Allergiat, diabetes ja mm. skeleroosi (kudosten kovettuminen). Ovat yleistyneet viime vuosina (vuosikymmeninä). http://www.iltalehti.fi/terveys/2014072218510038_tr.shtml
Rokotuksella (alun perin) on tarkoitus tuoda pieni määrä toimintakyvytöntä taudin aiheuttajaa elimistöön, jolloin keho kehittää puolustuksen kyseistä tautia vastaan. Eikö siis myös ed.main. tautien ennaltaehkäisemiseksi voisi antaa bakteeriannoksia?
En tietysti tarkoita rokotuksia, vaan lähinnä lisäravinnetta, jolla treenata kehon puolustuskykyä, tai ainakin antaa sille muuta tekemistä kuin hyökätä omaa kehoa vastaan.
Okei, ajatus lääkkeestä on tietysti haihattelua, koska kukaan ei voi tuoda markkinoille tabua joka voi tappaa silloin tällöin ihmisiä, joiden elimistö ei pärjäisi edes lisäravinteelle.
Mutta mutta, kehitellään kuitenkin ajatusta. Lapset joiden kotona on koira, tai joilla on mahdollisuus juoda lätäköstä (ilman että hysteerinen hoitotäti lähetä vatsanhuuhteluun) tai leikkivät navetalla, kärsivät harvemmin aikuisenakaan allergioista.
Voisinko siis esimerkiksi minä altistaa kehoani bakteereille? Mitä pitäisi nauttia, multaisia porkkanoitako, vai pitäisikö haistella jokaisen vastaan tulevan koiran takapää, ennen kuin saa tekemistä puolustusjärjestelmälleen?
Bakteerit?
2
269
Vastaukset 2
- Kakkaako2
Lisätään vielä tuon IL:n jutun avainkohta, joka kuuluu noiden hakasulkujen sisälle:
Näiden sairauksien yleistyminen johtuu henkilökohtaisen hygienian parantumisesta, tutkijat toteavat. Kun keho ei altistu edes pienille bakteereille, immuunijärjestelmä ylireagoi helposti jopa kaikista pienimpiin hyökkäyksiin sitä vastaan.- vastustuskykyä
Niinpä altistuu. Jo toinen pokiontelo- ja nielutulehdus tänä syksynä. Mutta nämä menee ohi ilman mitään kuureja. Riittävän kovat särkylääkkeet kehiin niin kyllä se siitä. Panacod poistaa tehokkaasti kivut. Tulee vastustuskykyä bakteereita vastaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1791742
Muistakaa pojat tämä.
Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.109913En ehkä onnistu siinä
Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.58745Mitä mieltä olet?
Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo107734Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin
Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset207664- 133628
- 51585
Pahoin pelkään nainen
että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus51562Viesti jonka haluaisit lähettää...
hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä19558- 37546