agfa, jota jonkin verran olen käytellyt, on rikkisävyte, joka samalla parantaa kuvan säilyvyyttä. Pullon kyljessä on lantrausohjeet ja ajat. Eri paperilaadut reagoi erilailla, koska tarkoitus ei ole värjätä kuvaa vaan värimuutos on säilyvyyden kylkiäinen. Joissain muovipapereissa ruskistumista hädintuskin huomaa, mutta esim Agfan MCC 118 muotokuvapaperi, se moniasteinen, mattapintainen baryyttipohjainen ruskistuu todella kauniisti 20-luvun antiikkikuvan kaltaiseksi noin kahden minutin sävytyksellä.
Viradon haisee hirveelle, joten kunnon imuri altaan päälle tai voihan niitä kesällä tehdä vaikka ulkona. Tärkeintä on vedoksen kunnollinen kiinnitys ja täydellinen peseytyminen ennen sävytystä. Kiinnitejäämä reagoi Viradoniin muodostaen korjaamattoman läikän, homma pilalla ja v****taa. Kodakin HCA, Tetenalin Lavaqik tai vastaava "kiinnitteentuhooja" on syytä olla prosessissa mukana. Laimennettu ei säily montaa päivää, muistelen, joten kannattaa keskittää käsiteltävät yhteen kasaan, jo hajunkin vuoksi.
Agfan sivuilla factat.
http://www.agfa.com/photo/products/professional/chemicals/auxiliaries/
Ihan asian sivusta, tässä erään vanhalla tekniikalla tehdyn näyttelyn prossessointi :
http://oulu.ouka.fi/ppm/tilapaisnayttely/onnen_aika/onnen_aika_valokuvaus.htm#2.7_Loppuvaiheet- Tömppö
Viradonistahan tuli muutamia vuosia takaperin "NEW"-versio EU-säännösten takia. Se oikea viradon ei läpäissyt niitä lakeja. Tämä Viradon-New on muuten aivan samaa, kuin se vanhakin, mutta laimennettu kylmästi vedellä.
- T. N.
Tömppö kirjoitti:
Viradonistahan tuli muutamia vuosia takaperin "NEW"-versio EU-säännösten takia. Se oikea viradon ei läpäissyt niitä lakeja. Tämä Viradon-New on muuten aivan samaa, kuin se vanhakin, mutta laimennettu kylmästi vedellä.
Valitettavaa. Toivottavasti haju on tallella?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?
Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k2494257Vassarit kummittelee pääni sisällä joulunakin
Hetki sitten alkoi punakapina. Joulupäivään mennessä ollaan jo Lindtmanin nuoruusvuosien näytelmäkerhossa. Tapaninpäivän402499Onko 65-vuotias liian vanha lähtemään rintamalle?
Suomessa reserviläisikä nousee ensi vuoden alusta 65 ikävuoteen. Jatkossa asevelvollinen kuuluu reserviin sen vuoden lop5032112Oho, köyhyys väheni Marinin hallituskaudella
👋💥🤕 Tuonkin Marinin hallitus sössi --- Vuosien 2019–2023 sosiaaliturva- ja verotusperusteiden muutokset suhteessa h582092Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn431820Yksikään persu ei ole saanut Nobelin palkintoa
Kertoo paljon persujen älyn puutteesta. Demareista mm. Ahtisaari on kyseisen palkinnon saanut.1031694Kohuotsikoihin nousseet Aku Hirviniemi ja Mikko Leppilampi jouluna tv:ssä!
Täydellinen joulu -leffassa on iso kaarti suomalaisia näyttelijöitä. Mukana mm. Elena Leeve, Antti Luusuaniemi sekä koh251568Kylläpä asiat onkin nyt hyvin verrattuna Sannan aikaan
Sannan aikana aähkön alv oli 10%, nyt 25,5%. Ajatelkaa nytkin pörssisähkö on ilmaista, keskellä talvea! Bensan hinta on31561Ex-Puoli seitsemän juontaja Anniina Valtonen yllättää - Uudessa roolissa tv:ssä!
Monen suosikki Anniina Valtonen tv:ssä! Valtonen on tuttu Ylen meteorologina, mutta hän juonsi myös Puoli seiskaa. Nyt A411291Mitä metsaman tuottaa
Törkypuhetta, ahdistusta, pahaa mieltä, riitaa, eripuraa, köyhien menestymättömien ja maattomien kurjien vähättelyä. Sit1211156