Raspberry Pi palvelin

jannej

Miten Raspberry Pin /var/www -kansion saisi yksinkertaisesti nettiin julkiseksi?

4

350

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • eeeeeee

      mene osoitteeseen 192.168.1.1 kirjaudu modeemin tunnuksilla ja valitse advanced > port forwarding tai forwarding sitten valitse create ja kirjoita rpi ip osoite ja porttiin 80 ulos ja sisään valitse Tcp/Udp protogollaksi ja ulkoiseksi ipksi 0.0.0.0

      • Voi_toimia

        Toimii jos saa operaattorilta julkisen IP-osoitteen. Osa liittymistä on operaattorin NAT:in takana ja niissä liittymissä konetta ei saa nettiin näkymään millään (paitsi liittymää vaihtamalla).

        Niin ja tuo modeemin hallintaliittymä voi olla muussakin osoitteessa kuin 192.168.1.1 eli jos tuo ei toimi niin modeemin ohjekirja esiin ja tarkistamaan oikea osoite.


      • 102030405060
        Voi_toimia kirjoitti:

        Toimii jos saa operaattorilta julkisen IP-osoitteen. Osa liittymistä on operaattorin NAT:in takana ja niissä liittymissä konetta ei saa nettiin näkymään millään (paitsi liittymää vaihtamalla).

        Niin ja tuo modeemin hallintaliittymä voi olla muussakin osoitteessa kuin 192.168.1.1 eli jos tuo ei toimi niin modeemin ohjekirja esiin ja tarkistamaan oikea osoite.

        Operaattoreilta saattaa saada julkisen IP:n ihan normaaliinkin liittymään.

        Esim. DNA:lla pitäisi onnistua yhteysasetuksia vaihtamalla, ohjeet on DNA:n sivuilla. Onnistunee muillakin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kotihoito suomussalmella

      Mitämieltä ootte suomussalmen kotihoidosta?
      Suomussalmi
      40
      5585
    2. Maataloustuet pois

      Jokainen maksakoon harrastuksensa itse. Eihän golfin peluutakaan maksa yhteiskunta.
      Maailman menoa
      223
      4541
    3. Joko alkaa menemään tajuntaan tämä yliluonnollinen yhteys?

      Varmaan pikkuhiljaa. Muista olla kiltisti ❤️
      Ikävä
      36
      4484
    4. Australia, Britannia ja Kanada tunnustivat Palestiinan

      Aikooko Petteri Lapanen pysytellä persujen ja uskovaisten panttivankina ja jättää Suomen historian väärälle puolelle?
      Maailman menoa
      72
      4295
    5. Kohtalokas laukaus

      IL 20.9.25 "Ihminen kuoli baarin edustalla Kajaanissa Poliisi ei epäile tapauksessa rikosta." "Kajaanin keskustassa on k
      Kajaani
      26
      4262
    6. Työeläkkeen saamiseksi olisi tehtävä töitä

      Meillä on Suomessa iso joukko ihmisiä, joilla olisi vielä työkykyä jäljellä, mutta joilta puuttuu arjesta mielekäs tekem
      Maailman menoa
      160
      3765
    7. Mitä juuri sinulle kuuluu?

      Tänään? Rehellisesti.
      Ikävä
      92
      3112
    8. Joulukinkku NYT

      Sian kankuista tulee vielä pula. Nyt on oikea aika hankkia joulukinkku.
      Maailman menoa
      20
      3035
    9. Muistattekos kun Sannan aikana suomalaisten varallisuuteen lisättiin viidennes

      Köyhät voittivat eniten mutta rikkaimmat kuitenkin köyhtyi!
      Maailman menoa
      27
      3021
    10. Linux Mint asennus kaatuu heti alkuun

      Tulee kernel panic BIOS-tekstin jälkeen. Yritän ensimmäistä kertaa asentaa Linux Minttiä vanhalle Windows 10 -läppärill
      Apua aloittelijalle
      10
      2140
    Aihe