Lastentarhanopettajaksi opiskelevat

LTO

Moikka! Kyselin täällä jo aiemminkin kotiäitiyden ja opiskelujen yhteensovittamista.. Pystyykö (Helsingin yo) todella valitsemaan valmiista lukujärjestyksestä ne kurssit jotka itselle sopivat? Tarkoitan siis aikataulullisesti (suorittaisin loput kyllä tämän 1.vuoden jälkeen)onko mahdollista? Käsittääkseni meidät uudet opiskelijat on jaettu ryhmiin ja lukujärjestys on valmiina. Mutta kaikilla on kuitenkin hops ja itse vastuussa kursseille ilmoittautumisesta..Tuleeko minusta jengipetturi :)? Asia on hieman stressaava ku en tiedä ilmoittaako olevansa 1.vuoden vielä hoitovapaalla vai mt.. yliopiston sivuilta ei tietoa löydy..

1

156

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Been thereLto

      Moi,
      ja onnittelut lto-opiskelupaikasta. :)
      Opinnoissa painottuivat ryhmäkokoontumiset, joissa oli pakko olla paikalla..opiskelu ei ole läheskään niin vapaamuotoista kuin muissa tiedekunnissa. Ryhmissä tulee paljon tietoa koko ajan ja äkkiä putoaa pois kyydistä jos ei niihin pääse.

      Opiskelu vaati ainakin multa täyden keskittymisen ja läsnäolon ryhmissä ja luennoilla. Silloin tutustui myös muihin opiskelutovereihin, mikä on aivan olennaista, koska ryhmätöitä on suhteellisen paljon. Opiskelu on tiivistä, tenttikirjat häviää kirjastosta äkkiä jne. Eka syksy meni vauhdilla ja eka harjoittelu päiväkodissa oli heti joululoman jälkeen.

      Oikein paljon tsemppiä opintoihin :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      247
      45349
    2. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      31
      11240
    3. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      207
      10873
    4. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      36
      9711
    5. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      85
      8528
    6. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      223
      6511
    7. Pirjo sanoi Esalle

      Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok
      Maailman menoa
      0
      3210
    8. Jos mä joisin

      Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys
      Ikävä
      30
      2229
    9. Tänään torille

      Tänään kuulema torilla tapahtuu klo.20. Tulkaaha paikalle kattoon.
      Hyrynsalmi
      37
      1629
    10. Koulu-uhkaus.

      Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.
      Hyrynsalmi
      26
      1510
    Aihe