Onko minulla raskauden aikainen masennus?

VäsynytVästäräkki

Onko sellaista? Olen ollut hiton väsynyt oikeastaan koko raskauden ajan. On ollut pahoinvointia, kipuja, puhkesi rdiabetes ja huolta vauvan kasvusta. Nyt olen ihan viimeisilläni ja en millään tahdo jaksaa hoitaa 2,5vuotiasta esikoistamme. Mies hoitaa ja isovanhemmat häntä paljon mutta aina sekään ei ole mahdollista. Se myös ahdistaa ja luo huonoa omatuntoa lasta kohtaan. Lapseni myös aistii ja selvästi kärsii etten hänen kanssaan jaksa touhuta juurikaan. Ennen raskautta rakastin tehdä yhdessä hänen kanssaan kaikenlaista. Nyt pelkään jääväni hänen kanssaan kahden koska en jaksa touhuta. Kaikki tuntuu jotenkin pakolliselta suorittamiselta.

Tänään päiväunille meno oli kamalan vaikeaa. Lapsi vehtasi ja pyöri eikä tahtonut millään asettua nukkumaan. Yritin nukuttaa häntä viereeni parisängyssä. Hän melkein potkaisi minua mahaani jolloin suutus/väsymyspäissäni läppäsin häntä pyllylle melko napakasti. Säikähdin käytöstäni kovasti. Lapsi ei tainnut olla moksiskaan mutta silti! Löin lastani! En voi sellaista hyväksyä enkä uskoa itsestäni millään! Mitä minun pitäisi tehdä? Pelkään sekoavani ja tekeväni vielä jotain kamalampaa lapselleni, jota rakastan!

4

219

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • siiri8

      Hei!
      Mistä päin olet? Suosittelisin itse hyvinvointiohjaajaa,jolla itse kävin kun oli raskauden aikainen masennus. Multa saa yhteystiedot,jos haluat.

    • Kysy neuvolasta

      Oletko ottanut asiaa puheeksi neuvolassa? Jos et niin varmasti kannattaisi. Sieltä saat oikeanlaista apua sillä siellä on ammatti-ihmisiä, jotka osaavat sanoa oletko masentunut vai et.

    • En tiedä onko

      masennusta, vai pelkkää väsymystä. Itsellä 3kk vanha vauva ja mua ei pänni mikään muu, kuin tämä jatkuva kotona istuminen. Päivät kuluvat tappavan hitaasti kelloa tuijottaen. Odotan vain, koska lapsi kasvaa ja sen kanssa voi tehdäkin jotain.

    • väsynytkaikkeen

      Minä olen 8 kuulla raskaana ja kaikki masentaa. Haluaisin harrastaa, tehdä työtä ja elää normaalisti, muttakun ei ole mitään tekemistä ja mitään ei saa tehdä. Itsellekkin tulee kamalia raivo kohtauksia jonka jälkeen aina pelkään että suutun vielä joku päivä enemmän ja lyön kunnolla tosin avopuolison kanssa. En halua mennä puhumaan kenellekkään psykiatreille haluaisin vain ystävän jolle voisi puhua kaikenmikä mieltä painaa. Tuntuu niin yksinäiseltä maata vain päivästä toiseen samaa lamppua tuijottaen ja miettien kuinka hauskaa oli ennen. Avopuoliso ei ymmärrä vaikka olen hänelle puhunut kuinka masentaa mutta hänen mielestä se on ihan normaalia ja minun pitää vain jaksaa odottaa. En tykkää käydä missään sillä tunnen oloni todella turvonneeksi ja rumaksi. No onhan niitä kiloja tullut jo 20kg sekin masentaa ja tulee huono omatunto kun syö. Olen aina ollut todella tarkka syömisestäni ja kropastani ja nyt tuntuu että menetän kaiken. Ensimmäiset raskausarvetkin tulivat ja ne olivat kova kolaus omalletunnolle. Olen miettinyt onko tämä masennusta vai normaalia... pelkään että järki menee ennenkuin pääsen synnärille.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olen tumma ja tulinen

      Ja vielä suora - en ollut sinua varten. n to m
      Ikävä
      123
      776
    2. Mitä kysyisit

      Mihin haluaisit vastauksen häneltä eli mitä kysyisit?
      Ikävä
      81
      706
    3. Tunnustuksia

      Haluatko tunnustaa jotain, mitä on sydämelläsi?
      Ikävä
      56
      678
    4. Sä et vaan töllö tajua että rakastuin

      Mikä stana siinä on niin vaikea ymmärtää?! Täh
      Ikävä
      46
      583
    5. Mitä luulet

      Mitä luulet kaivattusi ajattelevan sonusta? Onko jotain mitä haluaisit oikaista hänelle?
      Ikävä
      40
      577
    6. Kerro jokin

      👻 tarina
      Ikävä
      60
      542
    7. Luule ja ajattele minusta

      mitä tykkäät nainen, olet ajat sitten antanut itsestäsi ihan omanlaisen kuvan.. 😅
      Ikävä
      44
      517
    8. Vielä hyvinvointitalosta

      Suurin osa pyhäjärvisistä on sivistynyttä fiksua porukkaa ja on täysin hankkeen kannalla. Nyt vain pieni äänekäs joukko
      Pyhäjärvi
      71
      516
    9. 26
      491
    10. Vaikea luottaa täysin

      Kun et oikeasti kerro mitään. Kaikki niin ympäripyöreää ja epämääräistä.
      Ikävä
      53
      473
    Aihe