Moikka! Kyselin täällä jo aiemminkin kotiäitiyden ja opiskelujen yhteensovittamista.. Pystyykö (Helsingin yo) todella valitsemaan valmiista lukujärjestyksestä ne kurssit jotka itselle sopivat? Tarkoitan siis aikataulullisesti (suorittaisin loput kyllä tämän 1.vuoden jälkeen)onko mahdollista? Käsittääkseni meidät uudet opiskelijat on jaettu ryhmiin ja lukujärjestys on valmiina. Mutta kaikilla on kuitenkin hops ja itse vastuussa kursseille ilmoittautumisesta..Tuleeko minusta jengipetturi :)? Asia on hieman stressaava ku en tiedä ilmoittaako olevansa 1.vuoden vielä hoitovapaalla vai mt.. yliopiston sivuilta ei tietoa löydy..
Lastentarhanopettajaksi opiskelevat
1
156
Vastaukset
- Been thereLto
Moi,
ja onnittelut lto-opiskelupaikasta. :)
Opinnoissa painottuivat ryhmäkokoontumiset, joissa oli pakko olla paikalla..opiskelu ei ole läheskään niin vapaamuotoista kuin muissa tiedekunnissa. Ryhmissä tulee paljon tietoa koko ajan ja äkkiä putoaa pois kyydistä jos ei niihin pääse.
Opiskelu vaati ainakin multa täyden keskittymisen ja läsnäolon ryhmissä ja luennoilla. Silloin tutustui myös muihin opiskelutovereihin, mikä on aivan olennaista, koska ryhmätöitä on suhteellisen paljon. Opiskelu on tiivistä, tenttikirjat häviää kirjastosta äkkiä jne. Eka syksy meni vauhdilla ja eka harjoittelu päiväkodissa oli heti joululoman jälkeen.
Oikein paljon tsemppiä opintoihin :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti24745349Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!3111240Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy20710873Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump369711Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla858528Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2236511Pirjo sanoi Esalle
Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok03210Jos mä joisin
Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys302229- 371629
Koulu-uhkaus.
Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.261510